Załóż konto | Przypomnij hasło
Zapraszamy do typowania wyników MŚ 2026! Zapraszamy wszystich do wzięcia udziału w zabawie! Typuj wyniki
Filtruj wg spółki:
Odcięcie na Polwaksie
Wyświetleń: 6148. Obserwuje: 3 osób.
Post: #1 
2019-07-30 14:48

MarekMiszcz

Posty: 27
Shouty: 46
2
Dzisiaj nieźle się ździwiłem, gdy spojrzałem na stan mojego portfela. Na akcjach POLWAXu spadek o ponad połowę wartości. Dzienna zmiana.. +20% ??

Znalazłem artykuł, który stara się to wyjaśnić: https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/odciecie-na-polwaksie-spolka-rozpoczela-wielka-emisje-akcji-z-prawem-poboru,akcje,244257

Jak to się ma do GryGiełdowej? Co mogę zrobić ze swoim "prawem poboru"?

Dodano 2019-07-30 18:01
Udało mi się znaleźć lepsze wyjaśnienie prawa poboru na stronie mBanku:
https://www.mbank.pl/pomoc/faq/oferta-indywidualna/inwestycje/informacje/emisja-z-prawem-poboru.html

Zgodnie z tym opisem, na realnej giełdzie pownienem otrzymać na rachunek osobne papiery POLWAX-PP.

Czy jest to zaimplementowane tutaj?
Jeśli nie, to czy można pokryć stratę wg scenariusza ze strony mBanknu, że papiery PP się sprzedało:
[...] Kowalski może: a) sprzedać 1000 praw poboru i zainkasować 2 000 zł, wtedy nadal ma łącznie 10 000 zł [...]


PS
Dzięki Bogu, że jest ten portal. Gdyby mnie taka sytuacja w realu spotkała, to bym pewnie padł na zawał :D
Teraz, z nabytym doświadczeniem, zawał mi nie grozi

Dodano 2019-07-31 08:19
Znalazłem też informacje na stronie polWAXu: https://www.polwax.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia/624/prawo-poboru

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2019-07-31 08:19:00

Post: #2 
2019-07-31 20:51

putis

Posty: 33
Shouty: 48
2
Hej! Również mnie ten temat interesuje. Na moim dodatkowym portfelu mam sporo akcji POLWAXU.

Czy administracja ma na takie sytuacje jakieśrozwiązania?
Podejrzewam, że to nie jednorazowe wydarzenie na GPW.

Post: #3 
2019-07-31 21:31

Poloakis

Sugondese
Posty: 331
Shouty: 1956
1
Piszcie do tego przedstawiciela miejscowej wierchuszki. https://gragieldowa.pl/user/Silvestris Sprawnie rozwiąże sprawę .
https://finance.yahoo.com/news/warren-buffett-sends-investors-382-090600160.html

Post: #4 
2019-08-01 10:48

Silvestris

Admin / Tech
Bielsko-Biała
Posty: 1516
Shouty: 31824
17
Dostarczcie mi następujące info i wrzucę:

ostatni dzień kiedy trzeba było posiadać akcje aby otzymać PP (YYYY-mm-dd)
data wykupu
skrócona nazwa papierów - POLWAX-PP
x.xx mnożnik przeliczenia z akcji na PP
x.xx mnożnik przeliczenia z PP na PDA
x.xx cena wykupu
x dni - przez ile dni można wykupić prawa poboru.
co by tu zepsuć / administracja
https://gragieldowa.pl

Post: #5 
2019-08-03 00:01

MarekMiszcz

Posty: 27
Shouty: 46
2
Dzięki wam za odpowiedź! Oto info, które udało mi się znaleźć na podstawie Uchwały z NWZA oraz Uchwały zarządu:
ostatni dzień kiedy trzeba było posiadać akcje aby otzymać PP (2019-07-31) (u. nr 3. § 2.1.)
data wykupu
skrócona nazwa papierów - POLWAX-PP
1.00 mnożnik przeliczenia z akcji na PP (u. nr 3. § 2.2.)
2.00 mnożnik przeliczenia z PP na PDA (uchwała zarządu)
1.00 cena wykupu (u. nr 3. § 1.2.)
x dni - przez ile dni można wykupić prawa poboru. (u. nr 3. § 2.5.)

Nie udało mi się jeszcze znaleźć ostatniej danej, ilość dni do wykupu. Napiszę, jak tylko się do niej dogrzebię.

Update:
Nie znalazłem nigdzie info, do kiedy jest możliwy wykóp. Znalazłem jedynie u. nr 3. § 2.5.:
Termin, w którym będzie możliwe wykonanie Prawa Poboru, zostanie określony w
prospekcie emisyjnym Akcji Nowej Emisji sporządzonym na potrzeby oferty publicznej
Akcji Nowej Emisji, o której mowa w § 1 ust. 3 niniejszej Uchwały, oraz ubiegania się o
dopuszczenie i wprowadzenie Praw Poboru, praw do Akcji Nowej Emisji („Prawa do
Akcji”) oraz Akcji Nowej Emisji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez
Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”) („Prospekt”).---------------


Prospektu emisyjnego GPW nie znalazłem. Prawdopodobnie trzeba poczekać, aż taki się pojawi.

Jest też info z u. nr 3. § 1.4.:
Akcje Nowej Emisji będą uczestniczyć w dywidendzie począwszy od dnia 1 stycznia
2019 r. na równi z pozostałymi akcjami Spółki, tj. za cały rok 2019.

Sugeruje to, że prospekt pojawi się nie później niż w tym roku.

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2019-08-04 14:32:50

Post: #6 
2019-08-05 09:54

Silvestris

Admin / Tech
Bielsko-Biała
Posty: 1516
Shouty: 31824
17
pewnie będzie ogłoszone później, zerknę na to wieczorem i spróbuje się przymierzyć do dodania ich do rachunków
co by tu zepsuć / administracja
https://gragieldowa.pl

Post: #7 
2019-08-06 17:49

MarekMiszcz

Posty: 27
Shouty: 46
2
Mam potwierdzenie, że informacja o terminie wykupu PP nie jest znana:
https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-386536_POLWAX.aspx#386536

Jeszcze raz się cieszę, że można tutaj na wirtualnych pieniądzach grać, a nie realne tracić na takich historiach :D

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG135165.9-0.59%17:09
WIG203572.3-0.73%17:09
WIG20 Fut3553.0-0.84%17:04
WIG20USD950.0-0.58%17:15
mWIG409428.0-0.25%17:09
sWIG8030548.0-0.49%17:09
 Notowania Świat
US BlueChip51876.1-0.09%22:05
Nasdaq10029118.2-1.09%22:01
Nikkei69360.9-4.15%8:45
DAX24681.7-1.25%17:31
Ropa WTI70.2-2.34%22:59
Złoto4072.1+1.13%22:00
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.28893+0.12%22:00
CHF/PLN4.65297+0.04%22:00
USD/PLN3.76635-0.01%22:00
EUR/USD1.13875+0.13%22:00
GBP/USD1.31992+0.05%22:00
USD/JPY161.758-0.02%22:00
Forum
» Proszę dodać SYN2BIO [0]
» Zmiana nazwy spółki [2][SPL]
» Compremum brak arkusza zleceń [2]
» GRAGIELDOWA.PL [8]
» Prośba o dodanie zleceń dla... [0][ENP]
» opóźnienie notowań [1]
» Dla fanów strategii buy and... [25]
» Prośba o dodanie spółki... [0]
» Dywidenda Asseco [0]
» Prośba o dodanie spółki Grupa... [1][RAE]
Wzrosty Spadki Staty
MEDINICE 75.00 8.70%
LIBET 1.45 8.21%
KOMPAP 23.20 5.45%
CELTIC 1.27 5.42%
ELKOP 1.90 5.26%
Więcej ...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Notoria S.A. www.notoria.pl