Załóż konto | Przypomnij hasło
Filtruj wg spółki:
Procedura dotycząca akcji po śmierci właściciela.
Wyświetleń: 12990. Obserwuje: 5 osób.
Post: #1 
2012-01-16 16:12

clauuu

0
Posty: 36
Shouty: 17964
0
Witam.

Mam taki problem. Chodzi o to, jaka jest procedura postępowania z akcjami po smierci właściciela.
Chodzi o to co i jak się odbywa - dziedziczenie, podatki itp.

Jeśli ktoś byłby miły to proszę o jakieś wskazówki.

Buziaki
Klaudia
Nie dla rasizmu!
https://www.claudineczka.blogspot.com/

Post: #2 
2012-01-16 16:21

rodzina

Katowice
Posty: 22
Shouty: 10619
0
W tym przypadku możemy mieć do czynienia z postępowaniem spadkowym.
Nie jestem ekspertem w tego typu sprawach na chwilę obecną, ale w takich sprawach orientują osoby, które studiują prawo czy administrację.
Z tego co wiem jeśli nie został sporządzony testament lub podział majątku - o tym będzie decydował sąd. W przypadku przyjęcia spadku po osobie zmarłej, która ma jakieś aktywa na rynku finansowym, to musimy liczyć się z tym, że musimy pokryć zobowiązania czy długi, o ile takie one występują. Pojawia się też zapis, że spadkobierca może zrzec się ze spadku do 6 miesięcy od daty widniejącej na akcie zgonu.

Post: #3 
2012-01-16 16:35

topola

Tańczący z wykresami
Warszawa
Posty: 512
Shouty: 28055
0
Jeśli aktywa w postaci papierów wartościowych są uwzględnione w testamencie to są one dziedziczone i dzielone zgodnie z właściwą do tego procedurą, a jeśli nie było testamentu, a rodzina nie zna masy czynnej spadku, spis po zmarłym przeprowadza komornik, który ustala aktywa i pasywa.

Generalnie akcje dziedziczy się tak samo, jak dom, czy samochód.
https://humanista-na-gieldzie.blogspot.com

Post: #4 
2012-01-16 18:28

alfaromeo83

Kraków
Posty: 5
Shouty: 0
0
Komornik nie przeprowadza żadnego spisu. Najpierw musi być przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej, najłatwiej jest przed Sądem Rejonowym (opłata 50 zł), można też sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem - tutaj jest opłata 100 zł lub troszkę więcej. Jeśli spadek odziedziczyło np. 2 osoby, to kolejnym etapem jest postepowanie o dział spadku przed Sądem Rejonowym i w tym przypadku Sąd decyduje kto otrzyma akcje zgodnie z wnioskiem spadkobierców, a jeśli nie ma takiej zgody to Sąd decyduje, kto otrzyma akcje. Opłąta za zgodny dział spadku to 300 zł a za niezgodnny dział spadku to 500 zł lub 1000 zł.
"Rodzina" ma rację, że można odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.

Post: #5 
2012-01-16 18:50

topola

Tańczący z wykresami
Warszawa
Posty: 512
Shouty: 28055
0
alfaromeo83 napisał:
Komornik nie przeprowadza żadnego spisu.


Polecam lekturę KPC, w szczególności art. 637 i 637 i rozporządzenia, a dodatkowo 644 KPC.

Spis inwentarza przydatny jest zwłaszcza wtedy, gdy nie jest jasna masa spadkowa (wycena nieruchomości, papierów wartościowych, przedsiębiorstw) lub gdy ktoś rości sobie prawa do spadku.

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2012-01-16 18:52:36
https://humanista-na-gieldzie.blogspot.com

Post: #6 
2012-01-17 00:30

eldraque7

Warszawa
Posty: 124
Shouty: 32657
0
zalezy jeszcze jakie akcje, np obawiam sie ale tutaj nie jestem na 100% pewny, ze przywileje plynace z akcji imiennych i uprzywilejowanych nie moga byc przenoszone na spadkobiercow, i moze rozszrezrajac temat inaczej jest z akcjami inaczej np z udzialami w spolce z.o.o i osobowych niektótych

Post: #7 
2012-01-17 17:05

alfaromeo83

Kraków
Posty: 5
Shouty: 0
0
Najpierw musi być przeprowadzone postępowanie spadkowe, wtedy Sąd ustali kto dziedziczy i w jakiej części.

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG157676.2-2.37%10-30
WIG204180.9-2.40%10-30
WIG20 Fut4209.0-2.34%10-30
WIG20USD1060.9-2.68%10-30
mWIG4010677.2-2.45%10-30
sWIG8029608.7-1.58%10-30
 Notowania Świat
US Blue Chip51752.0-1.10%10-30
Nasdaq10028384.8-3.46%10-30
Nikkei63290.1-2.12%10-30
DAX25818.2-0.85%10-30
Ropa WTI104.1+2.08%10-30
Złoto3875.4-3.71%10-30
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.40199+0.29%10-30
CHF/PLN4.78190+0.28%10-30
USD/PLN3.94550+0.60%10-30
EUR/USD1.11570-0.30%10-30
GBP/USD1.33975+0.07%10-30
USD/JPY157.562-0.07%10-30
Forum
» Dywidenda Ambra [0][AMB]
» nazwa spolki AUX [2][AUX_]
» Zmiana nazwy spółki [4][SPL]
» CRQUANTUM [1]
» Kolejkowo (KLK) [1][KFL]
» Gra - dywidendy 2014 [13]
» zmiana nazwy na MultiQure [0][PUR]
» Dywidenda apator [0][APT]
» Dywidenda Seko [0][SEK]
» Dywidenda Izostal [0][IZS]
Wzrosty Spadki Staty
EUROHOLD 12.10 30.11%
MULTIQURE 1.48 6.95%
AIGAMES 0.68 5.28%
KOMPAP 22.00 4.76%
POLTREG 21.30 4.41%
Więcej ...
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Notoria S.A. www.notoria.pl