Logowanie
Login/Email
Hasło
Zapamiętaj mnie

Zobacz demo

Zamknij
Inne hasła z tej kategorii:

Lekcja 1 - Co to jest giełda?

Witam nowego gracza, w poniższym przewodniku chciałbym wyjaśnić podstawowe pojęcia i reguły dotyczące samej giełdy oraz naszej gry giełdowej.

Zacznijmy może od samego początku, czym tak naprawdę jest giełda?
Nie będę tutaj przytaczał tysiąca terminów i rodzajów giełd. Skupmy się na konkretach a dokładnie na giełdzie papierów wartościowych.

GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych, której siedziba znajduje się w Warszawie – jest to specyficzne miejsce, gdzie kupuje się i sprzedaje papiery wartościowe. Papierami wartościowymi mogą być np. akcje firm.(o tym w późniejszych rozdziałach).

Jak wiadomo aby doszło do transakcji muszą być dwie strony: strona kupująca akcje oraz strona sprzedająca je. Oczywistym faktem jest również , że musi zostać ustalona cena po której ma odbyć się dana transakcja. Cena ta jest kwotą za jaką kupujący chce nabyć akcje a sprzedający chce je sprzedać.

Jeżeli obie strony ustalą wspólną cenę dochodzi wtedy do transakcji, cena ta automatycznie staje się kursem akcji, czyli:
Kurs - jest to cena ostatniej zawartej transakcji na danym papierze wartościowym (np. akcji, obligacji).
Cena akcji zależna jest od popytu i podaży, więc jeśli więcej ludzi kupuje papiery niż sprzedaje to cena rośnie i odwrotnie.

Kiedy można kupować?
Transakcji można dokonywać w trakcie sesji giełdowej, która trwa codziennie od poniedziałku do piątku (oprócz świąt) w godzinach od 9.00 do 17:05 (w zależności od trybu notowań, ale o tym później).

Obrót na GPW ma postać zdematerializowaną, czyli kupujący akcje lub obligacje, nie dostaje do ręki „papieru wartościowego”, tylko wydruk z systemu komputerowego biura maklerskiego potwierdzający realizację zlecenia na naszym rachunku. ( Wcześniej transakcja rejestrowana jest w systemach komputerowych giełdy, a w dniu rozliczenia w systemie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych ).

Aby zakupić akcje, nie trzeba jechać do Warszawy:), wystarczy założyć specjalny rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim obsługiwany przez Internet (można to zrobić poprzez naszą stronę http://finanse.gragieldowa.pl) aby móc wygodnie sprzed komputera kupować akcje.


Przejdź do kolejnej lekcji>>Lekcja2


Autor: Macko, Silvestris, damian24, test1234,
Ostatnia aktualizacja: 2009-07-26 09:50.
GPWŚwiatWaluty
Analizy
» InsiderFX.pl | nowy serwis informacyjno -...(56)
» BOW - zalicytuje +25% z potencjalem na + 100...(5)
» ASBIS(28)
» Wskaźnik OZ/DR(0)
» Intercars - kanal wzrostowy(2)
Forum
» Wysokość prowizji od zleceń(3)
» Tu napisz pytanie? (38)
» Do administratorow(58)
» BOS Bank(2)
» Stop Loss(5)
» Symulacja gry giełdowej - pierwsze kroki....(4)
» Gra 2018(0)
» Polwax(7)
» POMOCY(3)
» Dywidendy 2017(19)
Polecane książki
O czym jest ta książka?

Książka podzielona jest na dwie części („Mowa ciała” i „Jak osiągnąć sukces w XXI...
Zobacz więcej...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»sygnaly-at: Strategia "jednej kreski" chroni nas przed zakupami - EEX
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - EEX /3/ - Aktualizacja
Online: 1
24h: 937
Wygenerowano w: 0.017 sekundy,  użyto: 15 zapytań.
Dane giełdowe dostarcza Statica. Notowania w czasie rzeczywistym: www.statica.pl
Notowania kursów FOREX, surowców oraz indeksów giełdowych dostarcza Pipser.pl. Notowania w czasie rzeczywistym: www.pipser.pl
Zobacz:      Treatment Polska - Projektowanie technologii oczyszczalni ścieków |  Studio Gerso fryzjer |  Zielony jęczmień i gotowe kuracje|  Kratawema.pl - siatki zgrzewane hodowlane