Załóż konto | Przypomnij hasło
Filtruj wg spółki:
Quick analysis of PCGUARD
Wyświetleń: 15467. Obserwuje: 14 osób.
Post: #1 
2014-02-12 18:47
Cena waloru: 2.15

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
Witam, chciałem zgodnie z obietnicą przedstawić wam analizę spółki PCGUARD, jednak postanowiłem zrobić to w nieco inny niż zazwyczaj sposób. Aby moja długa praca nie była dla każdego udręką do przeczytania, postanowiłem przeprowadzić ją na 3 poziomach.
1) Poziom pierwszy obejmować będzie uproszczoną (skróconą) analizę fundamentalną spółki a mianowicie:
- Analizę makrootoczenia
- Analizę sektorową
- Analizę sytuacyjną
- Analizę finansową
- Wycenę spółki
Tak jak pisałem na początku – Aby moje wypociny czytało się przyjemnie, postanowiłem przedstawiać tylko cząstkowe – najciekawsze dane ze wszystkich sektorów tzn. Do tej pory skupiałem się na analizie finansowej opisując szczegółowo każdy wskaźnik. Teraz chciałbym omówić jedynie te, które mają wg. moich subiektywnych odczuć wysoką wartość poznawczą dla spółki. Postaram się również, aby wszystkie „podetapy” analizy fundamentalnej cechowały się podobną długością, zachowując przy tym zasadę jasności i precyzyjności (jak przystało na solidną choć nieco rozbudowaną informację). Jeśli chodzi o analizę makrootoczenia oraz sektorową spółki, będę zaszczycony jeśli swoje sugestie, o których ja zapomniałem przedstawi nam Abramis lub John.(musicie mieć jednak na uwadze, że przedstawiam minimalną część danych, zainteresowani powinni sięgnąć po resztę samodzielnie. Odnośnie analizy finansowej a głównie wyceny – liczę na sugestie Benza – licencjonowanego maklera papierów wartościowych 
2) Drugi etap, jak się pewnie domyślacie obejmował będzie znaną i lubianą analizę techniczną. Postaram się przedstawić perspektywy spółki z punktu widzenia inwestycji długo – oraz krótkoterminowej. Tutaj liczę na chłopaków, którzy (mam nadzieję) przedstawią nam swój punkt widzenia. M.in. Arni, studecina, Skittles, gutek itd. Wybaczcie jeśli kogoś pominąłem, ale nie sposób zapamiętać wszystkich wybitnych techników – to wy jesteście specjalistami w tej dziedzinie, ja zaproponuje wyłącznie swój punkt widzenia.
3) A teraz niespodzianka… Nie znana pewnie dla większości analiza „Analiza portfelowa” Wykorzystująca „uwierzcie” zaawansowane narzędzia statystyczne, ekonometryczne i matematyczne –(…) ale nie będę się nad tym rozwodzić, przedstawię tylko co udało mi się dostrzec przy pomocy tej analizy stosowanej przez większość funduszy inwestycyjnych przy doborze instrumentów finansowych do portfela inwestycyjnego.

Dodatkowo, moja analiza jest tylko przedstawieniem wniosków, i przekonwertowaniem informacji jakie udało mi się wyciągnąć odnośnie spółki – i nie można jej traktować jako rekomendacji kupna/ sprzedaży ! – obserwujmy innych ale myślmy samodzielnie

1) Analiza fundamentalna
a) Analiza makrootoczenia – Jako makrootoczenie dla PCGUARD, przyjąłem nasz kraj. Gdyż jest to główny obszar na jakim analizowana spółka oferuje swoje produkty (przez co możemy również w znacznej mierze ograniczyć ryzyko walutowe transakcjami na rynkach międzynarodowym). Cóż więc możemy powiedzieć w kilku słowach o Polsce jako o miejscu do prowadzenia tak nowoczesnego przedsiębiorstwa…

Tabela ze wskaźnikami makroekoomicznymi – Niska inflacja ((poniżej 5%, więc określić ją możemy jako inflacja pełzająca) PKB w ciągłym trendzie dodatnim… Was też to dziwi ?, i teraz najlepsze ! Bezrobocie ponad 13%...Hmm, choć dla potencjalnych poszukiwaczy pracy jest to zła informacja, to może cieszyć pracodawców – w Tym analizowaną spółkę, mają oni duży wybór pracowników, z czego duży odsetek jest wykształcony, i gotowy do podjęcia pracy nawet za minimalną krajową – brutalne… ale prawdziwe (mamy minimalną krajową i musimy jakoś się z nią przemęczyć…). Teraz temat, którego wszyscy pewnie chcielibyśmy uniknąć POLITYKA !, Polska bez wątpienia jest krajem , w którym górują partie lewicowe, ale czy to źle ? Dla ekonomii czy też gospodarki na pewno ! Duże restrykcje podatkowe, ogromne znaczenie związków zawodowych (pfu..) I jak tu prowadzić działalność, oddając dużą część zysków dla „bezrobotnych, więźniów itp.”. Szansą są tutaj zbliżające się wyboru, chociaż…Oba rywalizujące giganty z moich odczuć mimo tego jak się określają obie są partiami po części socjalistycznymi.

b) Analiza sektorowa, analizowana spółka zajmuje się organizowaniem skutecznego zarządzania. Dostarczanie przedsiębiorstwom i instytucjom kompleksowych rozwiązań informatycznych i organizacyjnych, wykorzystujących najnowocześniejsze technologie informatyczne oraz wiedzę z zakresu zarządzania. Tak więc mamy tutaj do czynienia z technologią Hi-Tech, oznacza to, że inwestycja w tą spółkę cechuje się ponadprzeciętnym ryzykiem… , ale nie postrzegajmy ryzyka jako coś negatywnego, gdyś dużemu ryzyku towarzyszy najczęściej duży potencjał wzrostowy. Tak jest też w tym przypadku.
Udział w rynku PCGUARD stanowi zaledwie 0,65% w sektorze informatycznym który jest zdominowany przez takie spółki jak:
1 ASSECOPOL 48.5%
2 CDPROJEKT 14.9%
3 MEDICALG 8.3%
4 COMARCH 5.2%
5 ATM 4.1%
Jednak jeśli ktoś” nie gustuje” w dużych spółkach dominujących na rynku, a w małych, które mogą mieć duży potencjał wzrostowy to może dokładniej przyjrzeć się działalności tej spółki. Osobiście polecam poczytać o jej działalności itp. Co odróżnia ją od innych ? przede wszystkim zakres działalności. PCGUARD nie zajmuje się tworzeniem gier jak CDProjekt, nie ma bezpośredniej styczności z internetem. Jest jednak ukierunkowana na informatykę w procesie zarządzania, dla przedsiębiorców. A głównie:
• Wytworzenia i rozwoju systemu Graffiti.ERP – zaawansowanego oprogramowania klasy MRPII/ERP do wspomagania zarządzaniem przedsiębiorstwem
• Wytworzenia i rozwoju systemu Ascent.DBI – zaawansowanego oprogramowania wspierającego koordynację procedur zarządzania dokumentacją oraz informacją. Ascent.DBI łączy cechy portalu korporacyjnego, repozytorium dokumentów, Workflow, CRM i narzędzi BI
• Wytworzenia i rozwoju systemu QuickSTEP – oprogramowania dla małych firm
Na tym etapie możemy zastanowić się nad potencjalnymi odbiorcami spółki (a dla bardziej zaawansowanych polecam analizę pod kątem 5 sił Portera, z następnym przeprowadzeniem analizy SWOT). Co jest więc nie tak z odbiorcami spółki… a to, że powiedzieliśmy sobie na wstępie o tym, że Polska jest krajem, w którym rządzą partie lewicowe nie ułatwiające życia przedsiębiorcą – którzy to są potencjalnym głównym odbiorcą produktów i usług PCGUARD.

c) Analiza sytuacyjna,Bardzo ciężko odszukać dokładne plany inwestycyjne PCGURD na kolejne lata, jednak na stronie spółki można odnaleźć informacje o bieżącej władzy. (Wykształcenie i sukcesy zawodowe), powiem szczerze – mi jakoś to nie zaimponowało. Ale może to być spowodowane tym, że przyzwyczaiłem się do opisu wykształcenia i osiągnięć władzy w innych spółkach, które kładą na to szczególny nacisk. Co nieco o zatrudnieniu:

Dane o wynagrodzeniach pracowników nie były dostępne w sprawozdaniach (jedynie koszty świadczeń pracowników), które postanowiłem sobie podarować. W powyższej tabeli warto jednak zwrócić uwagę na ciągle rosnącą liczbę pracowników , i trend wzrostowy wynagrodzenia dla zarządu – co nie jest już tak pozytywnym zjawiskiem.

Dodatkowo: powyższe wskaźniki sugerują, że wraz z wiekiem spółka wyposaża „przeciętnie” pracownika w coraz to nowszy, i droższy sprzęt. Efektywność sprzedaży pojedynczego pracownika również wzrasta – nie bez powodu w przeciągu 4 lat, spółka zwiększyła ich liczbę ponad dwukrotnie !. a co do wynagrodzenia zarządu – choć widzimy wyraźny wzrost tych wynagrodzeń w roku 2012 to procentowo jest to coraz to mniejszy udział w przychodach spółki !.

d) Analiza finansowa – Do, której przywiązuje największą wagę – pamiętajmy jednak, że tylu ilu inwestorów tyle systemów inwestycyjnych, a każdy powinien samodzielnie ustalić, co stanowi dla niego największą wartość poznawczą.
Zacznijmy od analizy sytuacji majątkowej:

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę ?
•Majątek w roku 2011 zwiększył się ponad 5-krotnie w porównaniu do lat poprzednich !
•Zmniejszająca się elastyczność przedsiębiorstwa (odczytana na podstawie wskaźnika unieruchomienia)
•Spełniony najważniejszy – II stopień pokrycia.
•Pogarszający się wskaźnik ogólnej sytuacji majątkowej (za pewne z względu powiększania się aktywów trwałych, kosztem aktywów krótkoterminowych/obrotowych).

Najważniejsze informacje odnośnie rentowności:
•Wskaźniki w rentowności aktywów i kapitału własnego w trendzie wzrostowym, co możemy odczytać na podstawie poniższego wykresu.



Najważniejsze informacje odnośnie analizy zadłużenia:
• Rosnący poziom zadłużenia się spółki – mimo tego jest on na bardzo niskim poziomie.
• W roku 2012 spółka mogłaby spłacić swoje zadłużenie, utrzymując zysk netto na dotychczasowym poziomie w niespełna 2 lata – co jest bardzo dobrym wynikiem.
• Koszt kapitału obcego w roku 2012 nieco ponad 8% - będzie to istotny element Średnioważonego kosztu kapitału (WACC) niezbędnego przy wycenie spółki.


Wybrane informacje o płynności:
•Choć w trendzie spadkowym, to spełnia wymogi zewnętrzne (1,5-2,0) określone m.in. przez profesora W. Gabrusewicza.
•Szybka płynność lekko powyżej wyznaczonych norm – nie jest to jednak w żadnej sposób negatywnie nacechowane (delikatne odchylenie od normy).

Pozwolę sobie pominąć analizę obrotowości, gdyż nie odczytałem tam informacji, które mogłyby wydać się „interesujące” dla potencjalnych inwestorów. Efektywność/obrotowość spółki w ogólnej ocenie bez żadnych zastrzeżeń.


Spółka nie wypłaca dywidend, cechuje się jednak bardzo niskimi wskaźnikami C/WK i C/Z nawet w stosunku do innych spółek z branży, o czym wspomnę przy wycenie .
Dodatkowo zainteresowanym zalecam analizę kwartalną, w celu zaprognozowania danych spółki za rok 2013 (obecnie raport nie został jeszcze wyemitowany).

Chciałbym przedstawić wam teraz analizę stochastyczną z wykorzystaniem narzędzi regresji liniowej i modelu ekonometrycznego MNK.

Analiza przyczyno-skutkowa w oparciu o model ekonometryczny MNK, wykazuje m.in., że :
•Aktywa trwałe spółki, przyczyniają się statystycznie do wzrostu generowanych przychodów i zysków
•Aktywa obrotowe przyczyniają się statystycznie do spadku generowanych przychodów (teraz nie dziwi postępowanie zarządu odnośnie zwiększania aktywów trwałych :D)
•Wzrost kapitału własnego (a tym samym mniejsze zadłużenie) Ma statystycznie negatywny wpływ na osiągany zysk netto i poziom przychodów ze sprzedaży.

Analiza Zagrożenia upadłością:

Spółka zdecydowanie nie jest na skraju bankructwa, nie zagraża jej więc upadłość.Świadczą o tym dwa powyższe modele przystosowane do oceny spółek dla Polskich standardów rynkowych.

e) Wycena spółki, którą to przeprowadziłem 4 modelami . Zacznijmy od najbardziej znanego modelu Zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF).

Wykres wskazuje jak prognozowałem kształtowanie się poszczególnych danych finansowych. Ten niebieski zygzak to przychody ze sprzedaży, który wg. mnie będą przyjmować nieregularne kształty, i podlegać częstym wahaniom.. Pierwszy model wyceny oszacował wartość akcji spółki na poziomie 2,97 przy wysoko postawionym celu (który postara za pewne zrealizować zarząd) 15% wzrostu zysku netto. Oszacowałem, że po okresie prognozy spółka nie będzie się rozwijać – utrzyma więc dotychczasowy poziom osiąganego zysku netto. Przepływy pieniężne były dyskontowane kosztem kapitału własnego oszacowanego na podstawie modelu CAPM ( dziekuje Benz za pomoc, i cenne wskazówki).

Z tego względu, ze spółka nie wypłaca dywidend, nie mogłem skorzystać z powszechnego modelu gordona, zastąpiłem go więc modelem wartości rezydualnej.

Przy 9% Średnioważonym koszcie kapitału cena akcji wynosi lekko ponad 3zł.

Model Ekonomicznej Wartości dodanej (EVA)

Tutaj dyskontowanie odbyło się już za pomocą WACC i mimo ujemnej wartości rezydualnej (sumy wzrostu EVA po okresie prognozy), cena akcji kształtuje się na poziomie 2,98zł. Wykazuje więc bardzo dużą zbieżność z poprzednimi modelami wyceny.

Ostatni model, którym chciałbym się podzielić, to model, w którym wyceniamy spółkę na podstawie wskaźników rynku kapitałowego takich jak C/Z, C/WK porównując je do wskaźników spółek z branży informatycznej.

Ze względu na to, że pozostałe spółki w sektorze, cechują się dużo wyższymi wskaźnikami C/Z i nieco niższymi C/WK w stosunku do własnego wartości, wycena tym modelem wykazuje bardzo wysoką wartość akcji PCGUARD. Osobiście uważam ten rodzaj wyceny za najmniej dokładny, dlatego powinniśmy wziąć na niego dużą poprawkę. Jednakże Średnia wartość wyceny 4 modelami wskazuje na cenę jednak akcji PCGUARD na poziomie bliskim 3zł. (Wybacz Arni, że wprowadziłem Cię w błąd w Twoim temacie podając wartość koło 2,70, nie miałem tych wycen przed oczyma i źle zapamiętałem uzyskane wyniki).

2)Analiza Techniczna – w dużym uproszczeniu .3 letni, i 6 miesięczny horyzont czasowy.

Osobiście dostrzegam tutaj trend przynajmniej średnioterminowy od połowy roku 2012. Niedawne zbliżenie się ceny do poziomu wsparcia skutkowało dość gwałtownym odbiciem (kilka dni temu) przy zwiększonym wolumenie. Niebieska przerywana linia oznacza poziom przy którym nabyłem pakiet akcji.

Wykres świecowy 6 miesięczny – to co najważniejsze, wyraźna linia trendu wzrostowego, dostrzegam delikatny zarys podwójnego dna – osobiście mierzyłbym w cenę ponad 2,60 W niedalekiej przyszłości . (nie podoba mi się jednak zbytnio świeca z dzisiejszego zamknięcia), dopuszczam więc ponowne powędrowanie kursu akcji do linii wsparcia z późniejszym wybiciem- gdyż nie sądzę, że istnieją przesłanki do przełamania linii trendu.

3)Analiza Portfelowa – Czyli ta nowość, którą jestem ostatnio zafascynowany. Tak w skrócie- złożona i dość skomplikowana analiza portfelowa może ukazać nam statystycznie przewidywaną stopę zwrotu (na podstawie danych historycznych lecz nie tylko) akcji danej spółki, przewidywane ryzyko inwestycji (tutaj można dowiedzieć się więcej czytając m.in. o modelu Markowitza). I przedział, w którym STATYSTYCZNIE powinna mieścić się stopa zwrotu akcji w kolejnym roku.

Co mówi nam powyższy rysunej ?
A m.in. to, że model portfelowy spółkę uznaję, za spółkę niedowartościowaną (gdyż przewidywana stopa zwrotu przewyższa koszt kapitału własnego opracowany na podstawie modelu CAPM). Bardzo optymistyczny przedział ryzyka : od 10,52% do 18,19% - Nic tylko inwestować ! – oczywiście te zdanie było przesączone ironią, pamiętajmy, że statystycznie idąc z psem na spacer mamy po 3 nogi każdy . Na podstawie moich przewidywań i rozważań ustaliłem inny przedział ryzyka z inwestycji w tą spółkę.

Ten przedział ryzyka jest już zdecydowanie nieco bardziej pesymistyczny. Choć jak widzimy możliwa stopa zwrotu przewyższa możliwą stratę. Wysoki współczynnik zmienności sugeruje niską dokładność oszacowanego modelu.
A teraz najważniejsze: Współczynnik BETA 0,746 – mówi nam o tym, że mamy do czynienia z akcjami Defensywnymi. Znaczy to mniej więcej tyle, że przy spadku Indeksu głównego W20 (musiałem skorzystać z tego indeksu, gdyż W30 nie ma tak odległych, 5 letnich danych historycznych).o 1% akcje spółki PCGUARD spadną jedynie o 0,746%. Podobnie będzie w przypadku wzrostu ceny indeksu głównego. A wynika to m.in. z niskiej korelacji stóp zwrotu ceny akcji i indeksu W20.

Dziękuje tym, którzy dobrnęli do końca tej mega przyśpieszonej i skróconej analizie spółki PCGUARD. Myślę, że ujęte zostały tutaj wszystkie najważniejsze aspekty jej funkcjonowania. Zapraszam do komentowania, i dyskutowania na temat owej spółki.




Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2017-01-15 17:58:47
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #2 
2014-02-12 21:06
Cena waloru: 2.15

szymekx666

Posty: 102
Shouty: 804
0
Ja lekko nie w temacie, choć w związku z postem - kolory w nagłówkach tabel są troszkę za ciemne i trzeba nos do monitora wstawić, żeby przeczytać.
W temacie - bardzo fajna analiza. Jako, że mam akcje - dziękuję serdecznie. Mnie też się nie podoba dzisiejsza świeczka, może być zjazd do linii trendu, jak piszesz. Zaczęło się fajnie i nawet jakaś luka się pojazała, a tu masz, końcówka skiepszczona...

Dodano 2014-02-12 21:09
Ja lekko nie w temacie, choć w związku z postem - kolory w nagłówkach tabel są troszkę za ciemne i trzeba nos do monitora wstawić, żeby przeczytać.
W temacie - bardzo fajna analiza. Jako, że mam akcje - dziękuję serdecznie. Mnie też się nie podoba dzisiejsza świeczka, może być zjazd do linii trendu, jak piszesz. Zaczęło się fajnie i nawet jakaś luka się pojazała, a tu masz, końcówka skiepszczona...
Oddajcie mi cały łubin...

Post: #3 
2014-02-12 22:40
Cena waloru: 2.15

astra69

...
Posty: 183
Shouty: 1
0
No na tej analizie Ribiego można się uczyć podstaw AF. Wielkie dzięki :-)))

Post: #4 
2014-02-14 15:05
Cena waloru: 2.10

Bennz91

Kraków
Posty: 213
Shouty: 7464
0
Nareszcie znalazłem chwilę czasu, żeby coś naskrobać Podziwiam Twój arsenał analityczny i mam nadzieję, że z czasem moje narzędzia będą się mogły zmierzyć z Twoimi ;p Cieszy mnie również fakt, że coraz więcej na tej stronce jest o analizie fundamentalnej. Byłbym szczęśliwy, gdyby się tutaj tak samo przyjęła jak analiza techniczna!

1. Analiza makrootoczenia:

Zgodnie z modelem, wskaźnik bezrobocia wraz z niższą stopą procentową powinien spaść, ale w Polsce chyba się narazie zauważa odwrotną tendencję z tego co widać Zgodny z modelem jest jednak wzrastający PKB, dlatego może z czasem i bezrobocie się ustabilizuje (jestem ciekawy co do dalszego kształtowania się stóp procentowych). Lecz na wyższe płace narazie nie można liczyć, póki nie będziemy w stanie podwyższyć PKB. Jak łatwo można wyliczyć, średnia miesięczna pensja w kraju plasuje się mniej więcej na poziomie PKB per capita/12 miesięcy.
Co do związków zawodowych, to niestety ale reprezentują one tylko pracujących i na ich dobrobycie im zależy, dlatego nie będą się raczej starać o niższe bariery wejścia dla nowych pracowników, tylko o lepsze warunki dla obecnie zatrudnionych.

2. Analiza sektorowa

A była może wzmianka w sprawozdaniu finansowym w segmentach sprawozdawczych/operacyjnych o tym, kto jest głównym odbiorcą usług? Chodzi mi o to, czy spółka ma przynajmniej jednego "stałego klienta"?

3. Analiza sytuacyjna

Z tego co widać, to zarząd póki co odwala dobrą robotę i dlatego może sobie pozwolić na taki podwyżki :D A co do dalszych planów rozwoju, to bardzo nie lubię, jak nie są dostępne w miarę przyzwoite informacje na ten temat i trzeba się samemu wszystkiego domyślać

4. Analiza finansowa

Kiedyś przeczytałem o tych polskich wskaźnikach Altmana w Equity Magazine i chciałem je później znowu znaleźć ale mi się nie udało :D Teraz mam je jak na tacy :P

A co do MNK to mógłbyś polecić jakąś literaturę? Najlepiej żeby to nie była książka tylko podane wzory i w sposób krótki i zwięzły wytłumaczone ;p

5. Wycena spółki

Nie za bardzo rozumiem jak obliczyłeś EBITDA i dlaczego EBITDA jest niższa od EBIT? O założeniach nic nie napiszę bo to dość subiektywna kwestia

Ogólnie to bardzo podobają mi się te sposoby wyceny, choć jedne są bardziej wiarygodne, a drugie mniej.

6. Analiza portfelowa

Odnośnie Rf - to dodajesz do rentowności obligacji skarbowych przewidywaną inflację?
I czym liczysz ryzyko spółki? Bo zauważyłem, że odchylenie standardowe spółki wynosi 3,24; a ryzyko - 3,83.

Mam nadzieję, że odpowiesz na pytania i serdecznie pozdrawiam!

Post: #5 
2014-02-14 15:39
Cena waloru: 2.10

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
A ja bym chciał zapytać o ten uproszczony model wyceny przy pomocy C/WK, C/Z itp, o którym wspomniałeś. Wydaje się to być jedyny jaki byłbym w stanie wykonać samemu (poprosiłbym o jakiś wzór jeśli można )
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #6 
2014-02-14 15:42
Cena waloru: 2.10

Bennz91

Kraków
Posty: 213
Shouty: 7464
0
Chodzi o to, że bierzesz np. przeciętny wskaźnik C/Z dla danego sektora, a potem mnożysz wartość tego wskaźnika przez ZYSK NETTO wygenerowany przez daną spółkę. Np. średnia wartość wskaźnika C/Z dla sektora = 10, a zysk netto spółki, którą wyceniasz 10 mln, to wartość spółki = 10 * 10mln = 100 mln. Wystarczy później to podzielić przez ilość akcji i wychodzi Ci cena akcji

Post: #7 
2014-02-14 16:11
Cena waloru: 2.11

szymekx666

Posty: 102
Shouty: 804
0
Bennz i oczywiście mówimy tutaj o raporcie rocznym, czy kwartalnym? Ciekawi mnie także, czy patrzycie na raport jednostkowy (o ile jest dostępny) czy skonsolidowany?
Oddajcie mi cały łubin...

Post: #8 
2014-02-14 16:17
Cena waloru: 2.11

Bennz91

Kraków
Posty: 213
Shouty: 7464
0
Jak się patrzy na kwartalne to można wziąć pod uwagę zysk netto z ostatnich 4 kwartałów. Raport jednostkowy powinien być uzupełnieniem do skonsolidowanego, ale chyba mało kto też tak czyni ;p A jeśli chodzi o zysk netto to najlepiej chyba wziąć ten z rubryki "Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej" z skonsolidowanego raportu.

Edytowany 1 raz-y, ostatni raz: 2014-02-14 16:29:11

Post: #9 
2014-02-14 16:29
Cena waloru: 2.11

szymekx666

Posty: 102
Shouty: 804
0
Dzięki. Ale mnie tam bezedury wychodzą.
Sprawdziłem średni zysk w sektorze - 12,59 na dzień dzisiejszy, zysk netto z 4 ostatnich kwartałów wynosi 11 904 000 i ilość akcji 30 688 591.
Zapodając do Twojego wzoru wychodzi mi cena 4.88....
Chyba coś nie teges hę? Mowa tu cały czas o pcguardzie.

Zysk netto biorę z czterech ostatnich kwartałów dlatego, że nie znam wartości C/Z dla sektora na dzień wydania raportu rocznego.

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2014-02-14 16:38:45
Oddajcie mi cały łubin...

Post: #10 
2014-02-14 16:37
Cena waloru: 2.11

gallanonim

WRC
Posty: 627
Shouty: 13204
0
Dzięki Bennz
"The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Post: #11 
2014-02-14 16:40
Cena waloru: 2.11

szymekx666

Posty: 102
Shouty: 804
0
Dobra, policzymy po raporcie ;p
Oddajcie mi cały łubin...

Post: #12 
2014-02-14 16:55
Cena waloru: 2.10

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
Benz-
Teraz Ty mnie przyłapałeś na pomyłce
EBITDA = EBIT + Amortyzacja, jednak ja EBIT prognozowałem innym sposobem i innym EBITDA (nie wiem dlaczego) stąd później wyszło, że EBIT > EBITDA co jest oczywiście absurdem (amortyzacja nie jest ujemna), ten błąd nie ma jednak wpływu na wycenę. Już poprawiłem to w systemie.
Rf - zazwyczaj jest to inflacja + rentowność bonów skarbowych w moim przypadku, ale do tej wyceny posłużyłem się propozycją analityków, czyli 4% (są różne źródła)
Odchylenie standardowe na zielonym tle było liczone dla 4 lat (błąd arkuszu) dzięki, za uwagę ! - już zabieram się za zmianę.
Co do MNK - książka ekonometria finansowa- w domu mogę wysłać wszystkie dane, lub kartę wzorów do MNK wraz z wyjaśnieniami specjalnie dla Ciebie :D (model MNK to w Excelu prosta funkcja regresji).
Co do średniej C/Z i C/WK jako, że PCGUARD jest w sektorze informatycznym, średnie wskaźniki przyjmowałem jako średnia dla sektora informatycznego z gpw.pl.
Benz a jeśli mowa o wycenie to, jakim metodą ufasz najbardziej ? bo w moim przypadku=(przy jednakowych założeniach) DCF=EVA > model Gordona > metoda mnożnikowa=model zysku rezyduanego. I takie same wagi daje przy obliczaniu średniej ceny akcji 5 modelami. waga dla EVA i DCF to po 0,3 Gordon 0,2 (jeśli spółka wypłaca dywidendę) pozostałe modele po 0,1.
Dzięki za uwagi !

Edytowany 2 raz-y, ostatni raz: 2014-02-14 16:57:43
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #13 
2014-02-14 16:58
Cena waloru: 2.10

Bennz91

Kraków
Posty: 213
Shouty: 7464
0
Szymek, wlasnie cala trudnosc polega na wyliczeniu wskaznika cena/zysk dla calego sektora :-) oczywiście mozna to obejsc np. sledzac stronke biznesradar.pl :-) i trzeba tez czasami odrzucic wartosci skrajne bo np. jesli c/z badanej spolki wynosi 100, a srednia dla sektora 5, to taka wycena moze drastycznie zmniejszyc cene akcji i nie odzwierciedlac jej prawdziwego potencjalu :-)

Dodano 2014-02-14 17:00
Ribi, wieczorem albo jutro postaram sie odpisac bo dzisiaj walentynki i zabieram sie wlasnie z ukochana do kina :-)

Dodano 2014-02-15 20:03
Sobota - piję akurat z kumplami ale obiecałem, że odpiszę - to odpiszę :D

Zauważyłem właśnie, że założyłeś wzrost r/r zysku netto o 15%, dlatego ta EBITDA nie miała wpływu na wycenę, ale wizualnie lepiej to wygląda jak jednak jest większa od EBIT :P
Ja jakoś nie mam przyzwyczajenia dodania do Rf inflację... Wiesz może czy to zależy po prostu od podejścia do tego tematu czy to ewidentny błąd?

Czyli ryzyko jednak mierzysz odchyleniem standardowym? Bo teraz też nie rozumiem, dlaczego odchylenie standardowe indeksu jest o wiele mniejsze niż ryzyko indeksu Byłbym wdzięczny jakbyś umiał to wytłumaczyć

Co do tego MNK to napiszę na priv!

Co do wycen, to jak Ci już kiedyś napisałem jakoś nie ufam Gordonowi. Ufałbym gdyby spółki wypłacały dywidendy mniej więcej zawsze w wysokości wolnych przepływów pieniężnych :P Ale tak naprawdę to za najważniejsze uważam wiedzę o sektorze, w którym dana spółka funkcjonuje, a co idzie - można mniej więcej oszacować co giełda powinna dyskontować. Co do wyceny porównawczej to jest ona oparta raczej na danych z przeszłości (a giełda dyskontuje przyszłość), więc opublikowane wyniki finansowe powinny być już uwzględnione w cenie. Można oczywiście oszacować wskaźniki w przyszłość, ale to dość trudne (w domach maklerskich zawsze opierają się o dane z Bloomberga czy Reutersa), ale dla inwestora o niewielkiej kasie to raczej zbyt drogie Ale i tak jestem zdania, że im więcej metod człowiek stosuje to tylko lepiej dla niego A co do kolejności to: 1. zrozumienie działalności spółki, 2. za pomocą nabytej wiedzy DCF, czy EVA, albo to i to; 3. Analiza techniczna, w sensie żeby wyhaczyć najlepszy moment wejścia (dla spółek o mocnych fundamentach), a jak jest np. formacja "V" to dzięki DCF ustaliliśmy już cenę za którą warto nabyć udziały.

Jakby cokolwiek było niezrozumiałe, to proszę dać znać. Jestem już trochę pod wpływem i mogłem napisać parę bzdur ;p

Post: #14 
2014-02-16 10:45
Cena waloru: 2.11

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
Pod wpływem o rynkach finansowych rozmawia się bardzo przyjemnie - wszystko zrozumiałem :D
Co do EBITDA - racja, niepotrzebnie jest w modelu ujęte, ale zazwyczaj na jej podstawie prognozuje zysk netto, jednak w przypadku PCGUARD odchylenie standardowe EBITDA było dużo większe niż zysku netto - dlatego na podstawie jego prognozy postanowiłem obliczyć DCF.
Co do wycen - również coraz większą wagę przykładam do działalności spółki, tak jak mówisz odgrywa to największą rolę w kształtowaniu się ceny jej akcji - produkty innowacyjne mogą wynieść ją na piedestał, ale do tego niezbędna jest też "poprawna" struktura otoczenia - makrootoczenia. Co więcej - w ostatnim czasie swoje spostrzeżenia z analizy makro, sektora i sytuacji spółki staram się uwzględniać w modelu wyceny (np. jeśli wg. mnie produkt firmy ma duże szanse na odnalezienie popytu to zwiększam prognozę przewidywanych przychodów.
Co do tego ryzyka: Odchylenie standardowe indeksu ma niską wartość gdyż jest to odchyleni dla "całych 5 laT:" policzone jedną komendą. W pozycji "Inwestycje" prof Jajugi odnalazłem jednak sugestię, że jeśli chcemy liczyc ryzyko na kolejny rok działalności spółki, to powinnismy z poprzednich okresow (w moim wypadku 5 lat) policzyc 5 odchylen dla kazdego roku z osobna, a nastepnie za pomoca sredniej arytmetycznej lub dla nieco bardziej dokladnych inwestorow sredniej geometrycznej ustalic przewydywane ryzyko na kojeny JEDEN ROK funkcjonowania przedsiębiorstwa - i tak też zrobiłem . Zarówno z ryzykiem jak i przewidywaną stopą zwrotu .
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #15 
2014-02-18 19:16
Cena waloru: 1.97

Bennz91

Kraków
Posty: 213
Shouty: 7464
0
Zabieram się właśnie za czytanie Jajugi i zapisuję sobie najważniejsze rzeczy, żeby mieć wszystko uporządkowane A czytałem, że PCGuard jest jedną z niewielu spółek, której udało się z powodzeniem przeprowadzić reverse split. Za dużo o tej spółce nie wiem, ale czy borykała się kiedyś z dużymi problemami finansowymi?

Post: #16 
2014-02-18 19:22
Cena waloru: 1.97

Ribi

Warszawa
Posty: 198
Shouty: 8444
0
W ostatnich 5 latach nie - nie wiem jak było dawniej gdyż analizowałem tylko 4 poprzednie lata, a sprawozdania finansowe z roku 2008 czytałem z czystej ciekawości .
A nie przerabiałeś Jajugi w przygotowaniach do egzaminu maklerskiego ?:D
Ja ciągle szukam dla Ciebie wzorów z MNK, ale na 80% został na stancji, dlatego dostaniesz go prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia .
https://www.inwestycjegieldowe.com

Post: #17 
2014-02-18 19:31
Cena waloru: 1.97

Bennz91

Kraków
Posty: 213
Shouty: 7464
0
Ok, będę czekać :P Można powiedzieć, że z Jajugi kułem tylko strategie opcyjne :P Najważniejsze to znać wzory, wzory, wzory i przerabiać historyczne testy :P Także nie wgłębiłem się zbytnio w szczegóły z Jajugi, ale teraz właśnie chce nadrobić moje braki :D Szczególnie, że za niedługo znowu muszę zacząć uczyć się na II etap z doradcy inwestycyjnego i znowu czasu nie będzie na nic :

Post: #18 
2014-02-23 19:11
Cena waloru: 1.98

studencina

podkarpacie
Posty: 521
Shouty: 59972
3
Jak się ma tak zacna analiza bez nacisku na AT?
Do tak wyczerpujących wpisów trudno będzie dodać coś konstruktywnego, ale spróbuje.


Trend długoterminowy - wzrostowy.

Przeanalizujmy świeczki:


Końcówki cieni [1] i powstałe harami wzrostowe [2] wyznaczyło nam wsparcie. Odbicie po powstałej formacji nie było zbyt mocne. To świadczy o słabej funkcji wsparcia. Aktualnie świeca tygodniowa zamknęła się na wsparciu (1 gr różnicy).

Na dalszą część analizy zapraszam na stronę:
sygnaly-at.pl

Pozdro Wielkie!
... robię wszystko, żeby nic nie robić ....

Post: #19 
2014-04-29 16:54
Cena waloru: 1.02

Usunięty

Posty: 0
Shouty: 0
0
No i masy babo placek!
Aktualnie mona kupi spółeczkę po 1.02 (w ciągu sześciu dni zjazd o 40-50 %!!!). A powyżej tak tęgie głowy i poważane przez wielu graczy jak Ribi oraz studencina rekomendowały na plus.
He, he.
I niech ktoś nie mówi, że giełda to wróżenie z fusów...

Post: #20 
2014-04-29 17:06
Cena waloru: 1.02

skittles

Nysa
Posty: 78
Shouty: 28192
0
Garkowski, przeciez dobrze wiesz, ze są sytuacje, ktorych nie da sie przewidziec
poza tym, jezeli stosuje zabezpieczenia, to pewnie wyrzucilo go na stop lossie zdecydowanie wyzej niz 1,02 zl

GPWŚwiatWaluty
 Notowania GPW
WIG86508.7-1.05%17:09
WIG202523.1-1.66%17:09
WIG20 Fut2521.0-1.87%17:03
WIG20USD631.8-2.09%17:15
mWIG406491.3+0.40%17:09
sWIG8024422.5-0.08%17:09
 Notowania Świat
Dow39512.8+0.32%22:01
Nasdaq16340.9-0.03%22:01
Nikkei38229.1+0.41%8:15
DAX18756.9+0.38%17:30
Ropa WTI78.2-1.34%22:59
Złoto2363.4+0.73%22:00
 Notowania Waluty
EUR/PLN4.30571+0.38%22:00
CHF/PLN4.41044+0.44%22:00
USD/PLN3.99710+0.47%22:00
EUR/USD1.07721-0.09%22:00
GBP/USD1.25273+0.03%22:00
USD/JPY155.778+0.19%22:00
Forum
» witam [0]
» Dywidendy 2023 [0]
» Zbiorczy temat z prośbą o... [6]
» prośba o dodanie ETCGLDRMAU [0]
» Prośba [2][CRC]
» WIG 20 ZMIANY [3]
» Zmiana nazwy spółki [1][GLC]
» sprzedaż wycofanego ALUMETALu [5][CNT]
» Co się dzieje ? [6][K2H]
» Nie da się sprzedać [2][CNT]
Blogi - najnowsze wpisy
»thomasoo: Kozak podbija giełde XDD
»gra: Dni bez sesji 2016
»sygnaly-at: Jeden wykres zastępuje 1000 słów - MSW
»gra: Podsumowanie roku w grze, 2014 w liczbach
»gra: GPW dni bez sesji w roku 2015
Dane giełdowe dostarcza Statica - statica.pl