Załóż konto | Przypomnij hasło
Filtruj wg spółki:
Analiza Ekonomiczno-Finansowa KGHM
Wyświetleń: 21555. Obserwuje: 13 osób.
Post: #1 
2013-09-04 14:56
Cena waloru: 124.70

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
Witam, zgodnie z obietnicą przedstawiam Państwu swoją część analizy fundamentalnej, którą zadeklarowałem się przygotować (Analiza finansowa). Analizę sektorową w oparciu o dane finansowe przeprowadzam analizując w poniższy sposób każde przedsiębiorstwo z sektora analizowanej spółki, zestawiając następnie wyniki analiz, i wybierając najbardziej wartościową/ dominującą spółkę w sektorze.

UWAGA: Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania odnośnie analizy ekonomiczno-finansowej spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, zarówno w przypadku wyceny, jak i wzorów do obliczania danego wskaźnika oraz ich interpretacji - nie podam wszystkiego na tacy ! z chęcią jednak wskażę literaturę, lub będę dawał wskazówki i sugestię, jak można dany problem rozwiązać.

Analiza uwzględnia również oceną zagrożenia upadłością spółki (zastosowane 2 modele przystosowane do Polskich warunków) oraz Wycenę przedsiębiorstwa (Również przy użyciu 2 modeli dochodowych).

Na samym początku przedstawiam dane finansowe KGHM na przełomie 4 ostatnich lat funkcjonowania spółki (2009-2012), na których opierać się będzie w całości przeprowadzona analiza.


Zanim przejdziemy do analizy właściwej warto powiedzieć sobie dwa słowa o Przepływach pieniężnych KGHM. Choć dane te nie będą nam potrzebne do analizy właściwej, to można na ich podstawie wysnuć pewne wnioski.
Zacznijmy od roku 2009. Przepływy z działalności operacyjnej przyjmują poziom dodatni – co oznacza zyskowne funkcjonowanie przedsiębiorstwa w obszarze podstawowej działalności. Ujemne przepływy z działalności inwestycyjnej mogą oznaczać min. Zakup aktywów trwałych, budowę magazynu, renowację aktywów itp. Choć przeprowadzona działalność inwestycyjna może być finansowana zyskiem z działalności operacyjnej to przedsiębiorstwo postanowiło (najwyraźniej z nadwyżki pieniężnej z lat ostatnich) Spłacić wszystkie zaległe kredyty/pożyczki, przez co łączne przepływy pieniężne przyjęły wartość dodatnią.
W roku 2010 oraz 2011 sytuacja nie ulega zmianie, gdzie przepływy z działalności inwestycyjnej przyjmują wartości dodatnie- co oznaczać może sprzedaż części aktywów przez spółkę, w celu uzyskania gotówki, może być to oznaka przygotowywania się do przyszłych inwestycji, lub początek procesu restrukturyzacji części przedsiębiorstwa.

Przechodząc do analizy właściwej, chciałbym abyśmy najpierw zajęli się analizą struktury majątku KGHM’u. Przedstawię teraz Państwu wyliczone przeze mnie wskaźniki, i zinterpretuję całościową sytuację struktury majątku KGHM oraz jej zmiany w czasie.


Z powyższych wyliczeń widzimy, iż przedsiębiorstwo regularnie powiększa swój majątek. W roku 2012 aktywa całkowite uległy zwiększeniu o niespełna 105, jednak kosztem aktywów obrotowych – które jak wynikało by z analizy zostały odsprzedane – po zakupie nowego osprzętu w roku 2011 gdzie nastąpił dwukrotny wzrost aktywów obrotowych w stosunku do roku poprzedniego. Całościowo, majątek spółki składa się w przewadze z aktywów trwałych, wyjątkiem okazał się rok 2011 – jednak tłumaczyć te zjawisko możemy restrukturyzacją majątku obrotowego (zakup w roku 2011 i sprzedaż zużytego sprzętu w roku 2012).
Jednym z ważniejszych elementów jest fakt, iż zapotrzebowanie na kapitał obrotowy netto zostało całkowicie zaspokojone. Niepokoić może jedynie niespełniona Złota zasada bilansowa w roku 2012 (Kapitał własny nie przewyższył aktywów trwałych przedsiębiorstwa). Uważam jednak, że działo się tak za sprawą zakupu olbrzymiego agregatu aktywów trwałych w tymże roku (wzrost wartości AT niemalże dwukrotnie) – A w tym wypadku zużyte, w pełni zamortyzowane aktywa trwałe zostaną odsprzedane w roku 2013, stąd możemy spodziewać się tam dynamiki majątku całkowitego na poziomie poniżej 100%. Mimo nie spełnionej złotej zasady bilansowej, spełniona została jej bardziej liberalna odmiana, czyli kapitał własny + Zobowiązania długoterminowe (kapitał stały) przewyższające aktywa trwałe.

Przejdziemy teraz do oceny rentowności przedsiębiorstwa, którą omówię w sposób identyczny jak miało to miejsce z oceną struktury majątku.


Rentowność (zarówno aktywów i kapitału własnego jak i Sprzedaży), znajdowała się w trendzie wzrostowym do roku 2011, trend ten został przerwany i w roku 2012 rentowności przyjmowały dużo niższe wartości niż w roku poprzednim – Oczywiście było to spowodowane w głównej mierze spadkiem wygenerowanego zysku netto. Najważniejszym dla inwestorów wskaźnikiem w tej kategorii analizy ekonomiczno-finansowej zaraz po ROE jest ESP czyli zysk netto na 1 akcję spółki, w roku 2012 wartość ta drastycznie spadła, co mogło spowodować duży spadek cen (po opublikowaniu raportu – co ma miejsce zazwyczaj 3 miesiące po zakończeniu roku obrotowego) – czy tak było?


Za pomocą Programu PowerTrader możemy dostrzec jak bardzo cena zaczęła spadać, po opublikowaniu danych za rok 2012. (Raport opublikowano 29 Marca – Poniedziałek).


Analiza płynności, zawiera jedynie kilka najważniejszych w tej dziedzinie wskaźników. Choć wartości przekraczają nieznacznie normy, jakie są ogólnie przyjęte to lekką nadpłynność możemy uznać za bezpieczną – B.dużą nadpłynnością cechuje się jednak rok 2011, co wyjaśnia spora ilość nieefektywnie składowanej, czyli niewykorzystywanej gotówki (Wiemy jednak, że została ona wypłacona w formie dywidendy dla inwestorów).



Jeden z najważniejszych sektorów analizy czyli zadłużenie, którego ogólny wskaźnik prezentuje się całkiem korzystnie. Niepokoić może jedynie wysoka przewaga zadłużenia długoterminowego – która ma za pewne na celu finansowanie aktywów trwałych – gdyż jak widzieliśmy w analizie struktury majątku, w roku 2012 wartość kapitału własnego nie była wystarczająca do finansowania AT. Zadłużenie „długoterminowe” W razie potrzeby mogło by zostać spłacone w przeciągu niespełna 2 lat w roku 2012 co świadczy bardzo dobrze o spółce. Wiemy jednak, że tak się na pewno nie stanie, głównie dlatego, iż spora część zysku netto zostaje wypłacana w formie dywidend dla akcjonariuszy.
Wszystkie wskaźniki obsługi długo kształtują się na niesamowicie wysokich- a co za tym idzie pewnych poziomach. Dla porównania dodam, iż wartości minimalne przy, których bank wg. Standardów Europejskich udziela kredytu to 1,5 w Przypadku obsługi długu i 2-2,5 w Przypadku wskaźnika obsługi długu II (po doliczeniu amortyzacji do zysku netto). A oto jak kształtują się wskaźniki zadłużenia na wykresie:




Dla urozmaicenia analizy, przeprowadziłem krótkie zestawienie wskaźników rynkowych/mnożnikowych – które dają nam pozytywne sygnały „prowokujące” zakup akcji KGHM (Wg Benjamina Grahama). Gdyż w każdej z lat przeprowadzonej analizy, iloraz Ceny rynkowej do zysku i ceny rynkowej do Wartości księgowej nie przekraczał 22,5 (odpowiednio maksymalnie 1,5 dla C/WK i 15 dla C/Z).
Widzimy też, jak ogromna dywidenda została wypłacona w roku 2011 (w stosunku do lat ubiegłych). Stanowiąc prawie 16% ceny akcji – Hmm przy niezmienionej cenie akcji KGHM oznaczało by to roczny zysk dla inwestorów z przeprowadzonych inwestycji w akcje spółki na poziomie 16% (nie uwzględniając kosztów maklerskich, i czynnika inflacji). A to chyba całkiem przyzwoita stopa zwrotu, prawda ?.

Analiza Zagrożenia upadłością
Analiza ta została przeprowadzona za pomocą 2 modeli dopasowanych do Polskich warunków rynkowych. Ma ona na celu ocenę bezpieczeństwa funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Sprawdzamy to za pomocą średniej ważonej wyznaczonych odpowiednich wskaźników finansowych, zaproponowanych przez autorów omawianych poniżej modli.
Nie został użyty najczęściej stosowany w teorii model Altmana, ze względu na jego przystosowanie do warunków gospodarki Amerykańskiej. Przejdźmy więc do modelu A.Hołdy.


Kolejnym modelem jest model J.Gajdki



Jak widzimy obydwa modele wskazują na bezpieczne funkcjonowanie analizowanego przedsiębiorstwa. Oby tak dalej !, znak, że przedsiębiorstwo nie jest w żaden sposób zagrożone upadłością, daje zielone światło do głębszej analizy, i szukanie ceny po której moglibyśmy zakupi akcje danej spółki….to zrobić możemy natomiast za pomocą wyceny ! (lub korzystając z Analizy technicznej co jest jednak wbrew zasadą analizy ekonomiczno-finansowej oraz ogólnie pojętej analizy fundamentalnej).

Wycena przedsiębiorstwa
Jako pierwszy zastosuję model wyceny EVA (Ekonomicznej wartości dodanej). Który opiera się na wskaźniku EVA, jednak oprócz niego istotną rolę przyjmuje tutaj także WACC (średnio ważony koszt kapitału).


Zysk operacyjny został tutaj zaprognozowany modelem ekonometrycznym MNK (zastosowany on został tylko z tego względu, że współczynnik korelacji Pearsona między latami a wartościami zysku przyjmował wartość ponad 0,5). Pozostałe dane zostały zaprognozowane tym samym modelem. Wyjątek stanowi WACC, który ustaliłem na niezmiennym poziomie przez każdy z 10 lat przeprowadzonej analizy.

Następnym modelem wyceny jest model DCF (Zdyskontowanych przepływów pieniężnych). Który opiera się na wskaźniku Cash Flow (Zysk netto + amortyzacja – Inwestycje – zmiany w kapitale obrotowym). WACC pełni jedynie rolę czynnika dyskontującego.


Przez wskaźnik korelacji Pearsona na bardzo niskim poziomie ( 0,15) do prognozy zysku netto zastosowany został model ekstrapolacyjny trendu horyzontalnego. Pozostałe wartości prognozowane były modelem ekonometrycznym MNK, o ile ich współczynnik korelacji Pearsona wynosił ponad 0,5.

Do wyceny przedsiębiorstw posłużyłem się danymi, które przedstawiam państwu w poniższej rubryce. Wg. mojej wyceny 1 akcja KGHM jest warta dokładnie 147,05 zł. Dodam jednak ciekawostkę, że zmiana średnioważonego kosztu kapitału o 1% w ostatnim roku prognozy w modelu EVA zmienia ten wynik na 185,07 zł. Dlatego też w tego typu wycenach należy być bardzo ostrożnym – nie da się w 100% przewidzieć przyszłości żadnym modelem ekonometrycznym, średnią ruchomą, czy też modelem ekstrapolacyjnym.
(należy pamiętać, że w kosztach nie został uwzględniony wprowadzony niedawno podatek kopalniany, który wg moich wcześniejszych obliczeń generuje koszty w okolicach 5% z każdej wydobytej tony miedzi. Dyskontując cenę o ten właśnie podatek będzie ona kształtowała się na poziomie 140 zł).



https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #2 
2013-09-06 09:45
Cena waloru: 119.70

arnolddgt

Orneta
Posty: 1258
Shouty: 39822
2
Witam... Zgodnie z umową dostarczam swoją analizę techniczną KGHM. Postarałem się ja zrobić jak najbardziej szczegółowo z zastrzeżeniem, że oscylatory i wskaźniki zostały użyte według mojego uznania tzn. wybrałem te, które wydają mi się i okazały się najbardziej pomocne w czasie mojego działania na GPW. Muszę w tym miejscu dodać, że ostatnio dość często unikam posługiwania się nimi w związku z tym, że zakłócają one tok myślenia szczególnie w mocnych trendach.
Postaram się stworzyć kompletną analizę traktującą KGHM nie jako oddzielny twór, ale spółkę mocno zakorzenioną w realiach rynku szczególnie w rynku miedzi.
A więc zaczynamy
P.s. Wykresy wystarczy skopiować i wkleić w przeglądarkę chyba, że Silv Wam poprawi i wrzuci tutaj
Najpierw bardzo ogólne, długoterminowe spojrzenie na sytuację na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zwanej przez niektórych „bananówką”.
http://prntscr.com/1pmk9o
Sukcesywne wzrosty trwały do października 2007 kiedy to nastąpiło odbicie od podwójnego szczytu. Jak wiadomo to nie sama analiza techniczna wskazywała na taki spadek, ale była to reakcja na wszechoobecnego szatana zwanego kryzysem gospodarczym:
„ Jesteśmy na początku kryzysu ekonomicznego, który jest porównywalny jedynie z Wielką Depresją lat ’30 XX wieku. Załamanie się systemu sięgnęło tak głęboko, że nawet  będący wyrocznią ekonomistów Alan Greenspan, piastujący przez 20 lat stanowiska szefa Rezerwy Federalnej USA, podczas przesłuchania przed Kongresem USA w październiku 2008 stwierdził: „Wolny rynek załamał się. To mnie zaszokowało. Do dziś nie mogę zrozumieć, co się stało. (...) To jest finansowe tsunami, które zdarza się najwyżej raz na sto lat!”.
W ciągu ostatnich miesięcy byliśmy świadkami upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, nacjonalizacji banków Fannie Mae i Freddie Mac, upaństwowienia giganta ubezpieczeniowego AIG, quasi-nacjonalizacji w następstwie bankructwa banku Washington Mutual, bankructwa szeregu linii lotniczych, wstrzymaniem pracy wielu hut czy fabryk samochodów. Rządy pompują w system bankowy i gospodarki tysiące miliardów dolarów. Gospodarki całych krajów, od Ukrainy po Islandię chwieją się w posadach lub stoją na skraju załamania.” - ale to tak na marginesie.
W efekcie tych zdarzeń WIG20 spadł z poziomu 4000 pkt to zaledwie 1250 pkt (a nasz Donald wciąż twierdzi, że kryzysu w Polsce nie było). I tu zaczyna się AT. Otóż wyznaczyłem dwie linie wsparcia trendu. Jedna to ta określony linią „Trend” - uznałem tą linię za podstawę wsparcia gdyż była ona testowana 6 razu – obecnie testowana jest 7 raz. „Trend z wyleszczenia” to linia oparta o dołek na 1250 pkt. Było to jednorazowe wahnięcie, szybko skontrowane więc nie chcę opierać trendu na takim jeszcze nie potwierdzonym dołku. Nie wykluczam go jednak i zauważam bo nie wiadomo co będzie...
Uogólniając WIG20 robi swoisty trójkąt zwężający z którego lada tygodnie musi nastąpić wybicie. Pocieszam się, że idzie „rajd świętego Mikołaja i są nadzieje na wybicie w górę... No ale te ofe...
WNIOSEK: WIG20 W TRENDZIE MAKSYMALNIE DŁUGOTERMINOWYM JEST ROSNĄCY, CHOCIAŻ AKTUALNIE NASTĘPUJE JAKIEŚ SCHŁODZENIE.
Dalsza część to dzienny wykres WIG20: http://prntscr.com/1pmlb6
Utrzymanie linii trendu tygodniowego i mocno wykupiony sts (15,3,5). Dodatkowo mamy poziom oporu na 2200. Można przypuszczać, że chwilowo obronimy ten poziom i jeśli OFE za wiele nie zamiesza ruszymy w górę atakując linię oporu. Może Mikołaj pomoże. :D

A teraz przechodzimy do ANALIZY WŁAŚCIWEJ KGHM zwanego „Miedziakiem”!! A jak miedziak to spójrzmy dlaczego... http://prntscr.com/1pmm01
Wykres przedstawia związek poziomu cen akcji miedzi niebieska linii i poziomu cen akcji kghm-wykres różowy. Można zauważyć, że korelacja jest znaczna. Średnioterminowe (kilkumiesięczne) trendy są zbieżne. Poziom cen w ciągu ostatniego roku znajduje się dość nisko, nie są to dołki, ale bardzo niewiele nad nimi. Warto więc zagłębić się w rynek miedzi i zobaczyć jak wygląda wykres kontraktów na miedź: http://prntscr.com/1pmn2m
I tu pojawia się optymistyczny scenariusz dla KGHM. Otóż ceny miedzi po wyjściu z jakiegoś tam trójkąta doszły do poziomu 300 i tam stworzyły drugi dołek odbijając się od niego. 300 to bardzo niska cena, a poziom nieco ponad 320 na dzień dzisiejszy to niewiele więcej. Szliśmy od 300 do 340 i wróciliśmy do wsparcia na poziomie 320. Aktualnie tworzą się jakieś pinbary wzrostowe i liczę, że dojdziemy z ceną pod górne ograniczenie wspomnianego trójkąta, a więc gdzieś nad 360 delikatnie, a w zasięgu mamy jeszcze linię trendu tą zaznaczoną wyżej – może pod 400
To dobry znak dla KGHM...
Wykres miesięczny: http://prntscr.com/1pmpwh
Spółka nadzwyczaj prowzrostowa. Rosła od 10 lat z poziomu 10 zł do 200zł – na 200zł nastąpił podwójny szczyt i korekta do poziomu 110zł. Jak widać, nie dość, że jest to poziom wsparcia na wykresie miesięcznym to jest to również 50% fibo ostatniego wzrostu trwającego od 1 grudnia 2008. Do tego mamy jeszcze sts, który tak nisko był 4 razy w ciągu 15 lat Jeśli ktoś gra długoterminowo to jest to idealna pora na otwarcie pozycji. Jeszcze czekamy na sygnały potwierdzające, ale wejście w zakresie 110-120 zł to na dzień dzisiejszy dla mnie rozwiązanie idealne. Jeśli pójdą spadki to ewentualnie do poziomu 90zł – tam mamy potężny poziom wsparcia miesięcznego i 61,8% fibo. Jeśli tam spadniemy to uśredniamy i rura do nieba. :D P.s. Rzadko zdarza się spotkać tak śliczny wykres miesięczny!!!

Najpierw wykres dzienny: http://prntscr.com/1pmrbi
4 kresek, ale jakże wyraziste Wszak prostota jest siostrą doskonałości! Mamy trzy poziomu oporu i dwie linie trendu. Linia wsparcia trwająca od lutego 2010 i linii oporu od szczytu z 200zł – oczywiście spadkowa. Są też 3 ważne poziomy: 110zł, 118zł i 150zł. 110 zł jest poziomem raczej trudnym do osiągnięcia co wyjaśnię później, ale 118 czyli to na dziś to dość atrakcyjna cena. Jeśli przebijemy linię trendu spadkowego i oporu lokalnego na 130 to kolejnym celem może być 150 zł a przy cenie zakupu na 120zł mamy około 25% zysku I jakże piękny wykupiony sts -aż zbyt pięknie by to było prawdziwe!! Dlaczego postuluję 150 zł – to trzeba przybliżyć wykres
http://prntscr.com/1pmtl4
Ależ to piękne Mamy silny trend spadkowy zakończony formacją oRGR. Ramie na 118zł, Głowa na 110zł i drugie ramie na 118 zł, linia szyii na 130zł.
Teraz tak:
1. Po odbiciu od 118zł idziemy w kierunku szyi.
2. Przechodzimy przez 130zł na dużym wolumenie i robimy odbicie na 135-136zł. Te 5-6zł to ok. 4% - owe wyjście z formacji co potwierdza wybicie.
3. Schodzimy dla potwierdzenia na poziom 130zł – tam dokupujemy i jest to wspomniany sygnał do gry w dłuższym terminie.
4. Następnie przełamanie linii spadkowej i marsz w górę na wysokość formacji a więc o ok. 20zł czyli do 150 zł.

Wszelkie pytania – mile widziane!!


Dodano 2013-09-06 10:06
P.s. Dokonałem zakupu 100 akcji KGHM po 119,40zł
Bogaty nie jest ten co zarabia, ale ten co oszczedza..!!

Post: #3 
2013-09-24 08:29
Cena waloru: 124.00

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Ribi jako "Inwestycje" rozumiesz inwestycje netto czy inwestycje brutto?
Ogólnie gratuluje Wam wytrwałości

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2020-07-25 10:18:27

Post: #4 
2013-09-24 14:42
Cena waloru: 123.30

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
Pod uwagę brałem Inwestycje brutto - zaczerpnięte ze sprawozdań finansowych KGHM.
Temat ucichł, ale z Arnim służymy pomocą odnośnie wszystkich pytań zarówno Analizy finansowej jak i Analizy technicznej - Kto pyta nie błądzi ! z chęcią wytłumaczę nawet najprostsze zagadnienia.
Pozdrawiam !
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #5 
2013-09-25 09:08
Cena waloru: 123.80

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Dzięki Ribi, pewnie jeszcze skorzystam z pomocy i życzliwości

Post: #6 
2013-09-28 13:17
Cena waloru: 124.00

studencina

podkarpacie
Posty: 521
Shouty: 59972
3
Witam,
Analiza spółek z WIGu 20 (a teraz z WIG 30) to nie lada wyczyn. Trafność takich analiz wg. mnie jest słaba, ponieważ na losy ceny ma wpływ dużo czynników zewnętrznych. Mimo dobrego wyczucia trendu może się pojawić w między czasie niespodziewane info, które pod wpływem emocji inwestorów może nie źle namieszać.
No nic, zajmijmy się czystym wykresem.

Analiza trendu długoterminowego:
Poniżej jest wykres miesięczny. Ciężko ocenić co dany inwestor widzi w tej chwili. Jeden powie: „jest na wsparciu – kupuje”, drugi powie: „powstał opór kanału wzrostowego, bardzo dobrze respektowany przez cenę, w dodatku pojawiła się dywergencja na MACD – trzeba uważać”. Wypowiedzi zależą od stylu inwestycyjnego i przede wszystkim od długości inwestycji. Dywergencji do tej pory nie było, kształtowały się wyższe dołki i szczyty. Teraz się pojawiła..... Patrząc teoretycznie na ten kanał to korekta do poziomów nawet 60 zł nie była by niczym dziwnym – nadal trend byłby zachowany.



Analizujmy dalej:

Ile spółek jest na rynku tyle powinno być sposobów podejść do analizy. Każda spółka ma swoje „tempo” wzrostów/spadków – swoje momentum.
Na pierwszy rzut oka? Mmm calkiem fajnie.
Strzałkami zaznaczyłem miejsca kiedy MACD dał sygnał kupna, strzałki na wykresie pokazują miejca teoretycznego wejścia „pod wskaźnik MACD”. Wychodzi na to, że aktualnie pojawia się kolejna okazja na nabycie KGH po cenie dość niskiej z bliskim stopem.




Przyglądając się bliżej zauważyłem poziom cenowy, który jest znaczący (na zdjęciu oznaczony cyfrą „1”). Już wykres nie wygląda tak fajnie. Zaznaczyłem na nim co mi się nie podoba.
Podejrzewam, że większość z inwestorów rzadko patrzy na wykres tygodniowy danej spółki a on kryje przecież wszystko to czego potrzebujemy: poziom częściowych realizacji zysków, poziomy dokupienia akcji, oraz miejsca, kiedy może na dłuższą chwile zapomnieć o walorze.

Wykres tygodniowy w powiększeniu




I to co lubimy najbardziej: wykres dzienny...



Wszystkie znaczące uwagi zaznaczyłem na wykresie. Bo nie ma lepszej metody jak uwaga poparta przykładem.


WNIOSKI:
- Ogólnie „miedziak” jest w trendzie wzrostowym długoterminowym,
- Krótkoterminowo KGHM jest w wyraźnym trendzie spadkowym,
- Wzrosty pod poziom ok. 142 zł nie zmienią trendu na wzrostowy (nie wykluczam tego wzrostu),
- Jeżeli posiadasz akcje – uważaj.
- Jeżeli nosisz się z zakupem ? Sugeruje poczekać do przebicia poziomu 130zł i obecnego tam oporu.


Pozdrawiam serdecznie,
Studencina
... robię wszystko, żeby nic nie robić ....

Post: #7 
2013-09-29 12:05
Cena waloru: 124.00

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Witaj Ribi.
Bardzo chętnie skorzystałbym z pomocy, którą oferujesz, ale w kwestiach analizy finansowej jestem tak zielony, że jakieś pytania nasuwają mi się przy niemal każdym punkcie, jak np. już na samym początku. W rocznym raporcie KGHM podane są wartość aktywów trwałych, obrotowych czy rzeczowych aktywów trwałych. Na próbę postanowiłem zrobić na wzór twojej analizę Vistuli, i jej raporty roczne tych danych niestety nie zawierają, Co wtedy? Pominąć te dane w analizie, czy jest jakiś innym sposób na zdobycie ich?
"Analizując" dalej okazuje się, że nie tylko tych danych raport nie zawiera.
Być może pytania tutaj nie mają wiekszego sensu w moim przypadku i jesteś w stanie odesłać mnie do jakiejś dobrej lektury nt. analizy finansowej, z której sam korzystałeś lub wiesz, że jest dobra?
Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #8 
2013-09-29 13:21
Cena waloru: 124.00

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
Spokojnie - do wszystkiego dojdziemy . nie zaglądałem do raportów Vistuli- ale jeżeli jest notowana na GPW, to mają obowiązek publikować bilans, rachunek zysków i strat, oraz przepływy pieniężne (a od niedawna także zmiany w kapitale własnym).
Przede wszystkim - analizując dokładnie spółkę nie zaglądaj na strony typu bankier.pl lub stockwatch w celu odnalezienia danych finansowych. Niestety musimy to robić ręcznie, gdyż tylko w orginalnych sprawozdaniach, będziemy mieli komplet sprawdzonych danych.
Wchodząc na stronę Vistuli powinieneś znaleźć okienko "Relacje inwestorskie" --->"raporty okresowe" i tutaj wybieramy raporty roczne Skonsolidowane (o ile spółka jest "spółką matką").
http://www.vistulagroup.pl/relacje-inwestorskie/raporty-okresowe - tutaj znajdziesz sprawozdania spółki Vistula Dla przykłądu zaczynamy od roku 2009, otwieramy raporty - szukamy bilansu przepływów pieniężnych i rachunku zysków i strat i spisujemy do excela lub a kartkę dane, tak robimy po kolei z każdym z okresów - Na początku można spędzić kilka godzin przy przepisywaniu - kwestia wprawy ^.-

* Rzeczowe aktywa trwałe wchodzą w skład aktywów trwałych. ogólnie tak z podstaw rachunkowości: Bilans dzielimy na aktywa i pasywa. Aktywa to : Aktywa trwałe (mniej płynne, których okres używania przekracza 1 rok) oraz aktywa obrotowe (okres używalności mieści się poniżej 1 roku, lub w wartościach księgowych, koszt nabycia tych aktywów jest mniejszy od 3500 zł- np zapasy).
Natomiast Pasywa to:
-Kapitał własny
-Kapitał obcy inaczej Zobowiązania (dzielą się na zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe, i tutaj identycznie - Zobowiązania krótkoterminowe to te których okres spłaty wynosi mniej niż 1 rok, długoterminowe zobowiązujemy się spłacać przez dłużej niż 1 rok).

* Co do pozycji, to tak jak wszystkim na początek mogę polecić "Podstawy analizy finansowej" prof Gabrusewicza lub "Analiza ekonomiczno-finansowa spółki" Leszczyńskiego - Po czasie mogę polecić bardziej złożone pozycję, np z osobna do badania, płynności rentowności itd

Pozdrawiam, i w sprawie jakichkolwiek pytań pisz tu śmiało, może skorzystają na tym również inni !
--------------------------
Edit.
Po ukończeniu przez Ciebie analizy - w, której postaram Ci się pomóc, możesz ją zamieścić na forum, i wspólnie skorygujemy ewentualne błędy, zinterpretujemy brakujące wskaźniki, a przy okazji postaram się rozwiać wszystkie niejasności, których przy powstawaniu analizy powstaje mnóstwo !

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2013-09-29 13:24:57
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #9 
2013-09-29 13:51
Cena waloru: 124.00

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Kurde, faktycznie wszystko jest tylko korzystałem z wyszukiwarki tekstu w programie do otwierania pdf'ów (który nie wiedzieć czemu niczego nie znalazł). Postaram się zrobić tak jak zaproponowałeś, czyli zamieścić analizę na forum i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Co do książek - wielkie dzięki, postaram się nabyć i przeczytać w najbliższym czasie

Dodano 2013-09-30 17:23
Poddałem się Ribi, nie jestem w stanie uzupełnić nawet połowy rubryk, na pewno wszystko tam jest ale nie koniecznie pod tymi samymi nazwami i nie wiem jak tego szukać, może lepiej najpierw trochę poczytam na ten temat dopiero potem będę próbował robić takie analizy, tak czy inaczej dzięki za pomoc

Edytowany 5 raz-y, ostatni raz: 2013-09-30 17:23:48
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #10 
2013-10-08 21:56
Cena waloru: 119.30

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
GallAnonim - nie musisz uzupełniać wszystkich z "rubryk" Ważne, aby z każdej kategorii przeanalizować te najbardziej wartościowe wskaźniki, które najwięcej wniosą i pozwolą Tobie stworzyć sobie dokładny wgląd w działalność spółki. Pamiętaj, że w razie czegoś służę pomocą, pytaj śmiało, a jak znajdę chwilkę to będę tutaj zamieszczać swoje odpowiedzi
Powodzenia ! i nie poddawaj się .
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #11 
2013-10-10 17:51
Cena waloru: 124.40

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Jaka jest różnica pomiędzy rozwodnioną liczbą akcji a podstawową? Tak samo pytanie odnośnie zysku. Oraz czy działalność kontynuowana to to samo co operacyjna?

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2013-10-10 18:54:19
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #12 
2013-10-10 19:34
Cena waloru: 124.40

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
"Rozwodniony zysk na jedną akcję różni się od podstawowego zysku na jedną akcję tym, iż uwzględnia się teoretyczną zamianę instrumentów dających prawa do akcji zwykłych - o powdstawowych instrumentach finansowych, możesz poczytać necie (Opcje itp.)" - przy swoich obliczeniach brałem pod uwagę zysk na akcję bez rozwodnienia(Z moich doświadczeń wynika, że bardzo często zysk rozwodniony jest równy zwykłemu zyskowi na akcję, np. kiedy firma nie stosuje wynagrodzeń dla pracowników w postaci akcji uprzywilejowanych).
Działalność kontynuowana (Zysk z działalności kontynuowanej to inaczej Zysk przed opodatkowaniem - Podatek dochodowy) to oczywiście nie to samo co działalność operacyjna. Możemy wyróżnić 3 główne typy działalności (uwzględniane w przepływach pieniężnych) Działalność operacyjna, działalność finansowa, działalność inwestycyjna. Dodatkowa w RZiS czasem pojawiają się takie działalności jak Kontynuowana czy też zaniechana.





Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2013-10-10 19:39:15
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #13 
2013-10-10 20:09
Cena waloru: 124.40

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Co do rozwodnionego zysku na akcje to wiem, znalazłem to na necie ale dzisiaj spotkałem się z czymś takim jak rozwodniona i standardowa LICZBA AKCJI w raporcie finansowym spółki CEZ (dodam tylko, że nie był to oficjalny raport pobrany z ich strony, gdyż jest to czeska spółka, a znalazłem go gdzieś na necie, sam juz nie pamiętam gdzie).
No i wracając do zysku operacyjnego. Czy może on w sprawozdaniu wystąpić pod jakąś inną nazwą? Albo inaczej. Co się składa na zysk operacyjny?

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2013-10-10 20:11:46
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #14 
2013-10-10 22:13
Cena waloru: 124.40

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
Zysk operacyjny to inaczej zysk przed opodatkowaniem i przed odliczeniem odsetek.
Może wystąpić pod nazwą angielską EBIT.

Występuje też coś takiego jak EBT, a to jest zysk operacyjny - odsetki= EBT

Post: #15 
2013-10-11 17:05
Cena waloru: 122.30

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Czy w takim razie raport może nie zawierać danych nt. zysku operacyjnego? Gdyż dzisiaj stykam się już z drugim raportem w którym danych nt. nie moge znaleźć :/
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #16 
2013-10-11 17:54
Cena waloru: 123.00

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
O ile dobrze pamiętam zysk operacyjny jest wymaganym składnikiem rocznych sprawozdań finansowych - tak jak Abramis pisał, może ewentualnie występować pod nazwą EBIT. Zysku tego szukaj w Raporcie zysków i strat nad wynikiem finansowym netto.
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #17 
2013-10-11 18:52
Cena waloru: 123.00

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Tak wygląda rachunek zysków i strat we wspomnianym raporcie


Dodam tylko, że jest to raport spółki Żepak za rok 2012.

Edytowany 3 raz-y, ostatni raz: 2013-10-11 19:21:47
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #18 
2013-10-11 19:10
Cena waloru: 123.00

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
W tym wypadku aż się prosi o samodzielne obliczenie
aby obliczyć zysk operacyjny do zysku ze sprzedaży odejmujesz koszty sprzedaży i kosztu ogólnego zarządu. a następnie saldo z pozostałych przepływów i kosztów operacyjnych (czyli dodatkowe przepływy operacyjne - koszty operacyjne).

Edytowany 3 raz-y, ostatni raz: 2013-11-24 11:02:52
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #19 
2013-10-11 19:26
Cena waloru: 123.00

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Czyli zysk operacyjny wyniesie 588 633?
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #20 
2013-10-11 19:31
Cena waloru: 123.00

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
W roku 2012 wg. moich obliczeń 451 582 .

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2013-11-24 11:02:21
https://www.inwestycjegieldowe.com

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG83676.4+1.17%01-17
WIG202307.3+1.26%01-17
WIG20 Fut2329.0+1.17%01-17
WIG20USD557.7+1.44%01-17
mWIG406461.6+1.23%01-17
sWIG8024087.7+0.30%01-17
 Notowania Świat
Dow43487.8+0.78%01-17
Nasdaq19630.2+1.51%01-17
Nikkei38451.5-0.31%01-17
DAX20903.4+1.20%01-17
Ropa WTI77.4-0.59%01-17
Złoto2700.9-0.51%01-17
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.26134-0.11%01-17
CHF/PLN4.53229-0.31%01-17
USD/PLN4.14705+0.15%01-17
EUR/USD1.02756-0.26%01-17
GBP/USD1.21706-0.55%01-17
USD/JPY156.153+0.63%01-17
Forum
» ###Prośba o zmianę nazwy w... [6]
» Proszę o poprawne dodanie... [0][ERATONRG]
» Zmiana nazwy z Tech Invest Group... [1][TIG]
» Proszę o dodanie spółki... [1]
» Zmiana nazwy z Innogene na... [0][IGN]
» Dywidenda murapol [1]
» Xplus - XPL - co roku wieksza... [4]
» XPL => rosnące zyski =>... [0]
» Gra - dywidendy 2014 [6]
» prosba o dodanie [0]
Wzrosty Spadki Staty
FON 7.28 99.99%
ADIUVO 0.90 44.69%
YARRL 9.15 27.08%
POLIMEXMS 2.63 11.36%
TESGAS 2.67 10.33%
Więcej ...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Statica - statica.pl