Załóż konto | Przypomnij hasło
Filtruj wg spółki:
Vistula, Monnari, Duda, Krosno- koniec złudzeń?
Wyświetleń: 3094. Obserwuje: 4 osób.
Post: #1 
2009-07-10 10:37

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Witam. Informacje tutaj przedstawione nie są brane z powietrza i każdy rozsądny gracz może sprawdzić je choćby na stronach tych spółek.
W tym temacie chciałbym poruszyć kwestie finansową tych spółek i w miarę możliwości naszkicować dalsze ich dzieję.
Monnari, Vistula i Krosno w tym roku zgłosiły wniosek do sądu gospodarczego o upadłość. Nie wiele lepiej jest z Dudą która w marcu tego roku przyjęła program naprawczy chroniący ja prawnie przed wierzycielami. Coraz więcej spółek i małych firm w
pierwszym kwartale tego roku zgłasza się do sadu o ogłoszenie upadłości. Aż 75% z tych spółek i firm składają wniosek razem z zamknięciem działalności. 4 wyzej wymienione spółki balansują na krawędzi. Monnari poprzez spadek sprzedaży może sobie nie poradzić w tym roku. Moim zdaniem te spółki bedą balansować w granicach obecnego kursu a przy poważniejszych problemach spadną poniżej oczekiwanego kursu. Na nieszczęście jestem posiadaczem pokaźnych jak na mnie pakietów akcji i zastanawiam się czy ich nie sprzedać. I taki smaczek na koniec:Wartość Monnari obecnie wacha się
w granicach 50 mln dol podczas gdy jej zadłużenie wynosi 170 mln, dane z najnowszego numeru Newsweeka wiec myślę że są rzeczywiste pozdrawiam.

Post: #2 
2009-07-10 11:28

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Co do monnari nie do końca sie zgodze, znaczy sie dane są ok ale kurs nie będzie stał w miejscu bądź leciał w dół mimo że sklepy są zamykane to przez to firma chce obciąć koszty, ta informacja jest pozytywna jednak przez nasz rynek odbierana negatywnie co jest błędem. W tym czasie po bardzo zaniżonym kursie trwa spore zbieranie i są duże naprawde duże pakiety do wzięcia. Wystarczy do tego mała informacja, a nie zdążymy z kupnem jakichkolwiek akcji, a kurs 5złotych jest bardzo bliski. To tyle ode mnie na temat tej spółki reszta mnie nie intersuje więc sie nie wypowiem.
Pozdrawiam.

Post: #3 
2009-07-11 22:32

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
halo halo! vistula nie zglosila wniosku o upadlosc! zasadnicza roznica. wniosek o upadlosc zlozyla Galeria Centrum. jedna ze spolek zaleznych Vistuli. dlatego teraz w ksiegach bilansowych GC figuruje pod wycena 0zl gdyz VST zmuszona byla dokonac odpisow bilansowych wartosci spolki GC. w tym momencie wiec VST raczej juz nie poniesie zadnych negatywnych konsekwencji nawet gdyby uklad mial nie zostac przeglosowany a sad oglosilby upadlosc likwidacyjna.
co do mozliwosci jazdy na monnari to jest latwiejsze do wyciagniecia z powodu mniejszej ilosci akcji w wolnym obrocie, anizeli na VST.

Post: #4 
2009-07-11 23:33

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Jednak, patrząc na podstawy spółek monnari i vistula sytuacja nie jest wcale dobra. Obie są zaangażowane w produkcję / sprzedaż produktu który w czasie pogorszonej koniunktury staje się mało potrzebny. Patrząc globalnie wykresy np S&P500 i dane z amerykańskiej, hiszpańskiej czy niemieckiej gospodarki nie dają naprawdę podstaw do optymizmu. Faktycznie nie można liczyć na "mocne" negatywne uderzenia bo dzisiaj wszystko jest negatywne więc nie szokuje ale jednak gdyby sytuacja się dalej pogarszała to takie spółki które teraz są na równi pochyłej nie mają racji bytu. Patrząc dalej, to że spółka zamyka sklepy, likwiduje działalność to naprawdę słaby sygnał. W końcu jeśli działalność przynosi zysk to raczej się otwiera sklepy?

Moim zdaniem monnari padnie ale możliwości spekulacji są bardzo duże. Vistula, nie wydaje mi się że przetrwa.

Duda to inna sprawa. Problemy dudy z opcjami, to co zdołowało akcje tej spółki wydają się delikatnie mówiąc "naciągane". Duda przynosi zyski, a kurs 90gr za akcje był jak najbardziej na rękę do skupu akcji. W końcu na słowo opcje wszyscy mieli alergię. Do tego spłonął jeden z największych zakładów konkurencji co swój wyraz znajdzie w prognozach a to wcześniej czy później da wyraz w cenie akcji. Dodatkowo, Duda to idealna opcja w czasie "pogorszenia" gospodarczego. W końcu, nie przewidujemy żadnego spektakularnego zmniejszenia liczby okolicznej ludności lub szybkiego zwiększenia udziałów wegetarian wśród konsumentów. Wszyscy muszą jeść, a co będą jeść zależy od ich sytuacji gospodarczej, czyli w gorszym czasie zyska producent tani na rzecz drogiego. Same plusy.

Jeśli chodzi o daytradeing czy spekulacje wszystkie trzy wydają się naprawde dobre :D

Post: #5 
2009-07-12 21:28

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
to ze monnari zamyka czesc sklepow to nie jest zla wiadomosc proboja przezimowac ciezkie czasy i ciac koszty a czy cos z tego bedzie czas pokaze

Post: #6 
2009-07-12 22:49

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Kwestia jak długo będą te złe czasy i czy starczy monnari na to zimowanie. Ja osobiście wątpie i myślę że zima będzie cięższa i dłuższa niż się wszystkim wydaje niestety.

Post: #7 
2009-07-13 10:17

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Firma odzieżowa przede wszystkim traci na źle dobranych kolekcjach w stosunku do konkurencji oraz zbyt dużym cenom za wynajem sklepów. Kryzys dotyka nawet tych największych. To nie prawda że galeria centrum ogłosiła upadłość, Vistula też ma kłopoty na równi z innymi, ale dodatkowo galeria ciągnie ją w dół poprzez zbyt duże ceny za czynsze.W najnowszym Forbesie problemy odzieżówki sa szczegółowo opisane i według mnie będzie przetasowanie w tej branży i na kryzysie wygrają tylko najsilniejsi(o ile nie padną tak samo jak małe firmy) bo dopiero teraz zbliza się druga fala kryzysu.

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG86572.5+0.07%9:20
WIG202524.6+0.06%9:35
WIG20 Fut2525.0+0.16%9:20
WIG20USD631.9+0.01%9:20
mWIG406521.2+0.46%9:20
sWIG8024471.7+0.20%9:20
 Notowania Świat
Dow39512.8+0.32%05-10
SP500 Fut5251.0+0.09%9:24
Nikkei38179.5-0.13%8:15
DAX18774.5+0.01%9:20
Ropa WTI78.4+0.13%9:35
Złoto2349.5-0.59%9:35
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.30064-0.12%9:35
CHF/PLN4.40244-0.18%9:35
USD/PLN3.98980-0.18%9:35
EUR/USD1.07791+0.06%9:35
GBP/USD1.25247-0.02%9:35
USD/JPY155.817+0.03%9:35
Forum
» witam [0]
» Dywidendy 2023 [0]
» Zbiorczy temat z prośbą o... [6]
» prośba o dodanie ETCGLDRMAU [0]
» Prośba [2][CRC]
» WIG 20 ZMIANY [3]
» Zmiana nazwy spółki [1][GLC]
» sprzedaż wycofanego ALUMETALu [5][CNT]
» Co się dzieje ? [6][K2H]
» Nie da się sprzedać [2][CNT]
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Statica - statica.pl