Logowanie
Login/Email
Hasło
Zapamiętaj mnie

Zobacz demo

Zamknij
Komentarz giełdowy – giełdy znokautowane
Dnia 20-01-2016 17:15


Światowe giełdy znajdują się na deskach i trwa właśnie nerwowe odliczanie w oczekiwaniu na jakąkolwiek próbę wzrostów. Wczorajsza fatalna dla byków sesja w USA odbiła się echem również w Chinach. Nastroje nie zostały poprawione również podczas sesji europejskiej, gdzie mocno tracą wszystkie najważniejsze indeksy. Wyjątkowo dobrze w tych okolicznościach radzi sobie polska giełda, jednak kolejny słaby początek handlu w Stanach przyczynia się do pogorszenia nastrojów pod koniec sesji.

Podczas dzisiejszej sesji w Chinach, oprócz wyprzedaży w Stanach, pogorszenie nastrojów spowodowane było również komunikatem chińskiego ministerstwa handlu, w którym przestrzegano przed danymi za styczeń, które mogą rozczarować wielu inwestorów. W tych okolicznościach, indeks Shanghai Composite zakończył dziś dzień 1.03% pod kreską, a Hang Seng aż 3.82%. Ogromny spadek zaliczyła również giełda w Japonii, gdzie NIKKEI spadł aż o 3.71%. Tym samym, wymazany został cały wzrost jaki osiągnięto od końcówki roku 2014.

Nastroje nie uległy poprawie po rozpoczęciu sesji w Europie, gdzie indeksy otworzyły się dużą, spadkową luką i przez większość sesji pozostawały w pobliżu swoich minimów. Niemiecki DAX jest znajduje się w tej chwili w kluczowym rejonie 9300 punktów. Poziom ten okazał się silnym wsparciem, które wyhamowało zeszłoroczne spadki z sierpnia i września. W przypadku wybronienia wsparcia, możemy się spodziewać mocnego odbicia. Jednak wiele zależy od zachowania indeksów w Stanach Zjednoczonych, gdzie S&P 500 łamie kolejne wsparcia i na początku sesji przebił poziom 1830 punktów. Tracą również pozostałe europejskie indeksy. O godzinie 16:45 DAX traci 3.05%, CAC40 3.82%, a FTSE 100 3.45%.

Na tle swoich większych europejskich kolegów, doskonale wypada WIG20, który stracił dziś "jedynie" 1.06%. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie np. do DAXa, który znajduje się najniżej od września, polska giełda już od dawna znajduje się na poziomach z 2009 roku. Dzisiejszy dzień rozpoczął się od spore luki spadkowej i osiągnięcia kolejnych wieloletnich dołków, jednak po południu pozytywnym sygnałem dla giełdy okazały się słowa Ministra Energetyki. Krzysztof Tchórzewski potwierdził, iż w chwili obecnej nie ma planów zmieniania polityki dywidendowej najważniejszych polskich spółek energetycznych. Informacje spowodowały gwałtowny wzrost kursu akcji Enei, PGE oraz Energi.

O nastrojach w kolejnych dniach może zdecydować dalszy rozwój dzisiejszej sesji w Stanach Zjednoczonych. O godzinie 17, indeks S&P znajduje się w okolicy 1820 punktów, poniżej poziomu wsparcia na 1830. Do końca dnia powinno wyjaśnić się, czy jest to jedynie naruszenie dołka w celu późniejszego odbicia, czy może konsekwentny ruch indeksu na południe, w kierunku kolejnych minimów. 

Michał Papuga

Dział Analiz XTB

źródło: X-Trade Brokers S.A
GPWŚwiatWaluty
Analizy
» InsiderFX.pl | nowy serwis informacyjno -...(56)
» BOW - zalicytuje +25% z potencjalem na + 100...(5)
» ASBIS(28)
» Wskaźnik OZ/DR(0)
» Intercars - kanal wzrostowy(2)
Forum
» Wysokość prowizji od zleceń(3)
» Tu napisz pytanie? (38)
» Do administratorow(58)
» BOS Bank(2)
» Stop Loss(5)
» Symulacja gry giełdowej - pierwsze kroki....(4)
» Gra 2018(0)
» Polwax(7)
» POMOCY(3)
» Dywidendy 2017(19)
Polecane książki
W końcu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć, żeby zacząć zarabiać w Internecie.
Przedstawiamy: Pierwsze polskie...
Zobacz więcej...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»sygnaly-at: Strategia "jednej kreski" chroni nas przed zakupami - EEX
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - EEX /3/ - Aktualizacja
Online: 11
24h: 936
Wygenerowano w: 0.010 sekundy,  użyto: 11 zapytań.
Dane giełdowe dostarcza Statica. Notowania w czasie rzeczywistym: www.statica.pl
Notowania kursów FOREX, surowców oraz indeksów giełdowych dostarcza Pipser.pl. Notowania w czasie rzeczywistym: www.pipser.pl
Zobacz:      Treatment Polska - Projektowanie technologii oczyszczalni ścieków |  Studio Gerso fryzjer |  Zielony jęczmień i gotowe kuracje|  Kratawema.pl - siatki zgrzewane hodowlane