Załóż konto | Przypomnij hasło
Zapamiętaj mnie
Wybierz spółkę:
NoweSpółkiAnalizyGiełdaGospodarkaGraOffTopic
InsiderFX.pl | nowy serwis informacyjno - analityczny
Wyświetleń: 37871. Obserwuje: 5 osób.
Post: #41 
2016-03-21 08:53

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Po burzliwym tygodniu przede wszystkim dla rynku ropy naftowej, co wywołane było przez informacje płynące z Kataru, dające nadzieję na rychłe zamrożenie produkcji surowca obecny tydzień wygląda relatywnie spokojnie.

Monitor rynku surowcowego


Dodano 2016-03-21 14:24
Wielu uczestników rynku zastanawia się skąd de facto wynikał ostatni silny ruch wzrostowy na rynku żółtego metalu. W ciągu lutego cena jednej uncji kruszcu zdrożała o 130$, co od razu pobudziło wiele instytucji do debaty na temat potencjalnego początku rynku byka.

Co może prowadzić do dalszych wzrostów cen złota?

Dodano 2016-03-22 13:11
Podczas końcówki sesji azjatyckiej swoje wystąpienie miał prezes Rezerwy Banku Australii Glenn Stevens. W swojej wypowiedzi odniósł się zarówno do gospodarki jako ogółem, jak i do samego kursu walutowego.

Stevens nie szkodzi AUD. Analiza rynku pieniężnego dla AUDUSD

Dodano 2016-03-23 10:27
Wczoraj wieczorem minister finansów Kanady Bill Morneau opublikował planowany budżet na kolejne sześć lat. Warto dodać, że publikacja ta była długo wyczekiwana przez uczestników rynku, zwłaszcza tych zainteresowanych perspektywą dolara kanadyjskiego, a przez to całą gospodarką.

Czy kanadyjski budżet wesprze CAD?

Dodano 2016-03-24 11:15
Kluczową kwestią w tej sprawie pozostaje tzw. naturalna stopa procentowa, czyli stopa funduszy federalnych, która wprowadza gospodarkę w stan równowagi skorygowana o stopę inflacji. Stąd długoterminowo najbardziej znaczącą częścią tzw. dot-chartu...

Jak długi będzie cykl monetarny w USA?

Dodano 2016-03-25 13:50
Dzisiaj w nocy opublikowane zostały bardzo ciekawe dane z Japonii i nie mówię tutaj tylko o inflacji, która nomen omen nie była wielkim zaskoczeniem dla uczestników rynku.

Inwestorzy wciąż oczekują luzowania polityki ze strony BoJ

Dodano 2016-03-29 11:32
Bieżący tydzień na rynku walutowym przyniesie nam publikację z amerykańskiego rynku pracy, która w świetle ostatnich komentarzy Janet Yellen (dzisiaj popołudniu będzie miało miejsce pierwsze jej wystąpienie od momentu marcowego posiedzenia) podczas konferencji prasowej przy okazji posiedzenia FED może okazać się decydującą o potencjalnej zmianie w polityce pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia FOMC.

Dwa powody dlaczego piątkowe payrollsy mogą rozczarować rynek

Dodano 2016-03-30 13:34
Wydaje się, że głównym celem szefowej FED podczas wczorajszego wystąpienia była chęć stłumienia, mocno rozgrzanych ostatnimi czasy, oczekiwań odnośnie do podwyżki stóp w kwietniu. Te z kolei były napędzane przez jastrzębie komentarze ze strony członków Komitetu Otwartego rynku, i...

Analiza techniczna i rynku stopy procentowej dla USD (po Yellen)

Dodano 2016-03-31 09:50
Miesiące takie jak marzec nie są najlepszymi dla inwestorów chcących znać wszystkie dane z rynku pracy przez publikacją ostatecznego raportu rządowego (słynnych payrolli). Właśnie w tym miesiącu zarówno usługowy jak i przemysłowy indeks ISM zostaną opublikowane dopiero po odczycie NFP, stąd...

Wyraźna poprawa nastrojów w amerykańskim przemyśle

Dodano 2016-03-31 19:40
W dniu dzisiejszym amerykański Departament Rolnictwa opublikował dwa niezwykle ciekawe raporty dotyczące zapasów zbóż oraz prognozowanych zasiewów. Zmienność na surowcach rolnych mocno wzrosła, co jest ewidentnie efektem tychże danych. Co dokładnie otrzymaliśmy?

Ceny kukurydzy na deskach po raporcie USDA

Dodano 2016-04-01 16:15
Kolejny miesiąc i kolejna pozytywna porcja danych z amerykańskiego rynku pracy, niemniej tym razem okraszona wisienką w postaci informacji dotyczącej dynamiki płac, co nie miało miejsca w ubiegłym miesiącu.

Ulga po danych i światełko w tunelu dla FED

Post: #42 
2016-04-04 09:14

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Nowy kwartał na rynku surowcowym rozpoczynamy od mocnego uderzenia. W najbliższym tygodniu nie zabraknie istotnych publikacji, przede wszystkim dla rynku zbóż, które zostały mocno dotknięte przez czwartkową publikację USDA, zwłaszcza ceny kukurydzy.

Monitor rynku surowcowego

Dodano 2016-04-04 15:00
Już jutro nad ranem polskiego czasu opublikowany zostanie komunikat Rezerwy Banku Australii ws. polityki pieniężnej. O ile ostatnie posiedzenia skutkowały dość nudnymi stwierdzeniami, w ostatnim czasie zaszło kilka istotnych zmian, które z pewnością nie uciekły uwadze władz monetarnych w Australii.

Analiza rynkowa przed posiedzeniem Banku Australii

Dodano 2016-04-05 11:53
W obliczu zbliżającego się końca sezonu na rynku mleka w Nowej Zelandii, warto spojrzeć na szerszą perspektywę w świetle przyszłości dolara nowozelandzkiego. Spojrzymy także na globalną produkcję mleczną, która także w znaczący sposób odbija się na kursie NZD. Z kolei sama nowozelandzka waluta cierpi pod tym względem podwójnie, o czym szerzej w dalszej części wpisu.

Nadpodaż opóźni wzrost ceny mleka. Podwójny cios dla NZD

Dodano 2016-04-06 11:04
Ostatnie dni ponownie przyniosły nam kilka ciekawych informacji z rynku ropy naftowej. Po pierwsze na uwadze trzeba mieć ostatnie słowa płynące z Arabii Saudyjskiej, który to kraj zapowiedział możliwość dołączenia do zamrożenia produkcji pod warunkiem, że Iran również przyłączy się do tego grona.

Problemy eksportowe Iranu. Co będzie sterowało rynkiem ropy?

Dodano 2016-04-07 15:24
Bez wątpienia temat japońskiego jena jest obecnie w centrum zainteresowania uczestników rynku walutowego. Od początku tygodnia para USDJPY spadła już grubo ponad 300 pipsów i póki co nie zanosi się na to, by spadek ten mógłby zostać zahamowany. Z czego wynika tak silny popyt na JPY?

Jak długo potrwa hegemonia japońskiego jena?

Dodano 2016-04-08 18:22
Kanadyjska gospodarka radzi sobie coraz lepiej, o czym już wielokrotnie pisałem. Przedstawienie nowego budżetu na rok fiskalny 2016-2017 zostało przyjęte z dość dużą aprobatą ze strony inwestorów, zaś łyżką dziegciu do tej pory wydawała się kondycja rynku pracy.

Brakująca cegiełka do wzrostów dolara kanadyjskiego

Dodano 2016-04-11 08:54
Miniony tydzień przyniósł nam ponownie sporą zmienność na rynku surowcowym, zwłaszcza ropy naftowej, która najpierw wyraźnie traciła, by podczas piątkowej sesji odrobić ponad 6%.

Monitor rynku surowcowego

Dodano 2016-04-12 10:03
Kilka tygodni temu wskazywałem na aspekt rynku złota w kontekście potencjalnych wzrostów w kolejnych miesiącach. Wówczas odwoływałem się do zmian realnych rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które mogą być dobrym, długoterminowym wskaźnikiem przyszłych zmian w cenie kruszcu.

Ceny złota wciąż wspierane przez dużych inwestorów

Dodano 2016-04-13 10:20
(Przybijający raport WASDE. Skąd potężne wzrosty soi? - Żywy przykład na to, jak ważna jest solidna analiza fundamentalna w inwestycjach na rynku surowców!)
W ostatnich dniach zmienność na rynku surowców rolnych zdecydowanie wzrosła, a jest to podyktowane publikacją kolejnych, niezwykle ważnych raportów, o których wspominałem przy okazji przygotowania się do obecnego tygodnia handlowego. Tematem numer jednej są rosnące ceny soi. Skąd wynikają takie ruchy?

Przybijający raport WASDE. Skąd potężne wzrosty soi?

Dodano 2016-04-14 20:25
Bez wątpienia wczorajsze posiedzenie centralnego banku Kanady było najważniejszym wydarzeniem na rynku walutowym w gronie najbardziej płynnych walut grupy G10. Stało się to nie z powodu możliwego ruchu w samej polityce pieniężnej, ale z racji wzięcia pod uwagę nowego budżetu fiskalnego, który poznaliśmy na przestrzeni ostatnich tygodni. Jakie wnioski?

Jak posiedzenie BoC zmieniło perspektywę CAD?

Dodano 2016-04-15 10:31
(ROPA PRZED DOHA) Będąc dwa dni przed posiedzeniem krajów OPEC oraz tych spoza kartelu (obecnie co najmniej 15 państw potwierdziło swój udział) jest niezmiernie trudno przewidywać jakiekolwiek rozwiązania w kwestii tego wydarzenia.

Optymistyczna wizja dla globalnej nadpodaży ropy

Post: #43 
2016-04-18 09:31

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Tygodnie oczekiwań, które skutkowały coraz większą ilością przyrastających pozycji długich na rynku ropy i wielkie rozczarowanie, które jednak wisiało na włosku, co było widać w niepewnych wypowiedziach członków posiedzenia w Doha jeszcze przed weekendem.

Blef Saudyjczyków przekłuwa bańkę oczekiwań

Dodano 2016-04-19 10:45
Europejski Bank Centralny od dłuższego czasu prowadzi stricte agresywnie luźną politykę monetarną, niemniej od roku nie przynosi ona już zamierzonego efektu w postaci obniżenia nominalnego, efektywnego kursu wspólnej waluty.

EBC w kropce. Czy kurs euro rzeczywiście ma znaczenie?

Dodano 2016-04-19 18:28
Notowania kontraktów forward na soję rosną w coraz bardziej imponującym tempie, co jest w pełni zgodne z poprzednimi analizami i stawianymi hipotezami, jakie na przestrzeni ostatnich tygodni można było czytać w serwisie. Zbierzmy ostatnie informacje w jednym wpisie, by widzieć jak wygląda aktualna sytuacja makro dla rynku soi:

Fundamenty rynku soi coraz lepsze. Analiza techniczna

Dodano 2016-04-20 13:07
Od niemalże dwóch tygodni na rynku walut o tzw. wysokiej rentowności obserwujemy dynamicznie rosnący popyt. Procesu tego nie zdołało przerwać również fiasko posiedzenia w Doha, które zebrało największych światowych liderów w branży ropy naftowej.

Quo vadis AUD? Czynniki wspierające a trwałość wzrostów

Dodano 2016-04-21 14:04
Szwedzki bank centralny ostatnimi czasy podejmuje bardzo interesujące ruchy, jeśli chodzi o ustawienia polityki monetarnej, a przede wszystkim podejście do kursu szwedzkiej korony. To właśnie ten drugi aspekt jest dla nas najciekawszy w kwestii potencjalnych, przyszłych ruchów na rynku SEK.

Dlaczego przyszłość szwedzkiej korony wygląda obiecująco?

Dodano 2016-04-22 14:37
Gdyby bieżący rok zaczął się z pominięciem stycznia, inwestorzy na amerykańskim rynku akcji mogliby być bardzo zadowoleni. Mianowicie od tego czasu kontrakt na indeks SP500 wzrósł o 300 punktów, zbliżając się do szczytów z maja i listopada ubiegłego roku.

Rynek niedźwiedzia puka do drzwi Wall Street

Dodano 2016-04-25 09:01
Miniony tydzień upłynął pod dyktando dwóch wydarzeń, mianowicie ogromnych wzrostów na rynku surowców rolnych – spowodowanych zarówno przez czynniki pogodowe jak i twarde fundamenty (oraz późniejsze wymazanie tego ruchu) – a także odbijającej ceny ropy naftowej...

Monitor rynku surowcowego - duży wzrost longów na ropie

Dodano 2016-04-25 16:48
Od czasu ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej w marcu, mieliśmy całą masę wystąpień członków FED, którzy niejednokrotnie mocno różnili się w poglądach dotyczących przyszłości polityki monetarnej w USA.

Na co wskazują ostatnie komentarze członków FED?

Dodano 2016-04-26 13:33
Koniec kwietnia przynosi nam posiedzenia trzech, czołowych banków centralnych w gronie gospodarek zaliczanych do bloku G10 i to wszystko w ciągu zaledwie kilku godzin. Jak wykorzystać te wydarzenia na rynku FX w oparciu o rynek stopy?

Rynek stopy przed posiedzeniami banków centralnych

Dodano 2016-04-27 15:21
Zgodnie z kalendarzem surowcowym na bieżący tydzień, w poniedziałek opublikowane zostały dane dotyczące tempa prac polowych w USA w przypadku kluczowych zbóż. Informacje te ponownie dość mocno szokują, zwłaszcza w przypadku kukurydzy, gdzie tempo zasiewów jest najwyższe od wielu lat. Prześledźmy jednak ostatnie wydarzenia.

Wyższe zbiory kukurydzy? Rekordowe tempo zasiewów

Dodano 2016-04-28 15:14
Znany na całym świecie koncern paliwowy BP oraz przedsiębiorstwo Pioneer Natural Resources zajmujące się pracami odkrywkowymi w kwestii nowych odwiertów, w celu wydobywania ropy naftowej twierdzą jednomyślnie, że cena czarnego złota powyżej 50$ zachęci do większej ilości odwiertów lub zapewni potrzebę zwiększania przepływów pieniężnych.

Magiczna bariera powstrzyma dalsze wzrosty ropy naftowej

Dodano 2016-04-29 21:26
Kilkuletnie programu luzowania ilościowego, setki miliardów dolarów pompowanych w gospodarkę, rekordowy okres z zerowymi stopami procentowymi, a inflacja wciąż pozostaje poniżej celu Rezerwy Federalnej na poziomie 2%. Gdzie zatem szukać rosnących cen i czy może być to zalążek recesji?

Gdzie podziała się amerykańska inflacja?

Post: #44 
2016-05-02 14:20

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Wtorkowe posiedzenie centralnego banku Australii zaczyna być powoli porównywane do zeszłotygodniowego posiedzenia BoJ. Pomyśleć, że tylko jeden czynnik w postaci dużo słabszych odczytów inflacyjnych mógł wywołać potężną falę oczekiwań ze strony największych instytucji finansowych na świecie.

Bilans ryzyk a posiedzenie RBA. W którą stronę przechyli się szala?

Dodano 2016-05-04 09:50
W ostatnich godzinach sytuacja fundamentalna dolara australijskiego została poddana poważnym perturbacjom. Po mocno zaskakującym ruchu ze strony banku centralnego (RBA), który postanowił obniżyć koszt pieniądza o 25pb, tamtejszy rząd opublikował nowy budżet.

Niepewne tygodnie przed dolarem australijskim

Dodano 2016-05-05 10:04
W ostatnim czasie notowania czarnego złota i otaczające ten rynek wydarzenia są zdecydowanie najciekawszym punktem na surowcowej mapie. W minionym tygodniu wspominałem dlaczego cena ropy nie powinna przekroczyć w dłuższym terminie poziomu 50$ za baryłkę i czego oczekiwać w kolejnych kwartałach.

Ropa pozostanie nisko na długo… bardzo długo

Dodano 2016-05-05 18:51
Zbliża się NFP... czas na rywalizację!

Zaczynamy comiesięczne typowania co do zmiany zatrudnienia w sektorze poza rolniczym w USA, czyli popularnym payrollsów (NFP).

Więcej: Zbliża się NFP... czas na rywalizację!

Dodano 2016-05-12 09:17
Już o godzinie 10:00 poznamy decyzję centralnego banku Norwegii ws. stóp procentowych i choć uwaga w dniu dzisiejszym skupia się przede wszystkim na banku Anglii, warto mieć na oku decyzję Norges Banku.

Czy Bank Norwegii zaskoczy rynek? Jakiej reakcji oczekiwać na NOK?

Dodano 2016-05-16 12:38
Najbliższy tydzień powinien interesować przede wszystkim inwestorów na rynku dolara nowozelandzkiego z racji dwóch, bardzo ważnych publikacji na rynku mleka. Prócz tego czekają nas zwyczajowe raporty z rynku ropy naftowej oraz zbóż. Niemniej jak zwykle na wstępie omówmy minione dni, które obfitowały w całą masę publikacji.

Monitor rynku surowcowego + inne

Dodano 2016-05-18 14:30
Dolar z pewnością nie był na świeczniku inwestorów ostatnim czasie, na co złożyło się pasmo niekorzystnych danych makroekonomicznych, które odciągały w czasie szacowany termin drugiej podwyżki stóp, pociągając za sobą silne rewizje prognoz rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Członkowie FED i rynek FRA coraz bardziej wspierają dolara

Dodano 2016-05-19 12:41
Już jutro startuje szczyt państw grupy G7, które to wydarzenie może mieć znaczący wpływ na politykę pieniężną Banku Japonii, jak i na japońską walutę.

Presja na BoJ przed szczytem G7. Potrzebne dalsze luzowanie?

Dodano 2016-05-20 13:44
Jastrzębie sygnały wysyłane ostatnimi czasy przez FED mają również swoje odbicie w rynku surowcowych, który zdaje się powoli wyczuwać nadchodzącą drugą podwyżkę stóp procentowych, a przynajmniej odradzającą się wiarę w ten ruch.

FED ciąży surowcom z jednym małym wyjątkiem

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2016-05-20 13:44:01

Post: #45 
2016-05-23 15:04

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Ostatnie dni zostały zdecydowanie zdominowane przez rozwój sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, który to zbiera swoje żniwo również na rynku surowcowym.

Monitor rynku surowcowego

Dodano 2016-05-27 14:14
Nie jest tajemnicą, że ceny ropy naftowej są mocno skorelowane z kursem amerykańskiej waluty. Wynika to z faktu, że ceny czarnego złota są rozliczane właśnie w dolarach. Tym samym wyższy kurs dolara powoduje, że ceny surowca z punktu widzenia importerów rosną, mogąc ograniczyć konsumpcję ropy, a przez to jego ceny.

Czy FED może naprawdę wpłynąć na ropę poprzez dolara?

Dodano 2016-05-30 08:24
Rynek ropy ponownie w centrum zainteresowania – tak można zacząć analizę nadchodzącego tygodnia na rynku surowcowym. To właśnie w tym tygodniu swoje półroczne posiedzenie będzie miał kartel OPEC.

Monitor rynku surowcowego

Dodano 2016-06-02 10:05
Dzisiejszy dzień jest szczególnie pracowity na rynku zarówno walutowym jak i surowcowym. Jednym z kluczowych wydarzeń będzie popołudniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Samą decyzję poznamy o 13:45, zaś konferencja prasowa rozpocznie się jak zwykle o 14:30.

EBC: nowa perspektywa makro w centrum uwagi

Dodano 2016-06-07 10:54
Choć w dniu dzisiejszym rynek żyje skokowym ruchem na brytyjskim funcie i decyzją RBA (brak zmian – zgodnie z oczekiwaniami, lecz podkreślenie zgodności obecnego stanowiska polityki monetarnej z powracającą do celu inflacją wywołały aprecjację AUD) to warto jeszcze wrócić do tematu piątkowego raportu z rynku pracy.

Ciemna strona amerykańskiego rynku pracy

Dodano 2016-06-10 22:31
Dzisiejszego popołudnia poznaliśmy miesięczną publikację Departamentu Rolnictwa USA, który jest dowodem na to, jak bardzo sytuacja fundamentalna wpływa na cenę najróżniejszych aktywów, a tym bardziej surowców. Jak zwykle USDA ukazał estymacje kluczowych wielkości dla USA, ale i także dla poszczególnych krajów czy globalną projekcję.

Kontynuacja trendu i kolejne wyborne dane USDA

Dodano 2016-06-16 12:38
Pomimo wczorajszego posiedzenia Rezerwy Federalnej to widmo Brexitu pozostanie wciąż głównym sterownikiem ruchów na rynku popularnego kabla. Również wczoraj wspominałem o szerszych implikacjach dla różnych klas aktywów w kontekście szeroko rozumianej stabilności systemu finansowego. Dzisiaj z kolei skupimy się stricte na rynku GBPUSD.

Szanse i ryzyka na rynku GBPUSD przed referendum

Dodano 2016-06-20 12:19
W trakcie weekendu otrzymaliśmy dwa korzystne badania jeśli chodzi o wydarzenie tego tygodnia – referendum w Wielkiej Brytanii. Sondaże YouGov i Survation dały odpowiednio 1 i 3pp przewagi osobom chcącym pozostać w UE.

Zmienność będzie potężna. Kiedy wyniki referendum?

Dodano 2016-06-21 11:46
Jeśli jesteś ciekaw skąd biorą się większe ruchy na rynku walutowym, dlaczego rynki reagują w takim, a nie innym kierunku oraz dlaczego analiza fundamentalna jest tak ważna to zapraszam Cię na webinarium "Sytuacja fundamentalna na głównych rynkach walutowych".

Sytuacja fundamentalna na głównych rynkach walutowych - webinarium

Dodano 2016-06-23 14:57
Miesiące oczekiwań i wreszcie nadchodzi – 23 dzień czerwca, czyli dzień referendum w Wielkiej Brytanii dotyczący wyjścia z Unii Europejskiej. Wydarzenie to może mieć niebagatelne reperkusje, nie tylko na rynki finansowe, ale i na kwestie globalnej gospodarki. Tym samym zmienność na rynkach może być naprawdę potężna.

Dzisiaj śledzimy przebieg referendum

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2016-06-23 14:57:02

Post: #46 
2016-06-28 13:08

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Jeśli w dniu wczorajszym nie wszyscy mogli uczestniczyć w naszym spotkaniu, zapraszam do obejrzenia nagrania z webinarium dotyczącym sytuacji fundamentalnej na głównych rynkach walutowych. Na koniec spojrzeliśmy również na aspekt techniczny z szerzej perspektywy.

Dowiedz się co rusza obecnie rynkami?

Dodano 2016-07-01 12:15
Wczoraj w godzinach popołudniowych amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował dwa, niezwykle ważne raporty z punktu widzenia handlu na rynku zbóż, które zmieniają nieco sytuację fundamentalną dla głównych zbóż takich jak kukurydza, pszenicy czy soja.

Bardzo ważne dane dla rynku surowców rolnych

Dodano 2016-07-05 14:46
O możliwości poluzowania polityki monetarnej Bank Anglii, a konkretnie jego główny przedstawiciel Mark Carney, mówił już w zeszłym tygodniu wskazując jednak, że niekoniecznie będzie to oznaczało cięcie stóp procentowych.

Bank Anglii zaczyna powoli luzowanie polityki - co kupować, co sprzedawać w obecnym środowisku?

Dodano 2016-07-07 15:09
O rynku żółtego metalu i potencjalnej okazji inwestycyjnej tam występującej piszę już od kilku miesięcy. Pierwszy raz przy okazji pierwszego w tym roku raport WGC, później – w zdecydowanie szerszym wpisie – w marcu, gdzie tłumaczyłem dlaczego notowania kruszcu mogą dalej rosnąć.

Jeden wykres wyraża więcej niż tysiąc słów

Post: #47 
2016-07-11 10:27

robii

Warszawa
Posty: 1
Shouty: 0
0
arkopolo07 napisał:
Wtorkowe posiedzenie centralnego banku Australii zaczyna być powoli porównywane do zeszłotygodniowego posiedzenia BoJ. Pomyśleć, że tylko jeden czynnik w postaci dużo słabszych odczytów inflacyjnych mógł wywołać potężną falę oczekiwań ze strony największych instytucji finansowych na świecie.

Bilans ryzyk a posiedzenie RBA. W którą stronę przechyli się szala?

Dodano 2016-05-04 09:50
W ostatnich godzinach sytuacja fundamentalna dolara australijskiego została poddana poważnym perturbacjom. Po mocno zaskakującym ruchu ze strony banku centralnego (RBA), który postanowił obniżyć koszt pieniądza o 25pb, tamtejszy rząd opublikował nowy budżet.

Niepewne tygodnie przed dolarem australijskim

Dodano 2016-05-05 10:04
W ostatnim czasie notowania czarnego złota i otaczające ten rynek wydarzenia są zdecydowanie najciekawszym punktem na surowcowej mapie. W minionym tygodniu wspominałem dlaczego cena ropy nie powinna przekroczyć w dłuższym terminie poziomu 50$ za baryłkę i czego oczekiwać w kolejnych kwartałach.

Ropa pozostanie nisko na długo… bardzo długo

Dodano 2016-05-05 18:51
Zbliża się NFP... czas na rywalizację!

Zaczynamy comiesięczne typowania co do zmiany zatrudnienia w sektorze poza rolniczym w USA, czyli popularnym payrollsów (NFP).

Więcej: Zbliża się NFP... czas na rywalizację!

Dodano 2016-05-12 09:17
Już o godzinie 10:00 poznamy decyzję centralnego banku Norwegii ws. stóp procentowych i choć uwaga w dniu dzisiejszym skupia się przede wszystkim na banku Anglii, warto mieć na oku decyzję Norges Banku.

Czy Bank Norwegii zaskoczy rynek? Jakiej reakcji oczekiwać na NOK?

Dodano 2016-05-16 12:38
Najbliższy tydzień powinien interesować przede wszystkim inwestorów na rynku dolara nowozelandzkiego z racji dwóch, bardzo ważnych publikacji na rynku mleka. Prócz tego czekają nas zwyczajowe raporty z rynku ropy naftowej oraz zbóż. Niemniej jak zwykle na wstępie omówmy minione dni, które obfitowały w całą masę publikacji.

Monitor rynku surowcowego + inne

Dodano 2016-05-18 14:30
Dolar z pewnością nie był na świeczniku inwestorów ostatnim czasie, na co złożyło się pasmo niekorzystnych danych makroekonomicznych, które odciągały w czasie szacowany termin drugiej podwyżki stóp, pociągając za sobą silne rewizje prognoz rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Członkowie FED i rynek FRA coraz bardziej wspierają dolara

Dodano 2016-05-19 12:41
Już jutro startuje szczyt państw grupy G7, które to wydarzenie może mieć znaczący wpływ na politykę pieniężną Banku Japonii, jak i na japońską walutę.

Presja na BoJ przed szczytem G7. Potrzebne dalsze luzowanie?

Dodano 2016-05-20 13:44
Jastrzębie sygnały wysyłane ostatnimi czasy przez FED mają również swoje odbicie w rynku surowcowych, który zdaje się powoli wyczuwać nadchodzącą drugą podwyżkę stóp procentowych, a przynajmniej odradzającą się wiarę w ten ruch.

FED ciąży surowcom z jednym małym wyjątkiem

Post: #48 
2016-07-13 09:30

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
W dniu wczorajszym poznaliśmy dwie publikacje dla rynku ropy naftowej. Były to miesięczne raporty OPEC oraz EIA. To jeszcze jednak nie koniec. Podczas dzisiejszej sesji poznamy kolejny raport, tym razem autorstwa IEA, a także tygodniowe dane o zapasach ze strony DoE.

Publikacje OPEC i EIA wsparły notowania ropy

Dodano 2016-07-14 10:11
Dzisiejsza decyzja centralnego banku Anglii jest bez wątpienia jedną z gorętszych na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze kilka miesięcy temu większość uczestników rynku zastanawiała się, kiedy BoE podwyższy koszt pieniądza. Dzisiaj o takim scenariuszu nie mówią nawet najwięksi optymiści.

Wszystko co musisz wiedzieć przed posiedzeniem Banku Anglii!

Dodano 2016-07-20 12:37
Sytuacja fundamentalna na rynku walut z Antypodów jest w ostatnim czasie niezwykle dynamiczna. Po części przyczyniły się do tego obydwa banki centralne, dając pożywkę dla rynku w kwestii wzrostu oczekiwań odnośnie do obniżki stóp procentowych.

Czas na kupno AUDNZD? Bardzo silny argument “ZA”!

Dodano 2016-08-01 10:04
Poprzedni tydzień na rynku surowcowym upłynął przede wszystkim pod dyktando rynku ropy naftowej, gdzie po raz kolejny osiągnęliśmy niższy poziom zamknięcia. Publikacje fundamentalne w tym okresie ponownie nie były zbyt korzystne. Co jednak koniecznie należy podkreślić, piątkowa sesja wlała trochę nadziei na odbicie w kolejnych dniach – tak można sądzić po analizie technicznej, gdzie została wybroniona 200DMA.

Monitor rynku surowcowego - ważny czas dla NZD i rynku ropy

Dodano 2016-08-04 08:57
Relacja LIVE z posiedzenia Banku Anglii. Śledź minuta po minucie od godziny 13:00!

InsiderFX - analizy i raporty rynkowe

Dodano 2016-08-09 14:37
Rentowności obligacji w krajach, gdzie ujemne lub bardzo niskie stopy procentowe stały się faktem, już od dłuższego czasu znajdują się poniżej bariery zera. Niewątpliwie jest to absurd, gdyż prowadzi do tego, iż rządy w poszczególnych krajach nie dość, że nie płacą za pożyczkę gotówki od obligatariuszy, to jeszcze zarabiają na niej.

Dlaczego FED nie powinien podwyższać stóp we wrześniu?

Post: #49 
2016-08-10 15:11

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0


Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2016-10-18 08:48:14

Post: #50 
2016-12-17 16:46

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Kolejny rok zbliża się ku końcowi. Obfitował on w bardzo dużą ilość ekscytujących wydarzeń rynkowych. Jedni płakali, inni się cieszyli – jak to w życiu. Niemniej każdy rok ma to do siebie, że przy jego końcu przychodzą pewne refleksje, przemyślenia. Tym razem nie jest inaczej.

Konkurs na Analityka Roku. Podsumowanie 2016!

Dodano 2017-01-05 22:01
Zaczynamy analizy polskiej gospodarki/rynków! Zgodnie z tym co obiecywałem, w nowym roku będę starał się kłaść również spory nacisk na to, co dzieje się w polskiej gospodarce, na polskich aktywach (indeksy giełdowe, obligacje, złoty czy rynek stopy procentowej dla naszej rodzimej waluty). Również od nowego roku więcej tweetów dotyczących stricte Polski, zarówno aspektów polityczno-gospodarczych, jak i tych czysto rynkowych. Z tego powodu zachęcam do obserwowania tweeterowego konta InsiderFX, a także moich stworzonych unikalnych list.

Szanse i zagrożenia polskiej gospodarki (część 1)

Dodano 2017-01-12 09:20
500 plus – fakty i twarde dane
Koszty dla przedsiębiorcy rosną. Rynek pracy nie pomaga
Spadek wskaźnika LTV koszmarem dla branży budowlanej?
Coraz niższe skłonności emigracyjne
Ryzyka obniżonego wieku emerytalnego
Większe możliwości w III filarze
„Rating Time”
Jeśli spodobał Ci się artykuł śmiało udostępnij go, rozmawiaj i dziel się swoimi opiniami ze znajomymi, rodziną. Szerzej swoją i innych świadomość ekonomiczno-społeczną!

Szanse i zagrożenia polskiej gospodarki (część 2)

Dodano 2017-01-16 09:00
W piątkowy wieczór poznaliśmy decyzje dwóch agencji ratingowych dotyczących polskiej oceny kredytowej. Moody’s nie zrobił praktycznie nic, pozostawiając zarówno rating jak i jego perspektywę na niezmienionych poziomach. Oznacza to zatem oceną równą A2 oraz negatywną perspektywę.

Dużo ciekawsza była decyzja drugiej agencji – Fitch. Choć i w tym przypadku ocena i perspektywa nie zmieniły się, to analitycy tej instytucji przygotowali raport, z którego można wyciągnąć dość ciekawe wnioski.

Realne szanse na podwyżkę ratingu od agencji Fitch

Dodano 2017-01-17 23:08
Dzisiejszego przedpołudnia rozmawiałem z Danielem Kosteckim w programie „Rynki na Żywo”. Głównym tematem dyskusji były rynki surowcowe, ale nie tylko.

Dzisiejsza rozmowa w „Rynki na Żywo”

Wystąpienia w „Rynki na Żywo” będą miały charakter cykliczny. Zatem w każdy wtorek około godziny 10:40 będę przedstawiał bieżącą sytuację na rynku surowców wraz z analizą aktualnych wydarzeń makroekonomicznych.

Więcej wideo na YouTube InsiderFX

Dodano 2017-01-25 15:34
Notowania USDJPY mogą spaść nawet poniżej 100 jeszcze w tym roku na fali oczekiwań polityki gospodarczej Trumpa, która może zawieść, jeśli prezydent USA nie zdoła uzyskać obiecanego wzrostu gospodarczego – twierdzi Eisuke Sakakibara, były główny urzędnik walutowy w japońskim ministerstwie finansów.

USDJPY ponownie poniżej 100?

Dodano 2017-01-27 14:58
O ambitnych planach nowego prezydenta już niemal wszyscy słyszeli. Wśród jego najbardziej kontrowersyjnych postulatów, mogących jednocześnie mieć ogromny wpływ na dane rynku finansowe jest budowa muru na granicy z Meksykiem oraz ogromna fala protekcjonizmy, wywołana przez faworyzowanie krajowej produkcji.
Jak podatek graniczny (BAT) może wpłynąć na dolara i amerykańską giełdę? Btw. Warte wiedzieć, że USA odnotowała największy spadek eksportu netto od kilku lat w Q4 2016 (wg dzisiejszych danych o PKB).

Trump i protekcjonizm. Co to oznacza dla rynków?

Post: #51 
2017-02-01 22:35

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Kiedy już od połowy grudnia prognozowałem kurs USDPLN w okolicy okrągłego poziomu 4zł jeszcze w pierwszym kwartale tego roku nie miałem zbyt wielu zwolenników. Na początku stycznia wciąż podtrzymywałem swój pogląd, pisząc artykuł, iż przed nami większa fala aprecjacji PLN vs. USD. Tymczasem już po pierwszym miesiącu notowania złotówki w stosunku do dolara mocno zyskały, osiągając na wczorajszej sesji wspomniany wyżej pułap.

Dolar już po 4,00zł. Dalsza perspektywa dla PLN

Dodano 2017-02-15 08:48
Wczorajsze wystąpienie szefowej FED Janet Yellen przyniosło nam umocnienie amerykańskiej waluty, spadki na rynku obligacji i wzrosty rynkowych stóp procentowych. Ponadto, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach wzrosło, co tylko potwierdza mój pogląd, iż rynek nieco nie doszacowuje kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Yellen pozostawia wszystkie furtki otwarte

Dodano 2017-02-17 09:07
(VIDEO) W jaki sposób wykorzystywać zmienność implikowaną z rynku opcji na rynku #FX?

Zobacz VIDEO

Dodano 2017-03-13 22:56
Rynek opcji jest w mojej opinii jedną z najbardziej perspektywicznych gałęzi instrumentów pochodnych. Z tego powodu warto jest wiedzieć, w jaki sposób można wykorzystywać go w inwestycjach, niekoniecznie szukając ekspozycji na ryzyko, ale również ograniczając je.

W niniejszym wideo tłumaczę od podstaw czym jest opcja, jakie są możliwe pozycje do zajęcia na tym rynku, a także dlaczego jest to instrument charakteryzujący się asymetrią ryzyka.

Z tego powodu zarówno osoba nie znająca się w ogóle na opcjach, jak i bardziej zaawansowany inwestor znajdą coś dla siebie. Główne tematy poruszane w wideo dotyczą:

czym jest opcja i jakie są rodzaje zajmowanych pozycji
co składa się na premię opcyjną
co to jest opcja OTM, ATM, ITM
wytłumaczenie wpływu poszczególnych zmiennych na cenę opcji
omówienie i analiza współczynników greckich
skośność opcji i indeks risk reversal oraz wykorzystanie na rynku FX
tail risk i jego wycena w opcji, czyli co to są „grube ogony” rozkładu stóp zwrotu
analiza wykresu zmienności 3D

Rynek opcji dla początkujących i zaawansowanych

Post: #52 
2017-03-17 15:52

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Opublikowane po godzinie 14:00 dane z polskiej gospodarki nie spowodowały szampańskich nastrojów na koniec tygodnia, niemniej spoglądając szerzej, ostatnie pięć dni z pewnością należy zaliczyć do udanych.

Słabszy koniec świetnego tygodnia w Polsce

Dodano 2017-03-24 14:22
W poniższym nagraniu dowiesz się, w jaki sposób można zabezpieczać pozycję na rynku kasowym za pomocą składania różnych opcji. Każda z 14 przedstawionych prostych strategii opcyjnych została zobrazowana na wykresie (profil wypłaty) jak i w formie matematycznej. W ten sposób można jasno zobaczyć, jak budowa danej strategii wpływa na nasz zysk/stratę.

Proste strategie opcyjne w praktyce

Dodano 2017-04-19 15:38
W angielskich mediach tytuły komentarzy, analiz i innego rodzaju researchu brzmiałyby mniej więcej tak samo „It’s ALL about politics„, czyli mówiąc krótko wszystko kręci się wokół polityki i to ona jest kluczem do sukcesu na rynkach finansowych w obecnych czasach.

May i UK – gra va banque czy przemyślany ruch?

Post: #53 
2017-04-21 09:47

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
W najróżniejszych mediach pełno na temat francuskich wyborów, niemniej ja śmiem twierdzić, że dużo ważniejsze wybory będą miały miejsce dopiero w czerwcu, kiedy Francuzi będą wybierać skład Zgromadzenia Narodowego. „Trójkolorowi” będą musieli iść do urn wyborczych aż czterokrotnie na przestrzeni niespełna dwóch miesięcy, dopiero wówczas będziemy wiedzieć więcej na temat faktycznej władzy francuskiej gospodarki.

4 tury wyborów. Parlament ważniejszy od prezydenta

Dodano 2017-04-24 10:26
Choć zwycięstwo centrysty Emmanuela Macrona była bazowym scenariuszem według badań sondażowych, to z pewnością z tyłu głowy siedziała myśl, jak owe sondaże myliły się w przypadku próby przewidzenia brytyjskiego referendum czy wyborów prezydenckich w USA w ubiegłym roku. Niemniej tym razem było inaczej, można by rzecz, iż do trzech razy sztuka.

Do trzech razy sztuka. Wielkie westchnienie w Paryżu - Top 5 wykresów

Dodano 2017-05-05 10:14
Wczoraj Światowa Rada Złota opublikowała swój kwartalny raport na temat ostatnich trendów w popycie i podaży na rynku tego surowca. Lektura ta nie mogła wyjść w lepszym czasie. Jesteśmy tuż przed drugą turą wyborów we Francji, a przede wszystkim przed wyborami parlamentarnymi, które de facto zdecydują jaką władzę będzie miał prezydent.

Po raporcie WGC: ‚za i przeciw’ inwestowaniu w złoto

Dodano 2017-05-09 08:57
Jestem przekonany, że takie zagadnienia jak ekstremalnie luźna polityka monetarna i jej konsekwencje, zasadność osiągania celów inflacyjnych, potężny wzrost technologiczny, globalizacja, spadająca produktywność i ospała dynamika płac pomimo naturalnej stopy bezrobocia będą tematem wielu rozważań ekonomicznych, a być może i podwalinami pod prace magisterskie czy przewody doktorskie.

Płace i produktywność problemem współczesnej gospodarki

Post: #54 
2017-05-15 16:36

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Początek tygodnia upływa pod dyktando informacji z dalekiego wschodu, gdzie druga, największa gospodarka świata zobowiązała się do wykonania inwestycji na kwotę przekraczającą 100 mld USD w celu sfinansowania strategii "Jeden Pas, Jedna Droga". Ta jakże ambitna inicjatywa ma wzmocnić inwestycje w Chinach, co może znaczący wpływ na powiązania gospodarcze z innymi państwami.

Wielkie plany inwestycyjne i spowalniająca gospodarka Chin

Dodano 2017-05-18 09:58
Osiągnięty szczyt w 2013 roku niewiele poniżej 200zł za akcję zapewne jeszcze długo nie zostanie pokonany. Kolejne kwartały były zdecydowanie słabsze w wykonaniu KGHM, między innymi w tym okresie spółka zwiększała zdecydowanie zadłużenie pod inwestycje. Rozpoczęta w połowie 2014 roku hossa na rynku amerykańskiego dolara także nie pomogła, gdyż jednocześnie zobaczyliśmy potężny spadek cen surowców przemysłowych, gdzie przodownikiem była ropa naftowa. Wydaje się, że wszystko zmieniło się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w listopadzie 2016 roku, kiedy prezydentem został Donald Trump. Jego ambitne plany dotyczące wydatków fiskalnych napędziły inflację, włączając największego eksportera deflacji – Chiny.

Analiza finansowa KGHM. Główne ryzyka zakupu akcji

Dodano 2017-06-20 20:58
�W najnowszym raporcie skupiam się na rynku kukurydzy z uwagi na to, że sytuacja zaczęła się na nim poprawiać całkiem niedawno, co stwarza potencjalnie atrakcyjną przestrzeń do wzrostów ceny. W niniejszej publikacji analizuję szczegółowo ten rynek zarówno ze strony fundamentalnej jak i technicznej pod kątem inwestycyjnym.

Research do pobrania na stronie bloga InsiderFX (prawy sidebar). Poza tym pozostałe raporty (kierowane do nieokreślonego adresata) dostępne są do wglądu pod tym następującym linkiem.

Arkadiusz Balcerowski
Makler Papierów Wartościowych
InsiderFX Research

Dodano 2017-07-21 16:47
Nastawienie do rynku wspólnej waluty zaczęło się powoli zmieniać już od początku bieżącego roku, kiedy poprawiająca się sytuacja gospodarcza na starym kontynencie zaczęła kwestionować wciąż skrajnie ekspansywną politykę monetarną prowadzoną przez Europejski Bank Centralny.

Euro w górę, rentowności w dół – wnioski po EBC

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2017-07-21 16:47:54

Post: #55 
2017-07-26 18:27

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Sytuacja polityczna w Polsce w ostatnim czasie odbiła się echem przede wszystkim na rynku walutowym, gdzie obserwowaliśmy sporą zmienność. Jeszcze w piątek polska waluta była silnie wyprzedawana względem niemalże całego koszyka emerging markets. Sytuacja zmieniła się diametralnie w poniedziałek, kiedy to prezydent Andrzej Duda zdecydował się zawetować dwie z trzech proponowanych przez PiS zmian w sądownictwie.

Zielone światło dla dalszych wzrostów złotego

Dodano 2017-08-02 08:43
Notowania Tauron od początku roku przeżywają prawdziwy renesans. Cena akcji wzrosła z poniżej 3 PLN, osiągając niedawno poziom 3,8 PLN. Co więcej, istnieją przesłanki, iż wycena polskiego giganta energetycznego może być jeszcze wyższa. W poniższej analizie przedstawiam w pierwszej kolejności sytuację finansową spółki, następnie wycenę przedsiębiorstwa, zaś na końcu spojrzenie na układ techniczny na wykresie. Niniejsza analiza została oparta o dostępne dane z dnia 25 lipca 2017 roku.

Kompleksowy research spółki – Tauron

Dodano 2017-08-22 17:02
W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane odnośnie do PKB za drugi kwartał, które pokazały wzrost na poziomie 3,9% r/r. Co więcej, w ujęciu kwartalnym wzrost przekroczył 1% już trzeci raz z rzędu, co dodatkowo wskazuje na silną dynamikę. Ponadto, poznaliśmy szereg innych danych makro, które zaczynają zwiastować nadchodzący boom inwestycyjny.

Analiza makro: inwestycje głównym motorem wzrostu?

Dodano 2017-08-27 22:42
Wczoraj Ministerstwo Finansów przedstawiło szczegóły dotyczące projektu przyszłorocznego budżetu. Jak zwykle największą uwagę skupiają założenia w kwestii różnych wielkości makro, które mają istotny wpływ na wielkość szacowanych dochodów. Ogólnie rzecz biorąc wydaje się, że przyjęte wysokości wskaźników ekonomicznych są w dużej mierze wykonalne, choć są również optymistyczne warianty. Zacznijmy od przedstawienia kluczowych założeń.

Czy założenia do budżetu 2018 są wykonalne?

Dodano 2017-09-05 21:14
W ubiegłym tygodniu poznaliśmy szczegółowe dane na temat struktury wzrostu gospodarczego w Polsce, która była wyczekiwana już od momentu publikacji pierwszego szacunku PKB przez GUS. O ile sama dynamika została potwierdzona (3,9% r/r), o tyle szczegółowe dane mogą budzić pewne wątpliwości. Zaznaczyć trzeba w pierwszej kolejności, że zgodnie z oczekiwaniami to konsumpcja była największym motorem napędowym w drugim kwartale, zostawiając daleko w tyle inne składowe.

Struktura polskiego PKB coraz bardziej interesująca, czyli dlaczego płac i inwestycje wzrosną?

Post: #56 
2017-09-11 19:59

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Mario Draghi dość nieudolnie starał się osłabić kurs wspólnej waluty podczas wczorajszej konferencji prasowej. Choć na pierwszy rzut oka wzmianka, iż podwyższona zmienność na rynku euro jest powodem baczniejszego przyglądania się tej kwestii mogłaby wydawać się dość gołębia, to ogólny przekaz ze strony Włocha był dość optymistyczny, przede wszystkim jeśli chodzi o samą perspektywę gospodarczą. Choć same projekcje inflacyjne na dwa kolejne lata zostały nieco zredukowane, głównie z racji silniejszego euro, to dalsza aprecjacja wspólnej waluty wcale nie musi jednoznacznie szkodzić dynamice cen na starym kontynencie.

Czy mocne euro rzeczywiście hamuje inflację?

Dodano 2017-09-26 17:30
W ciągu ostatnich godzin doświadczyliśmy sporej dawki informacji politycznych, które już miały i wciąż mogą mieć pewien efekt na rynek walutowy, ale również i inne aktywa. Oprócz weekendowych wiadomości w postaci wyborów parlamentarnych w Nowej Zelandii oraz Niemczech, w poniedziałek godny odnotowania ruch został podjęty w Japonii co sprawia, że notowania USDJPY oraz tamtejszej giełdy mogą zostać narażone na pewne ryzyko. Zacznijmy jednak od najbardziej znaczących dla rynku finansowego wyborów.

Polityczny miszmasz i wpływ na rynek walutowy

Dodano 2017-10-03 20:50
Nowy tydzień z perspektywy polskiej gospodarki rozpoczęliśmy w bardzo dobrych nastrojach i to pomimo katalońskiego referendum, które wywołało spore spadki hiszpańskich akcji oraz obligacji. Głównym powodem był świetny odczyt przemysłowego indeksu PMI, który w połączeniu ze wstępnymi danymi inflacyjnymi z piątku sugeruje zarówno dalszą poprawę w kwestii wzrostu gospodarczego, jak i również nieustannie piętrzące się presje inflacyjne. Prócz tego warto zwrócić uwagę na ważne sygnały płynące z rynku stopy procentowe o czym w dalszej części.

Kolejne świetne dane i sygnały z rynku stopy procentowej

Dodano 2017-10-09 22:15
Najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się sporym rozczarowaniem jeśli chodzi o samą zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, niemniej jednak aspekt ten jest mało istotny biorąc pod uwagę fakt, że dane te były zaburzone przez dwa huragany (Harvey oraz Irma), które nawiedziły Stany Zjednoczone oraz z racji imponujących wyników w kwestii innych wielkości zawartych we wrześniowym raporcie. W efekcie wydaje się, że wszystko sprowadza się do tego, że FED powinien podnieść stopy procentowe na grudniowym posiedzeniu, na czym USA może skorzystać w kolejnych tygodniach.

Czy rynek pracy USA wchodzi w długo wyczekiwaną fazę?

Dodano 2017-11-02 21:44
Zgodnie z szerokim konsensusem Bank Anglii zdecydował się podnieść główną stopę procentową o 25 pd podczas listopadowego posiedzenia, jednocześnie pozostawiając bez zmian program skupu aktywów. O ile ruch ten był w pełni wyceniony, o tyle nie brakowało sceptyków sugerujących, iż BoE popełnia duży błąd dokonując podwyżki kosztu pieniądza. Na rynku pojawiły się nawet porównania dzisiejszej podwyżki do tejże dokonanej przez ówczesnego szefa EBC Tricheta, który także podniósł stopy w 2011 tylko po to, by zredukować je w kolejnych latach.

Ważny aspekt mogący szkodzić GBP – analiza raportu BoE

Dodano 2017-11-23 19:39
Opublikowane dzisiejszego przedpołudnia indeksy PMI dla całej strefy euro oraz dwóch największych gospodarek jakimi są Niemcy i Francja potwierdziły, że solidne tempo wzrostu gospodarczego na starym kontynencie powinno zostać utrzymane w najbliższych kwartałach. Ponadto sama struktura wskaźników sugerować może rosnącą presję płacową w całej Europie, co naturalnie mogłoby zacząć przekładać się w pewnym stopniu na wyższy poziom cen, aspekt do którego dążyły banki centralne w niemalże wszystkich rozwiniętych gospodarkach na świecie, w tym rzecz jasna Europejski Bank Centralny. Ogólny obraz wróży również dobrze polskiej gospodarce, niemniej jednak listopadowy PMI z naszego kraju poznamy dopiero w przyszły piątek.

Indeksy PMI dobrze wróżą strefie euro oraz Polsce

Post: #57 
2017-11-29 19:01

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Pomimo nowych rekordów na amerykańskiej giełdzie na polskim parkiecie zdecydowanie brakło kupujących podczas dzisiejszej sesji, w rezultacie indeks skupiający dwadzieścia największych spółek stracił niemalże 2%, gdzie największymi winowajcami były spółki surowcowe (PKN Orlen, Lotos czy KGHM) oraz dwa banki Alior i mBank. Na przyzwoitym plusie dzień zakończyły jedynie notowania Eurocash, choć zdecydowana poprawa nadeszła dopiero na krótko przed zamknięciem handlu. Przypomnijmy, że wzrosty za oceanem napędzane były przede wszystkim przez przegłosowanie projektu ustawy podatkowej przez Komisję Senacką, która to decyzja otwiera drogę do głosowania w Senacie już jutro. Jeśli obydwie izby Kongresu (Senat oraz Izba Reprezentantów) dojdą do konsensusu i stworzą wspólną wersję ustawy zmieniającej system podatkowy za oceanem, wówczas możliwe będzie przedłożenie dokumentu do prezydenckiego podpisu.


Tymczasem, mając na uwadze nieuchronnie zbliżający się koniec roku i zwyczajowy rajd Świętego Mikołaja (wzrosty w końcówce roku) można zastanawiać się, czy świetne dane makroekonomiczne, jakie płyną z polskiej gospodarki nieprzerwanie od kilku miesięcy, będą w stanie wspomóc notowania rodzimych indeksów.

Dalsza perspektywa dla WIG20 w obliczu danych makro

Dodano 2018-01-04 21:37
Z punktu widzenia polskiej waluty nowy rok rozpoczęliśmy w fenomenalnych nastrojach. Złoty umocnił się na szerokim rynku przypieczętowując drugie miejsce w zestawieniu najlepszych walut na świecie w minionym roku (tylko marginalnie słabiej od czeskiej korony).

Szanse i zagrożenia dla złotego i giełdy w nowym roku

Dodano 2018-01-09 20:52
Pomimo tego, że polska giełda radziła sobie bardzo dobrze podczas minionego roku, to rzecz jasna nie wszystkie spółki były dostatecznie docenione przez inwestorów. Analizując sytuację finansową można powiedzieć, że jedną z takich spółek jest Stalexport Autostrady. Przedsiębiorstwo obsługuje odcinek autostrady A4 między Katowicami i Krakowem, a także dywersyfikuje swoją działalność poprzez świadczenie usług wynajmu powierzchni biurowych oraz miejsc parkingowych. Jeśli chodzi o samo zachowanie się ceny akcji to zaznaczyć należy, iż dwukrotnie próbowała ona przełamać istotne poziomy w minionym roku, niemniej jednak dwukrotnie sztuka ta się nie powiodła. Od strony technicznej jednak sytuacja wygląda wciąż dość obiecująco, co zdaje się być potwierdzone solidną kondycją finansową oraz niewymagającą wyceną.

Analiza spółki GPW – Stalexport Autostrady

Dodano 2018-01-22 20:28
Choć rok zakończyliśmy już kilka tygodni temu, dopiero w ostatnich dniach opublikowano dane końcowe z realnej sfery polskiej gospodarki (pozostał jeszcze bilans płatniczy za grudzień). O ile rynek pracy w dalszym ciągu utrzymuje imponujące tempo poprawy, o tyle odczyty w kwestii produkcji oraz sprzedaży okazały się nieco słabsze. Ponadto, bardziej od oczekiwań spowolniła inflacja. Z drugiej strony nastąpiła kolejna poprawa w kwestii nastrojów konsumentów oraz przedsiębiorstw, co wróży dobrze zarówno konsumpcji jak i inwestycjom w kolejnych kwartałach. Mimo to Rada może pozostać niechętna w kwestii podwyżek stóp, wykorzystując jednak innego rodzaju narzędzia.

Zacieśnianie monetarne? – Wnioski po danych za grudzień

Dodano 2018-02-01 21:50
Według najnowszych badań ze strony Narodowego Banku Polskiego zarówno odsetek pracowników jak i pracodawców oczekuje, że pensje będą rosły w najbliższym czasie. Niemniej znamienne jest to, że po raz pierwszy od bardzo dawna odsetek pracodawców okazał się wyższy niż tenże po stronie pracowników. Innymi słowy, coraz więcej firm planuje podwyżki płac, aniżeli oczekują tego sami pracownicy.

Kilka obserwacji z gospodarki – budżet, inwestycje i rynek pracy

Dodano 2018-02-06 17:34
Ostatnie godziny na globalnym rynku akcyjnym były jak kubeł zimnej wody wylany wprost na rozgrzanych do czerwoności inwestorów, w konsekwencji czego para zaczęła powoli uchodzić, co zaowocowało największymi spadkami głównych indeksów giełdowych od dłuższego czasu. Po tak dramatycznym początku nowego tygodnia, ale i miesiąca oraz mając w pamięci jeden z najlepszych początków roku w historii zachodzi pytanie, czy obecnie obserwowana przecena jest tylko ruchem korekcyjnym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z początkiem czegoś większego. W niniejszej analizie pragnę przedstawić swój pogląd poparty kilkoma argumentami.

Korekta czy zmiana trendu? Wnioski po czarnym poniedziałku

Dodano 2018-04-17 22:37
Kiedy przed czterema laty amerykańska waluta rozpoczynała swoją aprecjację, rynek stopy procentowej był jednym z lepszych predyktorów przyszłych zmian na rynku walutowym. Niemniej jednak sytuacja ta na przestrzeni ostatnich miesięcy mocno się skomplikowała i w zasadzie inwestorzy na rynku walutowym zaczęli lekceważyć rosnącą dywergencję między spreadem rentowności 10-letnich obligacji USA oraz Niemiec i kursem głównej pary walutowej. Część uczestników rynku wieszczy powrót dolara w najbliższych miesiącach, niemniej w moim przekonaniu przed nami jeszcze pokaźna przestrzeń do kontynuacji niedawno rozpoczętej deprecjacji amerykańskiej waluty. Z czego jednak wynika ten fenomen?

Dlaczego USD lekceważy wyższe rentowności obligacji?

Post: #58 
2018-05-23 23:37

arkopolo07

Posty: 220
Shouty: 0
0
Sezon wyników za pierwszy kwartał na Wall Street już za nami i z pewnością możemy zapisać go do bardzo udanych. Niemniej jednak zachodzi pytanie, czy tamtejsze spółki będą w stanie utrzymać tak dobrą passę w kolejnych miesiącach? Czy rosnące stopy procentowe nie zaowocują pojawieniem się problemów ze spłatą skądinąd wysokiego zadłużenia? Wreszcie w jakim stopniu do zysków za okres pierwszych trzech miesięcy przyczyniły się jednorazowe czynniki takie jak deprecjacja dolara oraz podpisanie reformy podatkowej przez prezydenta Donalda Trumpa w grudniu? W niniejszej analizie wskazuję na kilka, kluczowych w moim przekonaniu aspektów, mogących mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki spółek.

Kluczowe wnioski po sezonie wyników na Wall Street

GPWŚwiatWaluty
Analizy
» Analiza CDR(5)
» BAH taktyczny!(14)
» ANALIZA FORMACJI(4)
» Korekta wartości portfela po braku...(4)
» Polimex(0)
Forum
» laczego na spółce SLASKIEKA nie ma... [0]
» dlaczego nie ma transakcji [0]
» jak sprzedać ATM [2]
» Gra - dywidendy 2014 [22]
» wykozystanie spadku cen ropy [10]
» prosba o dodanie [49]
» Dobrowolne udostępnienie historii... [4]
» Studia zaliczenia [4]
» Dodanie arkusza zleceń MNS i RYVU [0]
» Dodanie arkusza zleceń SEVENET [0]
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Online: 20
24h: 1589
Dane giełdowe dostarcza Statica. Notowania w czasie rzeczywistym: statica.pl