Na wstepie na wszleki wypadek chcialbym zaznaczyc ze nie mam mandatu do udzielania porad prawnych, dziele sie tylko swoja wiedza, która w znacznym stopniu jest jeszcze wiedza teoretyka, nie praktyka. Z pelna swiadomoscia polecam zglosic sie do jakiegos renomowanego radcy prawnego( ale renomowanego, nie pierwszego lepszego ktorego znajdziesz, bo ludzie sa rozni, wiec prawnicy tez sa rozni, samo wyksztalcenie prawnicze nie czyni jeszcze z nikogo dobrego prawnika), by wybral najdogodniejsza forme prawna dla prowadzonej dzialnosci. Radzil bym skorzystac równiez z uslug jakiejs dobrej ksiegowej( a moze nawet w pierwszej kolejnosci), mozliwe ze juz ona bedzie potrafila pomoc, a na pewno powie cos wiecej o kwestiach podatkowych.
Otóż jeśli chodzi o uslugi finansowe, to radzę poczatkowo dobrze sprawdzić czy profil waszej dzialalnosci jest mozliwy z punktu widzenia prawnego. Dlatego, ze szereg czynnosci zwiazanych z uslugami finansowymi jest mozliwa tylko przy zezwoleniu państwa. Najwiekszy taki katalog czynnosci, ktore moga byc oferowane wylacznie przez banki zawiera ustawa prawo bankowe.
Jezeli po sprawdzeniu okaze sie, że działalnośc którą chcecie prowadzić jest możliwa bez uzyskania stosownego zezwolenia dopiero mozna mówic o doborze odpowiedniej spółki. Zasadniczym pytaniem jest zakres prowadzonej działalności. Nie ma co porywać się na spółkę z.o.o jesli bedzie on niewielki. Kolejne pytanie jest takie czy pozycja wspolnikow w spolce powinna byc jednakowa, czy ich prawa, a takze obowiazki maja byc rozne. Prawo dopuszcza mozliwosc wnoszenia roznych wkladow do spolki. Mozliwa jest przykladowa sytuacja, w ktorej jeden ze wspolnikow wnosi know-haw, drugi jako aport lokal do prowadzenia dzialanosci, a trzeci swiadczy rzeczone uslugi, mozna wiec sie zastanowic nad tym zeby pozycja jednego wspolnka byla silniejsza niz reszty.
Przepisy Kodeksu Spólek Handlowych sa dosyc elastyczne i poza ogolnymi ramami, daja mozliwosc wprowadzania istotnych zmian, na ktore zgadzaja sie wspolnicy, co oznacza ze wiele rzeczy wspolnicy moga uregulowac inaczej niz jest to zapisane w kodeksie, a przepisy kodeksowe znajduja zastosowanie tylko i wylacznie wtedy kiedy bark stosownej regulacji wspolnikow.
Trzeba pamietac, ze w wiekszosci przypadkow odpowiedzialnosc w spolkach osobowych wspolnikow za zobowiazania spolki jest niestety rowniez z ich majatku osobistego. Swoistym zabezpieczeniem tutaj, moze byc np przepisanie majatku na zone.
Jesli prawa wspolnikow maja byc takie same, najpewniejszym rozwiazaniem, jest upowaznic 3 osoby lacznie do zaciagania zobowiazan, czyli podejmowania uchwal. Jest to jednak klopotliwe z ekonomicznego punku widzenia poniewaz, na kazdym dokumencie beda musialy widniec 3 podspisy.
Standard w KSH jest taki, ze czynnosci w spolce dziela sie na czynnosci zwyklego zarzadu, oraz przekraczajace zwykly zarzad. W powyzszym przypadku, np 2 wspolnikow lacznie mialo by prawo do wykonywania czynnosci zwyklego zarzadu( jakies proste codzienne umowy), a do wykonywania czynnosci przekraczajacych zwykly zarzad ( ich katalog jest okreslony w ustawie KSH, przykladowo zbycie przedsiebiorstwa), konieczna bylaby zgoda wszystkich wspolnikow. Oczywiscie wspolnicy dowolnie moga ksztaltowac katalog czynnosci przekraczajacych zwykly zarzad, np uznac w umowie spolki ze do podpisania kazdej umowy powyzej kwoty x konieczna jest zgoda wszystkich wspolnikow.
Osobna sprawa od omowionych z grubsza wyzej podejmowania decyzji, jest reprezentacja spolki, a wiec dzialanie spolki na zewnatrz. I tutaj rowniez jest problem z ekonomia, najpewniejszym dzialaniem jest dzialanie wspolne, ale jest ono malo efektywne. Szczerze mowiac, nawet najwieksze podmioty dzialajace na GPW udzielaja pelnomocnictwa lacznego dla 2 osob. Nie spotkalem, sie nigdy z wieksza iloscia osob, a widzialem standardy w polowie spolek z w20.
Dobrze jest tez przyjzec sie zasadom zmiany umowy spolki, czy regulacja kodeksowa, bedzie wystarczajaca.
Oczywiscie kwestie udzielania pelnomocnictw mozna uregulowac osobno. Jak i jest wiele innych mozliwosci ochrony praw wspolnikow. Odsylam do zapoznania sie Z Kodeksem Spolek Handlowych, a dopiero po jego lekturze, udania sie do specjalisty
Zdaje sobie sprawe ze to co napisalem to same ogolniki, zero konkretow, ale niestety taka musi byc moja odpowiedz, poniewaz nie znam szczegolow. Niemniej jednak, mam nadzieje, że co nieco pomoglem. I musze powtórzyc to co napisalem wczesniej, spolka cywilna jest najprostsza forma, ale zbyt malo pewna, a spolka z.o.o, to najwieksza pewnosc, ale duze podatki. Najlepsza bylaby społka osobowa, z tym, że już która to zależy od profilu i rozmiaru działalności.
Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2013-09-14 18:18:20