Załóż konto | Przypomnij hasło
Filtruj wg spółki:
Odjeżdżający pociąg
Wyświetleń: 3217. Obserwuje: 6 osób.
Post: #1 
2013-08-10 12:33

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
Jak często jesteśmy świadkami takiej sytuacji kiedy pociąg ze spółką którą obserwowaliśmy i analizowaliśmy od pewnego czasu zaczyna odjeżdżać w kierunku przez nas prognozowanym a my stoimy na peronie z walizkami? Być może się spóźniliśmy, być może nie było kasy na bilet, która była w tym momencie ulokowana gdzie indziej, a być może nie byliśmy do końca przekonani pomimo analizy czy pociąg pojedzie w dobrym kierunku i nie chcieliśmy ryzykować. To jest już nie istotne. Istotne jest to, że stoimy na peronie i patrzymy na uciekające zyski.

Co w takiej sytuacji zrobić? Czy wskakiwać do jadącego pociągu i liczyć na dalszy rejs? Czy może poczekać na pociąg powrotny. a może poszukać innego pociągu, który szykuje się do odjazdu, tylko tym razem lepiej się przygotować.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

Post: #2 
2013-08-11 11:10

pokiemon8

Poznań
Posty: 28
Shouty: 21
0
Myślę, że temat bardzo wielu z nas dotyczy, mnie to spotkało co najmniej kilka razy. Podobna sytuacja - wyrzuciło nas na stopie, po czym nastąpiła formacja odwrócenia i kurs szybko poszybował, tam gdzie się spodziewaliśmy.
Co robić? Wg mnie lepiej nie wskakiwać do jadącego pociągu - pośpiech jest złym doradcą. Nie pluć sobie w brodę, nie liczyć "straconych" zysków. Takie sytuacje zdarzają się i będą się zdarzały. Nawet jeżeli rzeczywiście szanse na kontynuowanie ruchu w danym kierunku są duże, warto wziąć pod uwagę, że w takim momencie jesteśmy szczególnie podatni na emocje i - co się z tym wiąże - nieadekwatną ocenę sytuacji.

Warto mieć jasne założenia, warunki otwarcia/zamknięcia pozycji i sztywno się ich trzymać. Można sobie założyć (ale jeszcze zawczasu), co się zrobi w danej sytuacji. Można np. wejść w kolejnej korekcie. A jak jej nie będzie, to trudno, trzeba czekać na inne okazje. Ważna jest konsekwencja i trzymanie się swoich założeń.


Post: #3 
2013-08-11 12:50

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
u mnie sytuacje zazwyczaj były dwie. Pierwsza w której kurs po wybiciu przez 2-3 dni szybko szedł w górę a później równie szybko (jak nie szybciej) spadał na poziomy sprzed wybicia. Człowiek wtedy myślał że dobrze że się nie okupił bo z zysków mało co by zostało. Druga sytuacja w której kurs z dnia na dzień szedł coraz wyżej, a ja siedziałem przed monitorem i codziennie oglądałem na wykresie długie białe świeczki. Myśl wtedy była taka, że gdyby nawet weszło się na drugi czy trzeci dzień po wybiciu to w tym momencie byłoby już xx % zysku. Człowiek siedział z poczuciem uciekającej okazji i myślą, że więcej taka się już nie powtórzy.

Fakt, emocje były duże i parę razy im uległem wskakując zarówno w pierwszej jak i drugiej sytuacji. W przypadku pierwszej szybko następowało rozczarowanie, w przypadku drugiej myśl, że to była jednak dobra decyzja i parę % udało się złapać. Niemniej nie było tu jakiejś przemyślanej decyzji a raczej zakup pod wpływem impulsu.

Zgadam się z tym że emocje to zły doradca i obecnie staram się im nie ulegać. Nie ma co gdybać co by było gdyby... Nauczyłem się też żeby nie traktować takich sytuacji jak jedynej okazji na zbicie majątku w życiu, która właśnie nam ucieka. Im dłużej grałem tym częściej zacząłem dostrzegać, że takie sytuacje zdarzają się prawie codziennie. Podstawa to kalkulować takie sytuacje na chłodno.
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

Post: #4 
2013-08-11 16:47

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Jeżeli dla was odjazd pociagu ma horyzont kilkudniowy, to taka dyskusja nie ma żadnego sensu.

Post: #5 
2013-08-11 22:20

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
kondziu160 jeśli ktoś gra krótkoterminowo stosując AT np swing traderzy to wystrzał kursu załóżmy o 30% w kilka dni jak najbardziej będzie "odjeżdżającym pociągiem".
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

Post: #6 
2013-08-11 23:14

alex150

Warszawa rules
Posty: 29
Shouty: 0
0
no właśnie to jest często zadawane pytanie samemu sobie. Jak zaczynają szybko rosnąć a się trochę spóźniliśmy, to czekamy na drobną korektę aby wskoczyć, ale co gdy ona nie chce nastać? czekać czy się ładować? ja ostatnio byłem właśnie w takie sytuacji, znacznie się spóźniłem i trochę czekałem, jednak zdecydowałem wyrzucić jedną walizkę, pobiec i wskoczyć do uciekającego mi pociągu. Jade ciągle bez korekty, póki co 18% z przodu.
Moim zdaniem można wskakiwać, jeżeli spółka ma dobre fundamenty, wyniki i rozwojowy biznes i w dodatku jest w trendzie rosnącym(często w żółwim tempie), bo i tak się zarobi.

Jednak nie wskakuje, gdy odjeżdżającym pociągiem jest tzw. spadający nóż, szczególnie jeżeli kursem manipuluje spekuła

jupikajej madafaka

Post: #7 
2013-08-12 11:50

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
najgorsza sytuacja chyba wtedy gdy się spóźniliśmy, czekamy na korektę która nie chce nastać, emocje biorą górę i wskakujemy i tu nagle bach ... korekta. Tez przerabiałem taką sytuację:D

alex150 jeśli ktoś gra długoterminowo pod fundamenty i zakłada większy wzrosty w dłuższym czasie tak jak to określiłeś w żółwim tempie to jak najbardziej można wskakiwać
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

Post: #8 
2013-08-12 14:16

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
zloty smok napisał:
kondziu160 jeśli ktoś gra krótkoterminowo stosując AT np swing traderzy to wystrzał kursu załóżmy o 30% w kilka dni jak najbardziej będzie "odjeżdżającym pociągiem".


takiego ruchu nie ma co gonić, bo zamiast "ugrać" kilka procent, dostaniesz kilka promili minus prowizje.

Dodano 2013-08-12 14:16
zloty smok napisał:
kondziu160 jeśli ktoś gra krótkoterminowo stosując AT np swing traderzy to wystrzał kursu załóżmy o 30% w kilka dni jak najbardziej będzie "odjeżdżającym pociągiem".


takiego ruchu nie ma co gonić, bo zamiast "ugrać" kilka procent, dostaniesz kilka promili minus prowizje.

Post: #9 
2013-08-12 14:47

luczek

Posty: 179
Shouty: 756
0
Słyszałem takie powiedzenie: "lepiej stracić okazję niż pieniądze". Myśle, że to wystarczy za cały komentarz.
"Jestem anonimowym przegrywającym " :P

Post: #10 
2013-08-12 20:14

qube

Universe
Posty: 435
Shouty: 48214
0
Dla mnie łapanie szybkiej okazji trochę przypomina łapanie stopa na drodze - trzeba zdać się na umiejętności oceny sutuacji i oczywiście liczyć na wrodzone szczęście
Ale jakiegokolwiek żalu po okazji którą mimowolnie straciłem nie czuję, choć gdybanie pozostaje...


Dodano 2013-08-12 20:17
Dla mnie łapanie szybkiej okazji trochę przypomina łapanie stopa na drodze - trzeba zdać się na umiejętności oceny sutuacji i oczywiście liczyć na wrodzone szczęście
Ale jakiegokolwiek żalu po okazji którą mimowolnie straciłem nie czuję, choć gdybanie pozostaje...
Całość to coś więcej niż suma części...
https://qube19.blogspot.com/

Post: #11 
2013-08-13 18:09

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
ja też już żalu nie czuję bo wiem, że takie okazje zdarzają często, więc jak nie na ten pociąg to na inny się załapie:-) ale fakt gdybanie pozostaje
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

Post: #12 
2013-08-14 21:30

studencina

podkarpacie
Posty: 521
Shouty: 59972
3
Większość z Was pisze, że najczęściej Wam spółki uciekają.

Czy drodzy koledzy nie znają formacji cenowych z grupy "kontynuacji trendu" ?

Dlaczego nie ustawiacie zleceń kupna z limitem aktywacji ?

Pozdrawiam serdecznie,
Studencina
... robię wszystko, żeby nic nie robić ....

Post: #13 
2013-08-14 23:06

alex150

Warszawa rules
Posty: 29
Shouty: 0
0
studencina napisał:
Większość z Was pisze, że najczęściej Wam spółki uciekają.

Czy drodzy koledzy nie znają formacji cenowych z grupy "kontynuacji trendu" ?

Dlaczego nie ustawiacie zleceń kupna z limitem aktywacji ?

Pozdrawiam serdecznie,
Studencina



Najważniejszą przyczyną jest to, że po złożeniu takiego zlecenia środki są blokowane do czasu realizacji/anulacji. Jeśli mamy kilka takich spółek, to trzeba kolego mieć troszkę dużo sianka na rachunku, chyba, że ktoś gra czysto sportowo-symbolicznymi kwotami
jupikajej madafaka

Post: #14 
2013-08-15 12:10

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
studecina w takich sytuacjach oczywiście należy ustawić zlecenie z limitem aktywacji, tutaj chodzi o to co zrobić gdy się spóźnimy z ustawieniem tego zlecenia i spółka odjeżdża. A powodów spóźnienia jest kilka, chyba najczęstszy z nich wymienił alex150, obserwujemy kilka spółek szykujących się do wystrzału ale nie mamy wystarczająco dużo środków żeby obstawić wszystkie i z którejś trzeba zrezygnować. Czasami zdarza się tak że ta której nie obstawiliśmy faktycznie się wybija i nam ucieka a któraś z tych obstawionych zaczyna spadać albo kisi się dalej pod oporem.

Inny przykład z autopsji:
obserwuję pobieżnie wykres spółki, widzę tworzący się trójkąt, kurs jest w połowie drogi do oporu i kalkuluję jeszcze 4-5 dni na to zanim tam się znajdzie. Więc mam jeszcze trochę czasu żeby lepiej przeanalizować wykres i podjąć decyzję o tym gdzie ustawić zlecenie z limitem, gdzie znajdują się możliwe opory, gdzie ustawić TP itp. W tym czasie zajmuję się innymi spółkami które już szykują się do wybicia albo tymi które mam w portfelu i o tej zapominam sądząc, że mam jeszcze czas. Albo po prostu nie mam teraz czasu na jej analizę. W końcu znajduje czas, zerkam na wykres i się okazuje że kurs nie chciał czekać tych 4-5 dni i już przełamał opór i idzie w górę.
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

Post: #15 
2013-08-15 12:32

studencina

podkarpacie
Posty: 521
Shouty: 59972
3
Panowie... od czego są narzędzia typu alarmy cenowe? Lub odpowiedniego typu zlecenia kupna. I tutaj kłania się analiza ofert domów maklerskich. Ja i każdy inny użytkownik bossy ma tak, że pod jedną kwotę pieniędzy może ustawić kilka zleceń kupna*. Np. mając 2000 zł moge dać np. 3 zlecenia kupna róznych spólek. Oczywiście jak jedno zlecenie wejdzie, to dwa pozostałe zostają anulowane. Od taki bajer a ja tym samym bosse pokochałem
Szkoda, że nie mam żadnych profitów z promowania bossy, bo już nie jeden się nawrócił
Pozdro


--------------
* - link
... robię wszystko, żeby nic nie robić ....

Post: #16 
2013-08-15 14:05

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
studencina żadne choćby najlepsze biuro maklerskie, z najlepszymi zleceniami i bajerami nie pomoże jeśli człowiekowi najzwyczajniej brakuje czasu na analizy.

Muszę przyznać przyjrzałem się ofercie bossy i całkiem sympatycznie to wygląda:D na moim pierwszym koncie w PEKAO nie było takich zleceń (przynajmniej nie pamiętam bo toś dawno było), obecnie mam konto w mbanku (wiadomo bo darmowe:p) ale coraz bardziej przeszkadza mi prostota tego konta i jego możliwości, a raczej braku możliwości takich jak np w bossa
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

Post: #17 
2013-08-15 16:06

studencina

podkarpacie
Posty: 521
Shouty: 59972
3
Tak na ścisłość to też mam darmowe konto w bossie. Nie ma co się oszukiwać- mbank to za mało. Skoro ktoś zaczyna "nałóg" inwestowania to jego wymagania rosną wprost proporcjonalnie do zysków
... robię wszystko, żeby nic nie robić ....

Post: #18 
2013-08-16 23:09

alex150

Warszawa rules
Posty: 29
Shouty: 0
0
studencina to ciekawa bardzo opcja.
niestety największym minusem zleceń z aktywacją jest to, że możemy się załapać w przepadkową i chwilową zmianę kursu, chociaż najczęściej jednak zdarza się to na stopach. Z ciekawości wam powiem, że ostatnio mi taki jeden się odpalił i zamiast 17% zmalało mi do 12 , a papier dalej rośnie, co ciekawe taki sam stop miałem na tym portalu, a zlecenie się nie odpaliło(mimo, że tu miałem pekace), wykres nawet nie zanotował tego momentu spadku

a w tych darmowych kontach do ilu pozycji w arkuszu zleceń macie dostęp? też do 1 tak jak ja+notowania w realnym czasie?
jupikajej madafaka

Post: #19 
2013-08-17 10:34

studencina

podkarpacie
Posty: 521
Shouty: 59972
3
alex150,
Limit aktywacji ma wynikać z analizy wykresu a nie tak, że ja go ustawie np. 0,20zł wyżej od obecnej ceny. Moim limitem aktywacji jest poziom, który wg mnie nie jest przypadkowy - czyli np. tworzy się formacja lub cena właśnie się z niej wybija i ja tym samym jestem od początku "w pociągu" Ja nie muszę mieć kilkudziesięciu transakcji. Ja spokojnie poczekam miesiąc na tą jedną jedyną i wyjmę z niej ponad 60% i to mi wystarczy...
Jak to mówią "forexowcy": "Brak pozycji to też pozycja".
Pozdrawiam
... robię wszystko, żeby nic nie robić ....

Post: #20 
2013-08-17 12:17

zloty smok

Łowicz
Posty: 217
Shouty: 710
0
limit aktywacji przy wybiciu powinien być ustawiony na tyle blisko linii oporu by przy prawdziwym wybiciu wsiąść do pociągu od samego początku, i na tyle daleko by go nie załapały dzienne przypadkowe wahania cen. Trzeba wyczuć sytuację, co nie jest łatwe i czasami zdarza się załapać na fałszywe wybicie.
...wierzę w siebie, wierzę w siebie, wierzę w to co robię...

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG82771.9+0.46%14:39
WIG202437.0+0.19%14:54
WIG20 Fut2425.0+0.37%14:39
WIG20USD602.2+1.15%14:39
mWIG406158.7+0.29%14:39
sWIG8024187.9+0.26%14:39
 Notowania Świat
Dow37753.3-0.12%04-17
SP500 Fut5070.0+0.15%14:44
Nikkei38079.7+0.31%8:15
DAX17766.5-0.02%14:38
Ropa WTI82.7-0.04%14:54
Złoto2385.5+1.06%14:54
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.32750-0.22%14:54
CHF/PLN4.46199-0.01%14:54
USD/PLN4.05725-0.17%14:54
EUR/USD1.06661-0.05%14:54
GBP/USD1.24632+0.06%14:54
USD/JPY154.381+0.03%14:54
Forum
» Zbiorczy temat z prośbą o... [6]
» prośba o dodanie ETCGLDRMAU [0]
» Prośba [2][CRC]
» WIG 20 ZMIANY [3]
» Zmiana nazwy spółki [1][GLC]
» sprzedaż wycofanego ALUMETALu [5][CNT]
» Co się dzieje ? [6][K2H]
» Nie da się sprzedać [2][CNT]
» Prośba o dodanie Render Cube... [1]
» Prośba o aktualizację MERIT... [2][MEI]
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Statica - statica.pl