Załóż konto | Przypomnij hasło
Zapraszamy do typowania wyników MŚ 2026! Zapraszamy wszystich do wzięcia udziału w zabawie! Typuj wyniki
Filtruj wg spółki:
Procedura dotycząca akcji po śmierci właściciela.
Wyświetleń: 12758. Obserwuje: 5 osób.
Post: #1 
2012-01-16 16:12

clauuu

0
Posty: 36
Shouty: 17964
0
Witam.

Mam taki problem. Chodzi o to, jaka jest procedura postępowania z akcjami po smierci właściciela.
Chodzi o to co i jak się odbywa - dziedziczenie, podatki itp.

Jeśli ktoś byłby miły to proszę o jakieś wskazówki.

Buziaki
Klaudia
Nie dla rasizmu!
https://www.claudineczka.blogspot.com/

Post: #2 
2012-01-16 16:21

rodzina

Katowice
Posty: 22
Shouty: 10619
0
W tym przypadku możemy mieć do czynienia z postępowaniem spadkowym.
Nie jestem ekspertem w tego typu sprawach na chwilę obecną, ale w takich sprawach orientują osoby, które studiują prawo czy administrację.
Z tego co wiem jeśli nie został sporządzony testament lub podział majątku - o tym będzie decydował sąd. W przypadku przyjęcia spadku po osobie zmarłej, która ma jakieś aktywa na rynku finansowym, to musimy liczyć się z tym, że musimy pokryć zobowiązania czy długi, o ile takie one występują. Pojawia się też zapis, że spadkobierca może zrzec się ze spadku do 6 miesięcy od daty widniejącej na akcie zgonu.

Post: #3 
2012-01-16 16:35

topola

Tańczący z wykresami
Warszawa
Posty: 512
Shouty: 28055
0
Jeśli aktywa w postaci papierów wartościowych są uwzględnione w testamencie to są one dziedziczone i dzielone zgodnie z właściwą do tego procedurą, a jeśli nie było testamentu, a rodzina nie zna masy czynnej spadku, spis po zmarłym przeprowadza komornik, który ustala aktywa i pasywa.

Generalnie akcje dziedziczy się tak samo, jak dom, czy samochód.
https://humanista-na-gieldzie.blogspot.com

Post: #4 
2012-01-16 18:28

alfaromeo83

Kraków
Posty: 5
Shouty: 0
0
Komornik nie przeprowadza żadnego spisu. Najpierw musi być przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej, najłatwiej jest przed Sądem Rejonowym (opłata 50 zł), można też sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem - tutaj jest opłata 100 zł lub troszkę więcej. Jeśli spadek odziedziczyło np. 2 osoby, to kolejnym etapem jest postepowanie o dział spadku przed Sądem Rejonowym i w tym przypadku Sąd decyduje kto otrzyma akcje zgodnie z wnioskiem spadkobierców, a jeśli nie ma takiej zgody to Sąd decyduje, kto otrzyma akcje. Opłąta za zgodny dział spadku to 300 zł a za niezgodnny dział spadku to 500 zł lub 1000 zł.
"Rodzina" ma rację, że można odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.

Post: #5 
2012-01-16 18:50

topola

Tańczący z wykresami
Warszawa
Posty: 512
Shouty: 28055
0
alfaromeo83 napisał:
Komornik nie przeprowadza żadnego spisu.


Polecam lekturę KPC, w szczególności art. 637 i 637 i rozporządzenia, a dodatkowo 644 KPC.

Spis inwentarza przydatny jest zwłaszcza wtedy, gdy nie jest jasna masa spadkowa (wycena nieruchomości, papierów wartościowych, przedsiębiorstw) lub gdy ktoś rości sobie prawa do spadku.

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2012-01-16 18:52:36
https://humanista-na-gieldzie.blogspot.com

Post: #6 
2012-01-17 00:30

eldraque7

Warszawa
Posty: 124
Shouty: 32657
0
zalezy jeszcze jakie akcje, np obawiam sie ale tutaj nie jestem na 100% pewny, ze przywileje plynace z akcji imiennych i uprzywilejowanych nie moga byc przenoszone na spadkobiercow, i moze rozszrezrajac temat inaczej jest z akcjami inaczej np z udzialami w spolce z.o.o i osobowych niektótych

Post: #7 
2012-01-17 17:05

alfaromeo83

Kraków
Posty: 5
Shouty: 0
0
Najpierw musi być przeprowadzone postępowanie spadkowe, wtedy Sąd ustali kto dziedziczy i w jakiej części.

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG138075.5-0.56%06-22
WIG203659.5-0.53%06-22
WIG20 Fut3646.0-0.22%06-22
WIG20USD979.7-1.14%06-22
mWIG409633.8-0.84%06-22
sWIG8031207.2-0.11%06-22
 Notowania Świat
US BlueChip51712.7+0.29%06-22
S&P500 Fut7532.0-0.12%1:59
Nikkei70142.8-3.06%8:16
DAX25139.7+0.62%06-22
Ropa WTI72.8-1.78%8:32
Złoto4117.6-1.76%8:32
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.28023+0.19%8:32
CHF/PLN4.63172+0.20%8:32
USD/PLN3.74572+0.21%8:32
EUR/USD1.14270-0.01%8:32
GBP/USD1.32382-0.08%8:32
USD/JPY161.734+0.11%8:32
Forum
» Compremum brak arkusza zleceń [1]
» GRAGIELDOWA.PL [8]
» Prośba o dodanie zleceń dla... [0][ENP]
» opóźnienie notowań [1]
» Dla fanów strategii buy and... [25]
» Prośba o dodanie spółki... [0]
» Dywidenda Asseco [0]
» Prośba o dodanie spółki Grupa... [1][RAE]
» Prośba o dodanie MADNETIC [1]
» Zmiana nazwy spółki [0][SPL]
Wzrosty Spadki Staty
CLOUD 96.80 0.00%
OPTEAM 6.05 0.00%
COMPERIA 6.30 0.00%
ATLANTAPL 20.90 0.00%
LSISOFT 53.80 0.00%
Więcej ...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Notoria S.A. www.notoria.pl