Załóż konto | Przypomnij hasło
Zapraszamy do typowania wyników MŚ 2026! Zapraszamy wszystich do wzięcia udziału w zabawie! Typuj wyniki
Filtruj wg spółki:
Procedura dotycząca akcji po śmierci właściciela.
Wyświetleń: 12767. Obserwuje: 5 osób.
Post: #1 
2012-01-16 16:12

clauuu

0
Posty: 36
Shouty: 17964
0
Witam.

Mam taki problem. Chodzi o to, jaka jest procedura postępowania z akcjami po smierci właściciela.
Chodzi o to co i jak się odbywa - dziedziczenie, podatki itp.

Jeśli ktoś byłby miły to proszę o jakieś wskazówki.

Buziaki
Klaudia
Nie dla rasizmu!
https://www.claudineczka.blogspot.com/

Post: #2 
2012-01-16 16:21

rodzina

Katowice
Posty: 22
Shouty: 10619
0
W tym przypadku możemy mieć do czynienia z postępowaniem spadkowym.
Nie jestem ekspertem w tego typu sprawach na chwilę obecną, ale w takich sprawach orientują osoby, które studiują prawo czy administrację.
Z tego co wiem jeśli nie został sporządzony testament lub podział majątku - o tym będzie decydował sąd. W przypadku przyjęcia spadku po osobie zmarłej, która ma jakieś aktywa na rynku finansowym, to musimy liczyć się z tym, że musimy pokryć zobowiązania czy długi, o ile takie one występują. Pojawia się też zapis, że spadkobierca może zrzec się ze spadku do 6 miesięcy od daty widniejącej na akcie zgonu.

Post: #3 
2012-01-16 16:35

topola

Tańczący z wykresami
Warszawa
Posty: 512
Shouty: 28055
0
Jeśli aktywa w postaci papierów wartościowych są uwzględnione w testamencie to są one dziedziczone i dzielone zgodnie z właściwą do tego procedurą, a jeśli nie było testamentu, a rodzina nie zna masy czynnej spadku, spis po zmarłym przeprowadza komornik, który ustala aktywa i pasywa.

Generalnie akcje dziedziczy się tak samo, jak dom, czy samochód.
https://humanista-na-gieldzie.blogspot.com

Post: #4 
2012-01-16 18:28

alfaromeo83

Kraków
Posty: 5
Shouty: 0
0
Komornik nie przeprowadza żadnego spisu. Najpierw musi być przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej, najłatwiej jest przed Sądem Rejonowym (opłata 50 zł), można też sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem - tutaj jest opłata 100 zł lub troszkę więcej. Jeśli spadek odziedziczyło np. 2 osoby, to kolejnym etapem jest postepowanie o dział spadku przed Sądem Rejonowym i w tym przypadku Sąd decyduje kto otrzyma akcje zgodnie z wnioskiem spadkobierców, a jeśli nie ma takiej zgody to Sąd decyduje, kto otrzyma akcje. Opłąta za zgodny dział spadku to 300 zł a za niezgodnny dział spadku to 500 zł lub 1000 zł.
"Rodzina" ma rację, że można odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.

Post: #5 
2012-01-16 18:50

topola

Tańczący z wykresami
Warszawa
Posty: 512
Shouty: 28055
0
alfaromeo83 napisał:
Komornik nie przeprowadza żadnego spisu.


Polecam lekturę KPC, w szczególności art. 637 i 637 i rozporządzenia, a dodatkowo 644 KPC.

Spis inwentarza przydatny jest zwłaszcza wtedy, gdy nie jest jasna masa spadkowa (wycena nieruchomości, papierów wartościowych, przedsiębiorstw) lub gdy ktoś rości sobie prawa do spadku.

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2012-01-16 18:52:36
https://humanista-na-gieldzie.blogspot.com

Post: #6 
2012-01-17 00:30

eldraque7

Warszawa
Posty: 124
Shouty: 32657
0
zalezy jeszcze jakie akcje, np obawiam sie ale tutaj nie jestem na 100% pewny, ze przywileje plynace z akcji imiennych i uprzywilejowanych nie moga byc przenoszone na spadkobiercow, i moze rozszrezrajac temat inaczej jest z akcjami inaczej np z udzialami w spolce z.o.o i osobowych niektótych

Post: #7 
2012-01-17 17:05

alfaromeo83

Kraków
Posty: 5
Shouty: 0
0
Najpierw musi być przeprowadzone postępowanie spadkowe, wtedy Sąd ustali kto dziedziczy i w jakiej części.

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG135165.9-0.59%17:09
WIG203572.3-0.73%17:09
WIG20 Fut3553.0-0.84%17:04
WIG20USD950.0-0.58%17:15
mWIG409428.0-0.25%17:09
sWIG8030548.0-0.49%17:09
 Notowania Świat
US BlueChip51876.1-0.09%22:05
Nasdaq10029118.2-1.09%22:01
Nikkei69360.9-4.15%8:45
DAX24681.7-1.25%17:31
Ropa WTI70.2-2.34%22:59
Złoto4072.1+1.13%22:00
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.28893+0.12%22:00
CHF/PLN4.65297+0.04%22:00
USD/PLN3.76635-0.01%22:00
EUR/USD1.13875+0.13%22:00
GBP/USD1.31992+0.05%22:00
USD/JPY161.758-0.02%22:00
Forum
» Proszę dodać SYN2BIO [0]
» Zmiana nazwy spółki [2][SPL]
» Compremum brak arkusza zleceń [2]
» GRAGIELDOWA.PL [8]
» Prośba o dodanie zleceń dla... [0][ENP]
» opóźnienie notowań [1]
» Dla fanów strategii buy and... [25]
» Prośba o dodanie spółki... [0]
» Dywidenda Asseco [0]
» Prośba o dodanie spółki Grupa... [1][RAE]
Wzrosty Spadki Staty
MEDINICE 75.00 8.70%
LIBET 1.45 8.21%
KOMPAP 23.20 5.45%
CELTIC 1.27 5.42%
ELKOP 1.90 5.26%
Więcej ...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Notoria S.A. www.notoria.pl