Załóż konto | Przypomnij hasło
Zapraszamy do typowania wyników MŚ 2026! Zapraszamy wszystich do wzięcia udziału w zabawie! Typuj wyniki
Filtruj wg spółki:
Odcięcie na Polwaksie
Wyświetleń: 6143. Obserwuje: 3 osób.
Post: #1 
2019-07-30 14:48

MarekMiszcz

Posty: 27
Shouty: 46
2
Dzisiaj nieźle się ździwiłem, gdy spojrzałem na stan mojego portfela. Na akcjach POLWAXu spadek o ponad połowę wartości. Dzienna zmiana.. +20% ??

Znalazłem artykuł, który stara się to wyjaśnić: https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/odciecie-na-polwaksie-spolka-rozpoczela-wielka-emisje-akcji-z-prawem-poboru,akcje,244257

Jak to się ma do GryGiełdowej? Co mogę zrobić ze swoim "prawem poboru"?

Dodano 2019-07-30 18:01
Udało mi się znaleźć lepsze wyjaśnienie prawa poboru na stronie mBanku:
https://www.mbank.pl/pomoc/faq/oferta-indywidualna/inwestycje/informacje/emisja-z-prawem-poboru.html

Zgodnie z tym opisem, na realnej giełdzie pownienem otrzymać na rachunek osobne papiery POLWAX-PP.

Czy jest to zaimplementowane tutaj?
Jeśli nie, to czy można pokryć stratę wg scenariusza ze strony mBanknu, że papiery PP się sprzedało:
[...] Kowalski może: a) sprzedać 1000 praw poboru i zainkasować 2 000 zł, wtedy nadal ma łącznie 10 000 zł [...]


PS
Dzięki Bogu, że jest ten portal. Gdyby mnie taka sytuacja w realu spotkała, to bym pewnie padł na zawał :D
Teraz, z nabytym doświadczeniem, zawał mi nie grozi

Dodano 2019-07-31 08:19
Znalazłem też informacje na stronie polWAXu: https://www.polwax.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia/624/prawo-poboru

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2019-07-31 08:19:00

Post: #2 
2019-07-31 20:51

putis

Posty: 33
Shouty: 48
2
Hej! Również mnie ten temat interesuje. Na moim dodatkowym portfelu mam sporo akcji POLWAXU.

Czy administracja ma na takie sytuacje jakieśrozwiązania?
Podejrzewam, że to nie jednorazowe wydarzenie na GPW.

Post: #3 
2019-07-31 21:31

Poloakis

Sugondese
Posty: 331
Shouty: 1956
1
Piszcie do tego przedstawiciela miejscowej wierchuszki. https://gragieldowa.pl/user/Silvestris Sprawnie rozwiąże sprawę .
https://finance.yahoo.com/news/warren-buffett-sends-investors-382-090600160.html

Post: #4 
2019-08-01 10:48

Silvestris

Admin / Tech
Bielsko-Biała
Posty: 1516
Shouty: 31820
17
Dostarczcie mi następujące info i wrzucę:

ostatni dzień kiedy trzeba było posiadać akcje aby otzymać PP (YYYY-mm-dd)
data wykupu
skrócona nazwa papierów - POLWAX-PP
x.xx mnożnik przeliczenia z akcji na PP
x.xx mnożnik przeliczenia z PP na PDA
x.xx cena wykupu
x dni - przez ile dni można wykupić prawa poboru.
co by tu zepsuć / administracja
https://gragieldowa.pl

Post: #5 
2019-08-03 00:01

MarekMiszcz

Posty: 27
Shouty: 46
2
Dzięki wam za odpowiedź! Oto info, które udało mi się znaleźć na podstawie Uchwały z NWZA oraz Uchwały zarządu:
ostatni dzień kiedy trzeba było posiadać akcje aby otzymać PP (2019-07-31) (u. nr 3. § 2.1.)
data wykupu
skrócona nazwa papierów - POLWAX-PP
1.00 mnożnik przeliczenia z akcji na PP (u. nr 3. § 2.2.)
2.00 mnożnik przeliczenia z PP na PDA (uchwała zarządu)
1.00 cena wykupu (u. nr 3. § 1.2.)
x dni - przez ile dni można wykupić prawa poboru. (u. nr 3. § 2.5.)

Nie udało mi się jeszcze znaleźć ostatniej danej, ilość dni do wykupu. Napiszę, jak tylko się do niej dogrzebię.

Update:
Nie znalazłem nigdzie info, do kiedy jest możliwy wykóp. Znalazłem jedynie u. nr 3. § 2.5.:
Termin, w którym będzie możliwe wykonanie Prawa Poboru, zostanie określony w
prospekcie emisyjnym Akcji Nowej Emisji sporządzonym na potrzeby oferty publicznej
Akcji Nowej Emisji, o której mowa w § 1 ust. 3 niniejszej Uchwały, oraz ubiegania się o
dopuszczenie i wprowadzenie Praw Poboru, praw do Akcji Nowej Emisji („Prawa do
Akcji”) oraz Akcji Nowej Emisji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez
Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”) („Prospekt”).---------------


Prospektu emisyjnego GPW nie znalazłem. Prawdopodobnie trzeba poczekać, aż taki się pojawi.

Jest też info z u. nr 3. § 1.4.:
Akcje Nowej Emisji będą uczestniczyć w dywidendzie począwszy od dnia 1 stycznia
2019 r. na równi z pozostałymi akcjami Spółki, tj. za cały rok 2019.

Sugeruje to, że prospekt pojawi się nie później niż w tym roku.

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2019-08-04 14:32:50

Post: #6 
2019-08-05 09:54

Silvestris

Admin / Tech
Bielsko-Biała
Posty: 1516
Shouty: 31820
17
pewnie będzie ogłoszone później, zerknę na to wieczorem i spróbuje się przymierzyć do dodania ich do rachunków
co by tu zepsuć / administracja
https://gragieldowa.pl

Post: #7 
2019-08-06 17:49

MarekMiszcz

Posty: 27
Shouty: 46
2
Mam potwierdzenie, że informacja o terminie wykupu PP nie jest znana:
https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-386536_POLWAX.aspx#386536

Jeszcze raz się cieszę, że można tutaj na wirtualnych pieniądzach grać, a nie realne tracić na takich historiach :D

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG134688.1-2.02%06-24
WIG203553.7-2.49%06-24
WIG20 Fut3555.0-1.96%06-24
WIG20USD940.2-2.94%06-24
mWIG409428.4-1.28%06-24
sWIG8030751.0-0.97%06-24
 Notowania Świat
US BlueChip51848.9+0.35%06-24
S&P500 Fut7472.8-0.06%7:33
Nikkei72218.1+4.40%7:27
DAX24740.4-0.62%06-24
Ropa WTI69.4-0.66%7:43
Złoto3982.7-0.42%7:43
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.28707-0.02%7:43
CHF/PLN4.64873+0.03%7:43
USD/PLN3.77277-0.05%7:43
EUR/USD1.13632+0.03%7:43
GBP/USD1.31788+0.10%7:43
USD/JPY161.768-0.00%7:43
Forum
» Compremum brak arkusza zleceń [2]
» GRAGIELDOWA.PL [8]
» Prośba o dodanie zleceń dla... [0][ENP]
» opóźnienie notowań [1]
» Dla fanów strategii buy and... [25]
» Prośba o dodanie spółki... [0]
» Dywidenda Asseco [0]
» Prośba o dodanie spółki Grupa... [1][RAE]
» Prośba o dodanie MADNETIC [1]
» Zmiana nazwy spółki [0][SPL]
Wzrosty Spadki Staty
OPTEAM 6.25 11.61%
VIGOSYS 564.00 11.46%
INTERBUD 1.59 9.66%
ALTA 1.72 7.50%
TRANSPOL 13.00 7.44%
Więcej ...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Notoria S.A. www.notoria.pl