Załóż konto | Przypomnij hasło
Zapraszamy do typowania wyników MŚ 2026! Zapraszamy wszystich do wzięcia udziału w zabawie! Typuj wyniki
Filtruj wg spółki:
Podatek giełdowy
Wyświetleń: 4305. Obserwuje: 3 osób.
Post: #1 
2020-04-25 13:41

PR0jektant

Posty: 5
Shouty: 0
0
Witam,

Mam pytanie jako żółtodziób i nie wiem czy dobrze rozumiem.. Załóżmy, że mam na koncie maklerskim 1000 zł. Pomijając prowizję, kupuje akcje spółki XXX za 1000 zł i sprzedaje je za 2000 zł. Mam zysk 1000 zł, ale od tego odprowadzam podatek 19%, czyli 1000-19%=810 zł. Stan konta mam nadal 2000 zł, ale tak naprawdę mam jakby 1810 zł? Powiedzmy, że później kupuje akcje spółki YYY za 2000 zł i sprzedaje za 100 zł. Czyli mam na koncie 100 zł, ale nadal mam do zapłacenia podatek od pierwszej transakcji, czyli 100-190 = -90 zł. Tak to działa?

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2020-04-25 13:44:52

Post: #2 
2020-04-25 22:31

Adrianomilano

PL
Posty: 93
Shouty: 9780
4
Nie, podatek płaci się od zysku,jeśli w danym roku masz zysk płacisz,jeśli stratę to wiadomo,że nie.Natomiast Podatek musisz zapłacić od dywidendy niezależnie czy masz zysk czy stratę za dany rok, coś takiego.
Powoli...

Post: #3 
2020-04-25 23:29

PR0jektant

Posty: 5
Shouty: 0
0
Czyli podatek jest liczony od zysku, który będę miał na koniec roku a nie od pojedynczych transakcji? Np. teraz w rachunku zysków i strat mam dochód -500 zł. Sprzedawałem z zyskiem i ze stratą, ale podsumowując jestem -500 zł. To nie płace podatku od tych transakcji, na których miałem zysk?

Post: #4 
2020-04-26 09:22

Adrianomilano

PL
Posty: 93
Shouty: 9780
4
Dokładnie tak.
Powoli...

Post: #5 
2020-04-26 11:28

MarekMiszcz

Posty: 27
Shouty: 46
2
Czy dobrze rozumiem, że w takiej sytuacji nie zapłacimy podatku?

kupuję 10 akcji spółki A za 1 000 zł
kupuję 10 akcji spółki B za 1 000 zł

w roku 2019:
sprzedaję 1 akcję A za 110 zł => 10 zł zysku
sprzedaję 1 akcję B za 90 zł => 10 zł straty
kupuję 1 akcję B za 90 zł

na koniec 2019 mam:
9 akcji A
10 akcji B
10 zł w portfelu - zysk z akcji A
0 zł podatku - ponieważ zysk z A znosi się ze stratą na B

Czy to tak działa? Czy może powinienem kupić 1 akcję B za 90 zł w roku 2020?

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2020-04-26 11:46:43

Post: #6 
2020-04-26 13:00

Adrianomilano

PL
Posty: 93
Shouty: 9780
4
Zysk/strata księguje się przy sprzedaży to kiedy kupisz nie ma znaczenia,ważne jest kiedy sprzedasz.
Powoli...

Post: #7 
2020-04-26 19:52

Silvestris

Admin / Tech
Bielsko-Biała
Posty: 1515
Shouty: 31812
17
i rozlicza sumarycznie raz do roku wg rozpiski pit11 bodajże, którą otrzymujesz z każdego biura maklerskiego w którym masz konto i dokonałeś transakcji. Biuro liczy za Ciebie wszystko, potem tylko to przepisujesz do właściwego pita i uzupełniasz o dodatkowe informacje typu strata za poprzednie lata jeśli takowa była. Na koniec Ci wychodzi czy masz do zapłaty podatek i go płacisz do urzędu skarbowego.

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2020-04-26 19:53:32
co by tu zepsuć / administracja
https://gragieldowa.pl

Post: #8 
2020-04-27 19:18

PR0jektant

Posty: 5
Shouty: 0
0
Dzięki wszystkim za rzeczowe odpowiedzi

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG138854.4+0.24%06-19
WIG203678.8+0.21%06-19
WIG20 Fut3654.0-0.44%06-19
WIG20USD991.0+0.15%06-19
mWIG409715.3+0.37%06-19
sWIG8031241.5-0.10%06-19
 Notowania Świat
US BlueChip51564.7+0.14%06-18
S&P500 Fut7516.0-0.53%1:59
Nikkei72555.4+1.83%6:17
DAX24985.8-0.16%06-19
Ropa WTI75.5-1.27%6:32
Złoto4177.1+0.41%6:32
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.25981+0.05%6:32
CHF/PLN4.59850-0.01%6:32
USD/PLN3.71844+0.22%6:32
EUR/USD1.14559-0.17%6:32
GBP/USD1.32075-0.19%6:32
USD/JPY161.668+0.23%6:32
Forum
» GRAGIELDOWA.PL [8]
» Prośba o dodanie zleceń dla... [0][ENP]
» opóźnienie notowań [1]
» Dla fanów strategii buy and... [25]
» Prośba o dodanie spółki... [0]
» Dywidenda Asseco [0]
» Prośba o dodanie spółki Grupa... [1][RAE]
» Prośba o dodanie MADNETIC [1]
» Zmiana nazwy spółki [0][SPL]
» Prośba o dodanie EDITEL SA [0]
Wzrosty Spadki Staty
LSISOFT 51.20 13.02%
INTERBUD 1.53 7.75%
CYFRPLSAT 16.45 7.06%
DRAGOENT 22.90 7.01%
DBENERGY 8.90 6.97%
Więcej ...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Notoria S.A. www.notoria.pl