Logowanie
Login/Email
Hasło
Zapamiętaj mnie

Zobacz demo

Zamknij
Komentarz walutowy - złoty najsłabszy od lat
Dnia 18-01-2016 12:20


Tak nerwowej końcówki tygodnia nie spodziewał się nikt. Poprzedni tydzień po raz kolejny upłynął pod znakiem obaw o chińską gospodarkę, jednak niespodziewanie to dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się przyczyną dużych spadków na światowych giełdach. Zamieszanie na światowych rynkach finansowych było widoczne również w Polsce, jednak prawdziwym ciosem okazała się piątkowa decyzja agencji S&P o obniżeniu ratingu Polski z A- do BBB+ oraz negatywnej perspektywie. Spowodowało to gwałtowne osłabienie złotego.

Piątkowa, popołudniowa panika na giełdach była szczególnie widoczna na notowaniach pary EURUSD. Słabe dane z USA, znacznie oddalające perspektywę dalszych podwyżek stóp procentowych spowodowały wzrost notowań euro blisko poziomu 1.10. W chwili obecnej, notowania powróciły w okolice 1.09, jednak w przypadku utrzymania się obecnych tendencji możliwe jest trwałe odwrócenie trendu. W dniu dzisiejszym, ze względu na dzień Martina Luthera Kinga, amerykańscy inwestorzy mają wolne od handlu, co powinno przejawić się zmniejszoną zmiennością. Mimo to, w nadchodzącym tygodniu czeka nas wiele ważnych z perspektywy EURUSD odczytów. Jutro poznamy inflację HICP w strefie Euro, z kolei w środę będzie miał miejsce odczyt inflacji CPI w USA. Dane dotyczące inflacji w strefie Euro będą ważne z perspektywy najbliższego posiedzenia ECB. Decyzja w sprawie stóp procentowych już w czwartek. Ze względu na grudniową obniżkę, kolejne cięcie stóp jest mało prawdopodobne, jednak możliwe są nowe informacje dotyczące przyszłości QE. Ostatnie minutes z grudniowego posiedzenia ECB pokazały, iż członkowie Banku są podzieleni w kwestii dalszego rozszerzania luzowania ilościowego.

Tymczasem, wciąż nie widać końca spadków cen ropy. W dniu dzisiejszym, po wielu miesiącach negocjacji, międzynarodowe sankcje dotyczące Iranu przestały zobowiązywać. Oznacza to zwiększenie się podaży na rynku ropy. Władze Iranu już w tej chwili zapowiadają eksport ok. 500 tys. baryłek ropy dziennie, a w dłuższej perspektywie zamierzają zwiększyć go do poziomu 2-3 mln baryłek. Dzisiejszy ruch na walutach surowcowych jest niewielki, nadal jednak brak czynników fundamentalnych, które zdecydowałyby o odwróceniu się trendu. Około południa kurs USDCAD zmieniał się o -0.23%, AUDUSD +0.28%, a NZDUSD -0.14%.

Piątek był nerwowym tygodniem dla polskiego złotego. Notowaniom ciążyły m.in. podpisanie przez prezydenta ustawy o wprowadzeniu podatku bankowego już od lutego i przedstawienie projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów w obcych walutach. Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem było jednak obniżenie ratingu kredytowego denominowanego w walutach obcych do BBB+ z perspektywą negatywną. W swoim uzasadnieniu, agencja wyraziła zaniepokojenie możliwym osłabieniem niezależności kluczowych instytucji w Polsce, np. NBP. Ministerstwo Finansów określiło decyzję S&P jako „niezrozumiałą”. Złoty zareagował na decyzję gwałtownym osłabieniem. Kurs euro wynosi obecnie ok. 4.47, dolara 4.10, a franka szwajcarskiego 4.08. W dłuższej perspektywie, obniżony rating oznacza dla polskiego rządu wyższe koszty obsługi długu publicznego oraz możliwe ograniczenie zaufania ze strony inwestorów zagranicznych.

W tym tygodniu, oprócz wydarzeń w Stanach i strefie euro, niezwykle ważny będzie wtorkowy odczyt dotyczący wzrostu PKB w Chinach. Dane gorsze od konsensusu (6.9% r/r) mogą zaowocować kolejną falą wyprzedaży na chińskich giełdach. Niepokoić może dzisiejsza decyzja PBOC o kolejnej podwyżce stawek HIBOR, która ma na celu ograniczenie ataków spekulacyjnych na dalsze osłabienie chińskiego juana. 

 

Michał Papuga, dział analiz XTB, michal.papuga@xtb.pl

źródło: X-Trade Brokers S.A
GPWŚwiatWaluty
Analizy
» InsiderFX.pl | nowy serwis informacyjno -...(56)
» BOW - zalicytuje +25% z potencjalem na + 100...(5)
» ASBIS(28)
» Wskaźnik OZ/DR(0)
» Intercars - kanal wzrostowy(2)
Forum
» Wysokość prowizji od zleceń(3)
» Tu napisz pytanie? (38)
» Do administratorow(58)
» BOS Bank(2)
» Stop Loss(5)
» Symulacja gry giełdowej - pierwsze kroki....(4)
» Gra 2018(0)
» Polwax(7)
» POMOCY(3)
» Dywidendy 2017(19)
Polecane książki
Część druga cyklu jest przeznaczona dla osób, które miały już styczność z rynkiem i chcą rozwinąć swoje umiejętności w tym...
Zobacz więcej...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»sygnaly-at: Strategia "jednej kreski" chroni nas przed zakupami - EEX
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - EEX /3/ - Aktualizacja
Online: 11
24h: 936
Wygenerowano w: 0.009 sekundy,  użyto: 11 zapytań.
Dane giełdowe dostarcza Statica. Notowania w czasie rzeczywistym: www.statica.pl
Notowania kursów FOREX, surowców oraz indeksów giełdowych dostarcza Pipser.pl. Notowania w czasie rzeczywistym: www.pipser.pl
Zobacz:      Treatment Polska - Projektowanie technologii oczyszczalni ścieków |  Studio Gerso fryzjer |  Zielony jęczmień i gotowe kuracje|  Kratawema.pl - siatki zgrzewane hodowlane