Ja wyjaśniać nie będę tylko zacytuję
"Informacje o inflacji i stopie procentowej należy rozpatrywać razem. Nominalna stopa procentowa to właśnie wielkość oficjalnego oprocentowania. Dla inwestycji i portfeli ważniejsze jest jednak oprocentowanie realne, a więc różnica pomiędzy stopą nominalną a stopą inflacji. Jeżeli jest ono ujemne i inflacja przewyższa stopę procentową, to opłacalne jest branie kredytu i inwestowanie, ponieważ z biegiem czasu nasz dług będzie się automatycznie zmniejszał. To powinno pobudzić rozwój i prowadzić do wzrostu gospodarczego. Z kolei zbyt szybki rozwój gospodarczy to wzrost inflacji, który niesie ryzyko przegrzania gospodarki, a więc należy ją „chłodzić” przez podwyżkę kosztu pieniądza (wzrost stopy procentowej). Z takimi problemami obecnie nikt się nie zmaga, ale warto przypomnieć, że Chiny i Indie rok temu właśnie w inflacji upatrywały największego zagrożenia.
Mówiąc o inflacji, koniecznie trzeba wspomnieć o podziale na CPI i PPI. Inflację całkowitą określa się jako CPI (ang. Consumer Price Index), czyli zmianę indeksu cen konsumentów. Inflacja PPI (ang. Producer Price Index) to wzrost cen u producentów, w skład której wchodzą surowce, półfabrykaty i produkty gotowe. Zasadniczo dla rynków to CPI jest ważniejszym komunikatem, bo niesie informacje o przyszłej stopie procentowej. Rozróżnienie jest jednak o tyle istotne, że informacja o PPI następuje około dwóch dni przed CPI, a więc pomaga prognozować istotniejsze dane.
Waga wskaźnika inflacji dla rynków zmieniała się ostatnio bardzo dynamicznie. Jeszcze rok temu banki centralne (poza amerykańskim FED) uważnie obserwowały najmniejsze zmiany i w obawie przed jej wzrostem nie podejmowały liberalnych działań. Dziś sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Troska o wzrost gospodarczy całkowicie zmarginalizowała ryzyka inflacyjne, jednak warto pamiętać, że to wyjątkowa sytuacja i inflacja szybko wróci do pierwszego szeregu danych od razu po uspokojeniu sytuacji na światowych rynkach"
Źródło:
http://www.parkiet.com/artykul/14,847303_Rynkowe_interpretacje_popularnych_wskaznikow_makroekonomicznych.htmlEdytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2019-12-15 20:51:52