Załóż konto | Przypomnij hasło
Zapamiętaj mnie
Inne hasła z tej kategorii:

Lekcja 1 - Co to jest giełda?

Witam nowego gracza, w poniższym przewodniku chciałbym wyjaśnić podstawowe pojęcia i reguły dotyczące samej giełdy oraz naszej gry giełdowej.

Zacznijmy może od samego początku, czym tak naprawdę jest giełda?
Nie będę tutaj przytaczał tysiąca terminów i rodzajów giełd. Skupmy się na konkretach a dokładnie na giełdzie papierów wartościowych.

GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych, której siedziba znajduje się w Warszawie – jest to specyficzne miejsce, gdzie kupuje się i sprzedaje papiery wartościowe. Papierami wartościowymi mogą być np. akcje firm.(o tym w późniejszych rozdziałach).

Jak wiadomo aby doszło do transakcji muszą być dwie strony: strona kupująca akcje oraz strona sprzedająca je. Oczywistym faktem jest również , że musi zostać ustalona cena po której ma odbyć się dana transakcja. Cena ta jest kwotą za jaką kupujący chce nabyć akcje a sprzedający chce je sprzedać.

Jeżeli obie strony ustalą wspólną cenę dochodzi wtedy do transakcji, cena ta automatycznie staje się kursem akcji, czyli:
Kurs - jest to cena ostatniej zawartej transakcji na danym papierze wartościowym (np. akcji, obligacji).
Cena akcji zależna jest od popytu i podaży, więc jeśli więcej ludzi kupuje papiery niż sprzedaje to cena rośnie i odwrotnie.

Kiedy można kupować?
Transakcji można dokonywać w trakcie sesji giełdowej, która trwa codziennie od poniedziałku do piątku (oprócz świąt) w godzinach od 9.00 do 17:05 (w zależności od trybu notowań, ale o tym później).

Obrót na GPW ma postać zdematerializowaną, czyli kupujący akcje lub obligacje, nie dostaje do ręki „papieru wartościowego”, tylko wydruk z systemu komputerowego biura maklerskiego potwierdzający realizację zlecenia na naszym rachunku. ( Wcześniej transakcja rejestrowana jest w systemach komputerowych giełdy, a w dniu rozliczenia w systemie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych ).

Aby zakupić akcje, nie trzeba jechać do Warszawy:), wystarczy założyć specjalny rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim obsługiwany przez Internet (można to zrobić poprzez naszą stronę http://finanse.gragieldowa.pl) aby móc wygodnie sprzed komputera kupować akcje.


Przejdź do kolejnej lekcji>>Lekcja2


Autor: Macko, Silvestris, test1234
Ostatnia aktualizacja: 2009-07-26 09:50.
GPWŚwiatWaluty
Analizy
» Ankieta- praca magisterska(1)
» Analiza CDR(5)
» BAH taktyczny!(14)
» ANALIZA FORMACJI(4)
» Korekta wartości portfela po braku...(4)
Forum
» COAL ENERGY Wykres d1 [0]
» prosba o dodanie [56]
» Pytanie o środki trwałe i inwestycje w... [0]
» Dywidenda [4]
» Dzisiaj publikacja raportu 4Q 2020 r. [1]
» prośba o usunięcie [0]
» Spółki PATROWICZA,ATS,FON,IFC,ELKOP-IDĄ W... [0]
» Sprzedaz krotka. [3]
» COAL ENERGY wybicie ORGR już ponad linia... [0]
» Wielton na długi termin? [1]
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Statica. Notowania w czasie rzeczywistym: statica.pl