Inne hasła z tej kategorii:
Prawo do udziału w zyskach (dywidendy)
Dywidenda
jest to najważniejsze prawo majątkowe akcjonariusza. Może on to prawo zrealizować jeżeli spółka w danym roku obrotowym wypracowała zysk i Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę jaką jego cześć przeznaczy na wypłatę dywidendy.
Podejmując uchwałę o podziale zysku między dotychczasowych akcjonariuszy WZA zobowiązane jest określić:
1. wysokość dywidendy przypadającej na jedną akcję,
2. dzień ustalenia prawa do dywidendy,
3. dzień wypłaty dywidendy.
Dywidenda jest wypłacana wszystkim akcjonariuszom, którzy posiadają akcje spółki w dniu, przyjętym jako dzień ustalenia prawa do dywidendy. Jeżeli dotychczas nie byliśmy posiadaczami akcji spółki, która zdecydowała się na wypłatę dywidendy możemy nabyć akcje z prawem do dywidendy na giełdzie. Ostatnim dniem uprawniającym do nabycia akcji z prawem do dywidendy jest dzień sesji giełdowej, dla której rozliczenie transakcji na niej zawartych przypada w dniu ustalenia prawa do dywidendy.
Inwestor chcąc skorzystać z prawa do dywidendy musi kupić akcje z prawem do dywidendy najpóźniej ostatniego dnia uprawniającego do ich nabycia z ww. prawem. Nie musi jednak "trzymać" tych akcji aż do dnia ustalenia prawa do dywidendy. Następnego dnia po ostatnim dniu uprawniającym do nabycia akcji z prawem do dywidendy może akcje sprzedać zachowując prawo do wypłaty dywidendy.
Wszystkie zlecenia na akcje "z prawem do dywidendy", które nie zostały zrealizowane ostatniego dnia uprawniającego do nabycia akcji z prawem do dywidendy (D) zostają po sesji anulowane.
Na następnej sesji giełdowej kurs akcji podawany jest z oznaczeniem "bd" (bez dywidendy).
Kursem odniesienia na pierwszą sesję po dniu D jest:
1. w systemie notowań ciągłych - ostatni kurs zamknięcia pomniejszony o wartość dywidendy na jedną akcję,
2. w systemie notowań jednolitych - ostatni kurs jednolity pomniejszony o wartość dywidendy na jedną akcję.
Źródło: http://bossa.pl/edukacja/dywidenda/
Kategorie
Popularne
GPW | Świat | Waluty |
---|
|